Registrovaní partneři Aleš Cibulka a Michal Jagelka: "Manželství primárně není kvůli dětem, paní Jochová. Je to instituce dvou lidí, kteří se milují."
LGBT+
Zdroj: Archiv A. Cibulky a M. Jagelky

Registrovaní partneři Aleš Cibulka a Michal Jagelka: "Manželství primárně není kvůli dětem, paní Jochová. Je to instituce dvou lidí, kteří se milují."

Vloni v Česku vstoupilo do registrovaného partnerství nejvíce párů za poslední čtyři roky. Manželství však u nás gayové a lesby stále uzavírat nemohou. Protože právě probíhá Týden manželství, pozvala si Pavlína Wolfová do pořadu 360° na CNN Prima News zarputilé odpůrce manželství pro všechny manžele Jochovy z Aliance pro rodinu a moderátora Aleše Cibulku s hercem Michalem Jagelkou, kteří spolu v registrovaném partnerství žijí 14 let.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
11. 2. 2021

Překvapení na obou stranách

Ti, kdo si Aleše Cibulku pamatují jako uhlazeného moderátora z TV Barrandov, byli nejspíš překvapeni jeho ostrým vstupem do debaty. Není se ale čemu divit. Cibulka s Jagelkou předtím manžele Jochovy neznali a z toho, co si o jejich působení našli na internetu, byli poměrně v šoku. Zejména ze článku Romana Jocha Homosexuální útok proti svobodě slova a myšlení, v němž lidi s homosexuální orientací označil za „latinským slovem deviaci“ a přirovnal je k zoofilům nebo pedofilům. „Jsme rádi, že vás poznáváme. Netušili jsme, že ještě někdo v 21. století může mít tak hloupý názor,“ řekl na úvod Aleš Cibulka.

Překvapení však zavládlo i na druhé straně stolu. Jana Jochová podle svého vyjádření vůbec netušila, že Aleš Cibulka je gay. Holt na někom ta deviace není tak vidět.

Biologické kořeny a Pošta pro tebe

Jana Jochová svůj odpor k manželství párů stejného pohlaví jako vždy obhajovala mantrou zájmů dětí. Rodina podle ní byla vždy založená na vztahu muže a ženy, a pokud je to jinak, ohrožuje to práva těch nejohroženějších z nás, což jsou děti. Jaká práva mají ohrožena? Především právo znát své biologické rodiče a být jimi vychováváni.

Biologické kořeny jsou pro Janu Jochovou velmi důležité. „Dítě vždycky hledá své biologické rodiče. Proto tady máme pořady Pošta pro tebe, kam chodí lidé, kteří třeba byli adoptovaní a nemohli se dopátrat svých biologických kořenů,“ uvedla Jochová. Fakt, že moderátorka Pošty pro tebe Ester Janečková rovnost LGBT lidí podporuje a ve vlastní rodině má tragický případ, kdy homofobie vedla ke smrti mladého člověka, v rámci debaty bohužel nezazněl. Možná stojí taky za připomenutí, že v Poště pro tebe dochází k usmíření po letech, setkání s dávnými láskami, nečekaným setkáním a splnění tajných přání a snů, jak uvádí oficiální popisek pořadu.

Homofobie ve společnosti narůstá, podle vědců odpor vůči lesbám a gayům souvisí s nízkou inteligencí. Stejně jako rasismus10. 2. 2021

Proč lidé vstupují do manželství?

Podle Jany Jochové je důvodem uzavření většiny manželství v Česku plození dětí. Jsou na to prý statistiky. Odvolává se konkrétně na sčítání lidu, jenže v něm je pouze vidět, kolik rodičů dětí žije v manželství. Číslo nic nevypovídá o tom, co bylo důvodem, proč do manželství vstoupili. Interpretace paní Jochové je, jak jsme tomu už zvyklí, účelová.

Aleš Cibulka s Michalem Jagelkou jsou párem, který o manželství stojí, děti však neplánují. „Manželství primárně není kvůli dětem. Je to instituce dvou lidí, kteří se milují,“ řekl Jagelka. Uvedl, že zná manželství, která jsou dobrovolně bezdětná, a tito manželé dali společnosti jiné hodnoty. Vzpomněl například Jiřinu Jiráskovou nebo Hanu Maciuchovou. „Nemusíme být všichni stejní a rodit děti, chodit do kostela a dávat tam penízky,“ uzavřel.

V pořadu bohužel jasně nezaznělo, že postavení registrovaných partnerů je nerovné s manžely nejen v oblasti péče o děti. Cibulka s Jagelkou jako registrovaní partneři nemohou mít například společné jmění, nemají nárok na vdovecký důchod a například ani jméno si po registraci nemohli vzít automaticky společné tak, jak mohou manželé. Celý seznam rozdílů mezi manželstvím a registrací najdete zde.

Dříve tradiční, nyní přirozená rodina

Při diskuzích o současných podobách rodin vždy zaznívalo označení „tradiční rodina“. Při vzrušené debatě v pořadu Pavlíny Wolfové došlo k jeho opuštění a nahrazení termínem „přirozená rodina“. Roman Joch uvedl, že se se svou manželkou a třemi dětmi úplně jako tradiční rodina necítí, neboť se zajímají o politiku víc, než je v české společnosti normou. Jsou prý ale úplně přirozená rodina, jakých jsou v této zemi miliony.

Faktem zůstává, že nebýt jejich společného příjmení, divák by neměl šanci rozpoznat, že Jana a Roman Jochovi jsou manželským párem. Působili spíš jako kolegové oblečení ve firemních barvách. Společně prožité roky byly ze vzájemného naladění poznat jen mezi Alešem Cibulkou a Michalem Jagelkou.  

A zase ten chybějící mužský vzor

V závěru debaty se její účastníci shodli, že gay a lesbické páry děti už dávno vychovávají. Ani podle Romana Jocha v tom není problém, v praxi se to děje a bude dít. Nicméně takové dítě je podle něj deprimované zaprvé tím, že v rodině chybí mužský vzor. Což se ve stejné míře děje i u všech ostatních rodin, z nichž otec odešel. Naštěstí děti nežijí izolovány se svými matkami a mají vzory v širší rodině, ve škole, mezi rodinnými přáteli apod.

Zadruhé, podle Jocha dvě matky dítěte spolu mají právo žít, ale není dobré, aby jejich vztah v našem právním řádu dostal titul manželství. „Nazvěte si to, jak chcete, jen manželství nepoužívejte, protože jeho obsah je už historicky definovaný,“ řekl Joch. Tím jasné odmítnutí výchovy dítěte párem stejného pohlaví, které předtím vyjadřovala jeho manželka, přesunul do roviny boje o konkrétní slovo.

Odkázal také k nikdy nepředloženému „kompromisnímu“ návrhu poslance Patrika Nachera, který měl párům stejného pohlaví dát manželská práva, ale ne název manželství. „Stačilo, aby stoupenci z hnutí Jsme fér s tím souhlasili, a už by to bylo schváleno dávno,“ překvapil Joch tvrzením, podle kterého by iniciativa za manželství Jsme fér měla mít moc nad českým parlamentem. To je ovšem nepravda a zákon o manželství pro všechny ve Sněmovně bez povšimnutí sedí už 975 dní.

Děti párů stejného pohlaví se ve škole učí líp než děti z tradičních rodin, zjistila studie. Důvody vás možná překvapí26. 11. 2020

Chtěli jsme vzbudit zájem o Jochovy a jejich názory

Aleš Cibulka s Michalem Jagelkou začali ihned dostávat spoustu ohlasů na své televizní vystoupení. „Jsme rádi, že jsme mohli veřejně hájit naši společnou věc. Pokud jste měli pocit, že naše debata byla místy zbytečně expresivní či vyhrocená, tváří v tvář takovým "spoludiskutérům" se tomu nelze divit. Jsme rádi, že jsme naším vystoupením vzbudili vlnu zájmu o manžele Jochovy a jejich názory. Hledejte na internetu, čtěte jejich rozhovory, pusťte si jejich vystoupení v předchozích diskuzích,“ napsali v prohlášení.

Aleš s Michalem nevystupovali jako zástupci jakéhokoli sdružení či instituce, ale jen za sebe. Jako dva šťastní partneři, kteří po svém boku stojí už jednadvacátým rokem.

 

Celý záznam pořadu si můžete pustit na webu CNN Prima News.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop