Když muž nasadí paruku. Aneb české drag queens, které možná ještě neznáte
LGBT+
Zdroj: Foto: se souhlasem Naira Delairo, Octavia Heavenly, Fatale Vanity

Když muž nasadí paruku. Aneb české drag queens, které možná ještě neznáte

Drag queen je slovní spojení, které mnohým lidem možná nic neřekne a starší generace jej dobře pochopí až v případě, kdy dodáme označení travesti umělkyně. Ačkoliv obě pojmenování zní velmi odlišně, v podstatě se jedná o identickou formu umění, kdy se muži převlékají za ženy, a to především za účelem nějaké show, představení a zábavy. Níže vám představujeme zajímavé české nebo v Česku žijící drag queens, které pocházejí z mladé generace.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
15. 3. 2021

Naira Delairo (@nairadelairo)

V létě už to budou tři roky, co Naira od svých 19 let propadla kouzlu a kráse působit v této branži. Vystupovat však byla zvyklá už od svých 10 let, protože se 7 let profesionálně věnovala latinskoamerickým tancům. Díky tomu může svou show posunout na vyšší úroveň a nemusí se zaměřovat pouze na interpretaci zpěvaček, jakými jsou například Helena Vondráčková, Hana Zagorová apod. I když dle jejích slov je pravda, že publikum na tyhle hvězdy čeká a hlavně tyto zpěvačky k pořádné show patří.

Miluje divokou taneční hudbu, například latino rytmy, ale tím, že vystupuje po celé České republice, má svůj repertoár vystoupení namíchaný z mnoha čísel, která se opírají například o komedii, parodii, taneční pecky, ale i pomalé písně. Pomalé písně jsou dle Nairy na ztvárnění velmi těžké. Musí v nich být perfektně promítnutý pocit spojený s dokonale a přesvědčivě zvládnutým lipsyncem, aby bylo publikum řádně vtaženo do děje. „Po dvou letech už to zvládám, takže jsem šťastná, nicméně Naira je často spojována právě s tanečními peckami. Ze všeho nejtěžší je pro mě komedie, která je však pro publikum velmi důležitá. Musíš pobavit a nebýt trapná. Některé umělkyně to nezvládají ani po 25 letech, takže mám doufám ještě trochu čas,“ s úsměvem dodává Naira Delairo.

Fatale Vanity (@fatalevanity)

Fatale Vanity je odjakživa předurčena k pozornosti. Tato drag queen působí především v Praze, a to už druhým rokem. Svůj styl neřadí do žádné kategorie, ale většina by ji možná nazvala jako queen, která má ráda kůži, latex, a hlavně make-up.

„Make-up je podle mě mou nejlepší zbraní, jelikož se líčím už od prvního náznaku puberty. Původně jsem z Pardubic, kde jsem už od mala přitahovala pozornost svým směrem. Ať už jsem v Praze nebo v Pardubicích, je mě vždy pořádně vidět a slyšet. To vám řekne každá queen, která mě zná,“ říká Fatale Vanity.

Octavia Heavenly (@octaviaheavenly)

Dragu se věnuje od počátku roku 2012, takže celkem zhruba 10 let. Ze všeho nejdřív začala vystupovat v plzeňské kabaretní skupině Alfa Roštěnky. Původně měla být Ken, doplňující svou kolegyni Hanny Georgi v roli Barbie. Nicméně jednoho krásného večera vznikl nápad, že nebude představovat mužský charakter, ale že se za pomoci kostýmu a make-upu promění v ženu. Nápad vznikl i díky tomu, že už tehdy začínala s make-upem jako make-up artist, ale je pravda, že i tak o „přeměně“ muže v ženu v podstatě vůbec nic nevěděla. Svým způsobem to dokonce i trochu tabuizovala. Nakonec došlo k tomu, že kolegyně Hanny Georgi se své role Barbie vzdala a dostala ji Octavia. Postupem času se přirozeně zlepšovala, ale sama o sobě říká, že ji nikdy nešly přesné imitace, protože je přirozeně spíš bavička a herečka.

„Mám obecně bližší vztah k parodiím a komediálním věcem. Zároveň mě ale lákala představa být dokonalou ikonou ženskosti v podání muže, takže jsem na internetu začala hledat různé styly líčení a každé vystoupení byl tak trochu pokus/omyl. Jednou to vyšlo, pak zase ne. Po přestěhování do Prahy jsem se začala profesionálně živit jako make-up artist, začala jsem sledovat RuPaul's Drag Race a na netu se postupem času dalo najít víc a víc věcí ohledně drag art, díky kterým Octavie dostala svou podobu. Vždy dokonalý make-up, vyčesaná paruka a v poslední době i perfektní kostým a šperky. Čímž se trochu dostávám ke svému stylu. Určitě asi díky své taneční „neschopnosti“ nejsem úplně typická showgirl, ale spíše něco mezi okázalou a komediální drag queen. Ale stále se snažím rozvíjet a posouvat a uvažuju nad tanečními hodinami. Celkově mě baví předvádět hodně underground komedie, tak trochu lidi šokovat, ale zároveň milovat a otevřít jim srdce,“ dodává Octavia.

Candy W (@candyw_prague)

Candy W je napůl Španělka a napůl Američanka, která nyní žije v Česku. Dragu se věnuje zhruba dva roky. V prvních chvílích se začala věnovat popové hudbě, ale bylo to trochu komplikované, protože dle jejích slov někteří lidé nerozumí jejím nápadům a šílenému stylu. Jeden holandský umělec jí však pomohl najít cestu a teď už ví, že její styl je především rapová hudba. Proto v poslední době tvrdě pracuje a učí se texty umělkyň, jako jsou Nicki Minaj, Cardi B, Megan Thee Stallion atd. Až bude opět možnost živě vystupovat před lidmi, těší se, že se předvede jako první drag queen rapperka v Česku.

„Rap mi otevřel cestu a brzy ve spolupráci s labelem, který se zabývá propagací nových umělců, vydám nové video, ve kterém ztvárním song UP od Cardi B,“ říká k aktuálním plánům Candy W.

 

Minty Gold Rose (@mintygoldrose)

Minty Gold Rose pochází z Brna. Make-upu se věnuje od 13 let a největší inspirací je pro ni televizní show RuPaul’s Drag Race. Ze všeho nejdřív začala s make-upem, který jí půjčovala její mamka, ale nyní, kdy už sama pracuje, může si dovolit investovat a věnovat se dragu na 100 %. Před třemi roky byla oslovena s tím, zda by chtěla vystupovat na jevišti a samozřejmě se této šance chytla a nyní obráží vystoupení po celém Česku i v zahraničí se skupinou Scandalladies.

„Mé drag jméno vzniklo ze dvou barev, které miluju. Zelená – mátová a zlatorůžová. Snažím se vždy co nejvěrněji vypadat jako ženská a mými hlavními čísly jsou songy od Rihanny. S touto divou jsem byla spojována vždy a často mi ostatní řekli, že vypadám jako její dvojče,“ dodává Minty Gold Rose.

Které umělkyně rádi sledujete vy? Napište nám na janw@lui.cz.

Zdroj: Jan Witek

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop