Když muž nasadí paruku. Aneb české drag queens, které možná ještě neznáte
LGBT+
Zdroj: Foto: se souhlasem Naira Delairo, Octavia Heavenly, Fatale Vanity

Když muž nasadí paruku. Aneb české drag queens, které možná ještě neznáte

Drag queen je slovní spojení, které mnohým lidem možná nic neřekne a starší generace jej dobře pochopí až v případě, kdy dodáme označení travesti umělkyně. Ačkoliv obě pojmenování zní velmi odlišně, v podstatě se jedná o identickou formu umění, kdy se muži převlékají za ženy, a to především za účelem nějaké show, představení a zábavy. Níže vám představujeme zajímavé české nebo v Česku žijící drag queens, které pocházejí z mladé generace.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
15. 3. 2021

Naira Delairo (@nairadelairo)

V létě už to budou tři roky, co Naira od svých 19 let propadla kouzlu a kráse působit v této branži. Vystupovat však byla zvyklá už od svých 10 let, protože se 7 let profesionálně věnovala latinskoamerickým tancům. Díky tomu může svou show posunout na vyšší úroveň a nemusí se zaměřovat pouze na interpretaci zpěvaček, jakými jsou například Helena Vondráčková, Hana Zagorová apod. I když dle jejích slov je pravda, že publikum na tyhle hvězdy čeká a hlavně tyto zpěvačky k pořádné show patří.

Miluje divokou taneční hudbu, například latino rytmy, ale tím, že vystupuje po celé České republice, má svůj repertoár vystoupení namíchaný z mnoha čísel, která se opírají například o komedii, parodii, taneční pecky, ale i pomalé písně. Pomalé písně jsou dle Nairy na ztvárnění velmi těžké. Musí v nich být perfektně promítnutý pocit spojený s dokonale a přesvědčivě zvládnutým lipsyncem, aby bylo publikum řádně vtaženo do děje. „Po dvou letech už to zvládám, takže jsem šťastná, nicméně Naira je často spojována právě s tanečními peckami. Ze všeho nejtěžší je pro mě komedie, která je však pro publikum velmi důležitá. Musíš pobavit a nebýt trapná. Některé umělkyně to nezvládají ani po 25 letech, takže mám doufám ještě trochu čas,“ s úsměvem dodává Naira Delairo.

Fatale Vanity (@fatalevanity)

Fatale Vanity je odjakživa předurčena k pozornosti. Tato drag queen působí především v Praze, a to už druhým rokem. Svůj styl neřadí do žádné kategorie, ale většina by ji možná nazvala jako queen, která má ráda kůži, latex, a hlavně make-up.

„Make-up je podle mě mou nejlepší zbraní, jelikož se líčím už od prvního náznaku puberty. Původně jsem z Pardubic, kde jsem už od mala přitahovala pozornost svým směrem. Ať už jsem v Praze nebo v Pardubicích, je mě vždy pořádně vidět a slyšet. To vám řekne každá queen, která mě zná,“ říká Fatale Vanity.

Octavia Heavenly (@octaviaheavenly)

Dragu se věnuje od počátku roku 2012, takže celkem zhruba 10 let. Ze všeho nejdřív začala vystupovat v plzeňské kabaretní skupině Alfa Roštěnky. Původně měla být Ken, doplňující svou kolegyni Hanny Georgi v roli Barbie. Nicméně jednoho krásného večera vznikl nápad, že nebude představovat mužský charakter, ale že se za pomoci kostýmu a make-upu promění v ženu. Nápad vznikl i díky tomu, že už tehdy začínala s make-upem jako make-up artist, ale je pravda, že i tak o „přeměně“ muže v ženu v podstatě vůbec nic nevěděla. Svým způsobem to dokonce i trochu tabuizovala. Nakonec došlo k tomu, že kolegyně Hanny Georgi se své role Barbie vzdala a dostala ji Octavia. Postupem času se přirozeně zlepšovala, ale sama o sobě říká, že ji nikdy nešly přesné imitace, protože je přirozeně spíš bavička a herečka.

„Mám obecně bližší vztah k parodiím a komediálním věcem. Zároveň mě ale lákala představa být dokonalou ikonou ženskosti v podání muže, takže jsem na internetu začala hledat různé styly líčení a každé vystoupení byl tak trochu pokus/omyl. Jednou to vyšlo, pak zase ne. Po přestěhování do Prahy jsem se začala profesionálně živit jako make-up artist, začala jsem sledovat RuPaul's Drag Race a na netu se postupem času dalo najít víc a víc věcí ohledně drag art, díky kterým Octavie dostala svou podobu. Vždy dokonalý make-up, vyčesaná paruka a v poslední době i perfektní kostým a šperky. Čímž se trochu dostávám ke svému stylu. Určitě asi díky své taneční „neschopnosti“ nejsem úplně typická showgirl, ale spíše něco mezi okázalou a komediální drag queen. Ale stále se snažím rozvíjet a posouvat a uvažuju nad tanečními hodinami. Celkově mě baví předvádět hodně underground komedie, tak trochu lidi šokovat, ale zároveň milovat a otevřít jim srdce,“ dodává Octavia.

Candy W (@candyw_prague)

Candy W je napůl Španělka a napůl Američanka, která nyní žije v Česku. Dragu se věnuje zhruba dva roky. V prvních chvílích se začala věnovat popové hudbě, ale bylo to trochu komplikované, protože dle jejích slov někteří lidé nerozumí jejím nápadům a šílenému stylu. Jeden holandský umělec jí však pomohl najít cestu a teď už ví, že její styl je především rapová hudba. Proto v poslední době tvrdě pracuje a učí se texty umělkyň, jako jsou Nicki Minaj, Cardi B, Megan Thee Stallion atd. Až bude opět možnost živě vystupovat před lidmi, těší se, že se předvede jako první drag queen rapperka v Česku.

„Rap mi otevřel cestu a brzy ve spolupráci s labelem, který se zabývá propagací nových umělců, vydám nové video, ve kterém ztvárním song UP od Cardi B,“ říká k aktuálním plánům Candy W.

 

Minty Gold Rose (@mintygoldrose)

Minty Gold Rose pochází z Brna. Make-upu se věnuje od 13 let a největší inspirací je pro ni televizní show RuPaul’s Drag Race. Ze všeho nejdřív začala s make-upem, který jí půjčovala její mamka, ale nyní, kdy už sama pracuje, může si dovolit investovat a věnovat se dragu na 100 %. Před třemi roky byla oslovena s tím, zda by chtěla vystupovat na jevišti a samozřejmě se této šance chytla a nyní obráží vystoupení po celém Česku i v zahraničí se skupinou Scandalladies.

„Mé drag jméno vzniklo ze dvou barev, které miluju. Zelená – mátová a zlatorůžová. Snažím se vždy co nejvěrněji vypadat jako ženská a mými hlavními čísly jsou songy od Rihanny. S touto divou jsem byla spojována vždy a často mi ostatní řekli, že vypadám jako její dvojče,“ dodává Minty Gold Rose.

Které umělkyně rádi sledujete vy? Napište nám na janw@lui.cz.

Zdroj: Jan Witek

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková

E-Shop