LGBT knihy v Maďarsku mají nově obsahovat upozornění na „chování v rozporu s tradičními normami“

Ačkoliv by se mohlo zdát, že Evropa je (ač samozřejmě v různé míře) poměrně tolerantní vůči jinakosti, v případě některých zemí lze říci, že „výjimka potvrzuje pravidlo“. Že Maďarsko rozhodně není LGBT zemí zaslíbenou už tak nějak všichni tuší, ovšem ani v době, kdy se celý svět potýká především v koronavirovou pandemií, tamní vláda v oblasti potírání „LGBT ideologie“ rozhodně nezahálí…A dokonce u toho i trhá knihy…

Nemine den, aby ústředním tématem veškeré veřejné diskuse nebyl koronavirus. Nejen evropské vlády denně řeší, jaká opatření ještě zpřísnit, aby se šíření nového typu koronaviru zpomalilo. Jak ale ukazuje praxe, situace rozhodně není tak zoufalá, aby se nenašel i prostor pro potlačování práv druhých. Důkazem může být Maďarsko, jehož vláda učinila (podobně jako vláda v Polsku) z LGBTQ lidí veřejného nepřítele číslo 1. V rámci agendy, která práva LGBTQ odmítá uznat (v zemi tak je po změně ústavy manželství definováno výhradně jako svazek ženy a muže a z hlediska formálního není nově možná ani změna pohlaví), tak Orbánova vláda vyrukovala s novinkou – povinností pro vydavatele LGBT literatury tisknout do knih varování, že příběhy „obsahují chování v rozporu s tradičními genderovými rolemi“.

Čínští chlapci jsou moc zženštilí, tamní ministerstvo školství vyhlašuje „program správného mužství“11. 2. 2021

Pohádkové varování…

Podle maďarské vlády bylo již třeba zasáhnout a podniknout kroky k ochraně maďarských spotřebitelů, a to poté, co sdružení pro lesbické, bisexuální a trans ženy Labrisz vydalo pohádkovou antologii s (velmi volně přeloženým) názvem  Říše divů je pro každého (v angličtině Wonderland is for Everyone, originální název viz přebal knihy v galerii), která obsahovala i pohádky s LGBT postavami. Autoři knihy přitom uvedli, že záměrem publikace je naučit děti respektovat jednoduše všechny lidi bez rozdílu – kniha tak obsahuje nejen báseň o princi, který si vezme jiného prince, ale také další příběhy, jež v pozitivním světle vyobrazují další jinak opomíjené a nezřídka zavrhované minority, a to včetně Romů a zdravotně postižených. Jedná se přitom o inkluzivní přepracování jinak známých pohádkových příběhů.

Spolek Labrisz se ještě před pandemií věnoval organizaci vzdělávacích programů pro střední školy, v posledních letech ale čelil velkému nepřátelství ze strany vlády. Nyní, když je i školství koronavirem ochromeno, chtěli jeho členové v edukaci pokračovat právě vydáním knihy. „Vzhledem k současné sociální situaci v Maďarsku je tu spousta nenávisti a frustrace a v této atmosféře vyrůstají děti. Myslíme si, že je důležité již děti v raném věku seznámit s problematikou přijetí odlišnosti a lidské rozmanitosti,“ uvedli. Zároveň je třeba říci, že se jedná vůbec o první dětskou knihu zahrnující LGBT příběhy, která kdy v maďarštině vyšla. „Chtěli jsme dát hlas těm, kteří jinak nejsou slyšet,“ dodal autorský tým.

I když i v Česku lze docela s přesností určit, ze kterých řad by se ozvaly hlasy odpůrců, pokud by podobná kniha zamířila na tuzemský trh (u nás ale již gay/les pohádky pro děti vyšly a jsou bez ohledu na protesty určitých aktivistických skupin na pultech knihkupectví volně k dostání), pravdou je, že v Maďarsku se napříč veřejností publikace setkává s velmi pozitivním přijetím. Jak uvádí server Hungary Today, dokonce se jedná o bestseller, který zachycuje množství situací, s nimiž se lidé ve svých životech běžně potýkají – kromě LGBT postav je tak v příbězích tematizována např. extrémní chudoba, ale také adopce či domácí násilí apod. Během dvou týdnů od prvního vydání v září loňského roku bylo 1 500 výtisků rozebráno, totéž lze říci také o dotisku v objemu 15 000 kusů. Autoři tedy svým dílem zaujali natolik, až se to vládnoucí garnituře nehodí do krámu.

„Naším cílem bylo zpestřit maďarskou dětskou literaturu a ukázat malým čtenářům, jak je život barevný a úžasný. Chtěli jsme zachytit příběhy, které odrážejí a ctí životy všech mladých lidí,“ uvedl editor knihy Boldizsar Nagy.

S tím, že se jedná o neškodnou (natož edukativní) knihu ale vládní úřad rozhodně nesouhlasí. „Kniha se prodává jako pohádka, tak je označena i na titulní straně a ta tomu i graficky odpovídá, ale skrývá skutečnost, že zobrazuje chování, které zcela neodpovídá tradičním genderovým rolím,“ stojí v oficiálním prohlášení. Vláda zároveň požaduje, aby spolek Labrisz všechny „problematické“ publikace opatřil právě „varováním“ pro potenciální čtenáře.

Trhej!

„Problematická“ kniha přitom v Maďarsku budí pozornost již od září – právě tehdy totiž člen krajně pravicové politické strany „Hnutí za naši vlast“ jedno vydání na tiskové konferenci doslova stránku po stránce roztrhal. Není tedy divu, že nacionalisticky založený premiér Viktor Orbán, jehož pravicová strana Fidesz si osvojila velmi nepřátelskou LGBT rétoriku (a v souladu s ní podniká i politické kroky), knihu rovnou označil za „homosexuální propagandu“.  Je pak docela úsměvné, že jeden ze členů Orbánovy strany, József Szájer, který zastával  post europoslance, byl loni v listopadu v Bruselu přistižen při útěku z gay orgií. Ačkoliv rezignoval, jen málokterý PR specialista by „homosexuální propagandě“ dokázal vymyslet lepší reklamu…

Je nejkrásnější muž současnosti Henry Cavill gay? Otázka, na kterou zatím neexistuje jednoznačná odpověď1. 4. 2021

Programová nenávist

Podle lidsko-právních organizací pak v Maďarsku dochází prostřednictvím vládních představitelů i mnoha médií k udržování škodlivých stereotypů. Podle průzkumu realizovaného Agenturou pro základní lidská práva je dokonce 81 % Maďarů přesvědčeno o tom, že negativní postoje a politický diskurs jsou hlavní důvody narůstajících předsudků, nesnášenlivosti a také násilí vůči LGBT lidem v zemi. Podle Katrin Hugendubel, ředitelky právní sekce organizace ILGA Europe, pak tato praxe do jisté míry odpovídá širšímu trendu oficiálních nenávistných projevů vůči LGBTQ lidem, které se objevují i v dalších evropských zemích, když se populističtí lídři snaží získat podporu specifického výseku voličů a apelují tak na „rodinné hodnoty“. „Nic z toho není náhoda a skutečně nelze popřít koordinaci mezi Ruskem, Polskem a Maďarskem,“ tvrdí přímo Viktoria Radvanyia, která je činná ve spolku Budapest Pride.

Sdružení Labrisz společně s další organizací Hatter, která se zaměřuje na prosazování práv sexuálních minorit, pak má v plánu podat na vládu ústavní žalobu s tím, že povinnost upozorňovat čtenáře na „nenormativní“ obsah, který je v rozporu s tradičními genderovými rolemi považují nejen za diskriminační, ale také protiústavní.