Stíhání a mučení gayů v Čečensku pokračuje, dva mladíky po útěku ze země úřady vypátraly a doslova unesly zpět

Ačkoliv na situaci v Čečensku, kde v minulosti podle zpráv lidskoprávních organizací vznikly „koncentrační tábory“ pro gaye, se kvůli koronaviru docela zapomnělo, neznamená to, že by problém jako mávnutím kouzelného proutku zmizel. Dokazuje to nová kauza dvou mladíků, kteří ze strachu o život ze země prchli, ale čečenské úřady je vypátraly a zařídily jejich zatčení a transport zpět do vlasti. Oba muži jsou nyní dle informací jejich právního zástupce ve smrtelném nebezpečí.

Policejní stíhání, ale i mučení kvůli sexuální orientaci, to je něco, nad čím musí většina obyvatel Evropy nevěřícně kroutit hlavou. Ovšem právě tato praxe je docela běžná, a to v zemi, do níž není ani nutné cestovat přes celý svět, tedy v Čečensku. To totiž homosexualitu vytrvale odmítá – a tamní politická elita tvrdí, že vlastně vůbec nic takového v zemi neexistuje. Přesto jsou ale právě gayové policií stíháni, zatýkáni i mučeni. Že se od roku 2017, kdy tyto informace prosákly na veřejnost, nic nezměnilo, dokládá aktuální příběh dvojice mladých gayů, kteří z Čečenska dokonce uprchli, ale následně byli v zahraničí dopadeni, převezeni zpět do Čečenska a nyní čelí obvinění z naprosto vykonstruovaných zločinů…

Letos vzdejte hold všem aktivistům – minulým současným i budoucím. Pomůže vám s tím nová Levi’s® kolekce Pride 202224. 6. 2022

Koncentrační tábor…pro gaye

Zprávy o tom, jak čečenský režim přistupuje ke gayům, plnily ještě před počátkem koronavirové pandemie titulní stránky médií. Množily se informace o zatýkání a mučení gayů při výsleších, celosvětový dosah pak měla informace, že v zemi fungují „koncentrační tábory“ pro gaye, kam jsou muži „podezřelí z homosexuality“ unášeni a následně během násilných výslechů nuceni prozrazovat jména dalších svých blízkých – gayů.

Čečenský lídr Ramzan Kadyrov však všechna obvinění odmítal, a to mimo jiné i s tvrzením, že v zemi žádní gayové nežijí.

Navzdory určitému tlaku zvenčí, kdy byl k prošetření situace v Čečensku vyzván i ruský prezident Putin (jehož stoupencem Kadyrov je), v podstatě k žádným změnám nedošlo – vyšetřovací komise z Ruska pak jen uvedla, že na žádná pochybení nepřišla. Ovšem bez ohledu na tato oficiální stanoviska úřadů hlasy, které tvrdily, že Kadyrovův režim odklízí i nepohodlné svědky, neslábly. To pak dokládá i zmiňované zatčení dvou mladých gayů, kteří nyní podle lidskoprávní organizace The Russian LGBT Network čelí smrtelnému nebezpečí.

Stíhání bez hranic

Dvacetiletý Salekh Magomedov a sedmnáctiletý Ismail Isayev jsou gayové, kteří v Čečensku navíc provozovali opoziční kanál v aplikaci pro zasílání rychlých zpráv Telegram. Právě to byl také oficiální důvod toho, proč dvojici hrozilo v loňském roce vězení – muži také uvedli, že během zadržení čečenskou policií byli mučeni a donuceni nahrát za své činy video omluvu. S ohledem na další hrozící postihy pomohla organizace The Russian LGBT Network oběma mladíkům uprchnout v červnu 2020 právě do Ruska. Ruská policie je však následně počátkem letošního února zadržela přímo v jejich novém domově v Nižnij Novgorodu, cca 450 km východně od Moskvy.

Podle právního zástupce obou mužů, Alexandera Nemova, byly v bytě, který spolu dvojice obývala, patrné stopy zápasu – podle výpovědí sousedů se v den únosu v objektu bytového domu pohybovali ozbrojení muži, dvojice unesených se pak snažila také kontaktovat nouzovou linku. Jak se následně ukázalo, oba muži byli násilně vráceni úřadům v Čečensku a jsou vězněni v čečenském městě Gudermens. Poradce vůdce Kadyrova, Akhmed Dudyaev, ovšem tvrdí, že se mladíci přiznali k pomoci nelegální ozbrojené skupině a za tento trestný čin jim oběma hrozí až 15 let vězení. Jak také Dudyaev dodal, zadržení bylo údajně legální a každý pokus ovlivnit případ je „nesmyslný a marný“.

Zástupce The Russian LGBT Network, Tim Bestsvet, pro agenturu AFP uvedl, že úřady zpočátku právníkům zadržených mužů odepíraly i přístup k informacím, včetně toho, kde jsou drženi. Jak také dodal, oba muži jsou velmi unavení a vystrašení – přičemž ve vazbě čečenských úřadů jsou dle jeho názoru ve „smrtelném nebezpečí.“ Poukázal tak na další již v minulosti zaznamenané případy, kdy byli gayové přivlečeni zpět do Čečenska, jen aby následně mohli v tichosti zmizet.

„Není na co čekat,“ říká neurotrenér Jan Vinkler o přípravě do plavek. Jak to vidí s jarním detoxem?18. 4. 2022

Čečenský svět bez gayů

The Russian LGBT Network sleduje situaci v Čečensku již od roku 2017. Právě tehdy se začala praxe postihování gayů v zemi plně rozmáhat. Podle výpovědí mnoha mužů byly režimem zadržovány desítky gayů, kteří byli převáženi do výslechových táborů, kde byli také mučeni. V roce 2019 pak právě The Russian LGBT Network upozornila na další vlnu pronásledování gayů a obvinila čečenskou policii z umučení dvou osob. Mluvčí čečenské vlády však – stejně jako předtím Kadyrov a ruská komise, která dění v Čečensku vyšetřovala na základě výzvy prezidenta Putina – vše odmítl s tím, že se jedná o „naprosté lži“.

Někteří, kteří byli do „tábora“ policií převezeni a nějakou dobu tvrdě vyslýcháni, následně ze země prchli a poskytli o svých zkušenostech také výpovědi, v nichž mj. popisovali, že mučení zahrnovalo bití i elektrické šoky.  Bez ohledu na všechny tyto shromážděné informace se však na situaci prakticky nic nezměnilo. Kadyrovův režim tak vesele pokračuje ve stíhání gayů, kteří v zemi dle slov vůdce vlastně nežijí, a tichou cestou se jich zbavuje. A se situací zjevně nezmůže nikdo nic.