Dva muži byli v Indonésii veřejně bičováni, sousedé je udali kvůli gay sexu. Právo šaría dopadlo i na ty, kdo pili alkohol

Jen málokdo si dokáže představit, že by do jeho bytu či domu najednou zcela beztrestně vtrhli cizí lidé, kteří by se rozhodli zakročit proti dění, které se v dané domácnosti, konkrétně pak ložnici, odehrává. Přesně to je ale možné v indonéské provincii Aceh, kde je povoleno tímto způsobem postihovat „zločiny“ proviňující se proti právu šaría. Jedním z nich je pak stejnopohlavní sex, za který byli dva muži minulý týden také veřejně bičováni. Jedná se již o několikátý případ v řadě od chvíle, kdy bylo praktikování práva šaría v dané lokalitě zavedeno, resp. byla prosazena jeho radikální forma…

Indonésie je tvořena 34 provinciemi, každá z nich má pak své zákonodárné orgány a také vlastního guvernéra. Pouze pětice provincií však disponuje širšími legislativními pravomocemi a také větší autonomií, jednou z nich je i provincie Aceh v severním cípu ostrova Sumatra, kde již v minulosti bylo velmi činné separatistické hnutí...

Příliš volná výchova je stejné zlo jako přehnaná přísnost. Dítě autoritu potřebuje, shodují se odborníci15. 3. 2021

Možnost praktikovat právo šariá tak provincie Aceh získala v rámci mírové dohody s indonéskou vládou již před více jak dekádou. V té době však političtí vůdci provincie slíbili, že zákon nebude mít žádný vliv na náboženské menšiny a také bude respektovat mezinárodní lidská práva.

Jednou věcí jsou však sliby a druhou praxe. V oblasti jsou tak dnes lidé zcela běžně veřejně biti (při praktikování nejtvrdších pravidel v souladu s právem šaría mohou provinilci být i kamenování k smrti) např. za prodej a konzumaci alkoholu, gambling, ženy mohou být trestány za nošení příliš těsného oblečení, muži pak za vynechání pátečních modliteb, stejně tak je trestáno cizoložství, ale také vztahy mezi osobami stejného pohlaví. Podle acehských vůdců se pak jedná o formu pozitivního trestu, který údajně vytváří lepší společnost pro všechny.

Pít alkohol a mít intimní styk s osobou stejného pohlaví: zakázáno

Když v roce 2014 zavedla indonéská provincie Aceh nové islámské zákony, které mj. zakazují (a také penalizují) sex mezi osobami stejného pohlaví, mohlo se jejich uvádění do praxe zdát jako návrat do do temné minulosti. O dva roky později ale svět obletěla informace o dvojici gayů, kteří byli z tohoto „prohřešku“ usvědčeni a následně také náležitě potrestáni – a to veřejným výpraskem před očima přihlížejících. „V gay komunitě je spousta lidí, kteří jsou chytří, schopní a mohli by pro Aceh být přínosem. Nyní se ale bojí, musí skrývat svoji sexualitu a mnozí také oblast opouštějí,“ uvedl v této souvislosti v rozhovoru pro britský zpravodajský portál BBC jeden za tamních gayů.

Podobnou mediální pozornost téhož roku vzbudil i policejní zásah v prostorách sauny v hlavním městě provincie, Jakartě. Tam bylo zatčeno přes 140 mužů (a to včetně návštěvníků ze Singapuru a také Velké Británie), kteří byli obvinění z homosexuálního chování, podle policie se totiž všichni účastnili gay sex party. Problémem pak mj. bylo také to, že jelikož zákony jsou v Acehu formulované poměrně volně (tedy tak, aby si je příslušné orgány mohly interpretovat dle potřeby), také striptýz lze klasifikovat jako pornografii.

Vtrhnout do cizí ložnice: povoleno

Aceh je v Indonésii jedinou provincií s muslimskou většinou a tím pádem je také jedinou, kde je uplatňováno právo šaría. Podle tamní legislativy je navíc možné, aby lidé ty, kdo se proti zavedeným pravidlům proviní, nahlásili – příp. je dokonce sami zadrželi. K provinění přitom nutně vůbec nemusí dojít na veřejnosti, právní řád (lze-li tedy o tomto systému z vlastní podstaty věci vůbec jako o právním řádu hovořit) totiž bdělým občanům umožňuje, aby v případě podezření, že se někdo za zavřenými dveřmi dopouští nezákonné praxe, do objektu vnikli. Násilím. Klidně tak lze rozbít dveře a vstoupit do cizího domu, pokud existuje předpoklad, že se např. v ložnici oddává právě stejnopohlavnímu sexu.

Nejinak tomu bylo i v aktuálním – od zavedení islámského zákona již v pořadí třetím – případě trestu za stejnopoohlavní sex. Dvojice mladých mužů byla totiž islámskou náboženskou policií v listopadu 2020 zadržena na základě udání sousedů. Každý byl následně odsouzen k 80 ranám bičem, s ohledem na pobyt ve vězení jim ale byly 3 rány odpuštěny. Trest byl vykonán minulý týden, kdy oba muži byli veřejně bičováni, přičemž celé „akce“ se účastnilo také několik desítek přihlížejících, a to včetně matky jednoho z bičovaných mužů, která ovšem v průběhu omdlela. Součástí podívané zároveň bylo také bičování dalších osob, které se provinily cizoložstvím a také pitím alkoholu.

Přichází konec rychlého střídání módních trendů. Trendem je udržitelnost28. 1. 2021

Lidská práva vs. víra

„Má-li být Indonésie považována za civilizovanou zemi, musí vláda zastavit mučení v Acehu,“ uvedl v této souvislosti Andreas Harsono, indonéský zástupce organizace Human Rights Watch, která dlouhodobě odsuzuje homofobní postoje, jež Aceh prosazuje. Ačkoliv praktikování práva šaría dlouhodobě kritizují i mnohé další lidsko-právní organizace a k ukončení veřejných výprasků vyzval i indonéský prezident Joko Widodo (ve zbytku země je konkrétně homosexualita legální), daná praxe má mezi samotnými obyvateli Acehu poměrně vysokou podporu.

„Podporuji bití za homosexuální činy, kromě toho by ale lidem mělo být poskytnuté poradenství, aby si uvědomili, že takové chování není pro věřící vhodné,“ uvedla tak dle tiskové zprávy agentury Reuters např. 53letá učitelka z Acehu. Dle 17letého mladíka by pak ti, jimž bití ve změně chování nepomůže, měli být podrobeni duchovní očistě, a pokud by nezabralo ani to, měli by být ze společnosti vyloučeni. Podle acehských úřadů je vymáhání islámského práva šaría zcela konečné, a to navíc bez ohledu na to, kdo má být trestu podroben – pravidla provincie tedy musí plně respektovat i turisté, pokud se nechtějí dostat do problémů...