„Zbili mě, protože jsem gay“ nebo „jsem na vojenské misi“. Podvodné scénáře z gay seznamky již dorazily i do Česka

Internet je prostředím, které se stále poměrně problematicky reguluje. Různí podvodníci tedy mají docela široké možnosti, jak zneužít nevědomosti nebo důvěřivosti druhých. Specifickou oblastí, kde člověk může také nebezpečně naletět, jsou rozličné online seznamky. V poslední době tak pozornost vzbudilo dění na Grindru, aplikaci určené převážně gayům a bisexuálním mužům – ti se totiž napříč světem potkávají minimálně se dvěma univerzálními seznamovacími (a podvodnými) scénáři. Jak podvod probíhá? A v jaké podobě se s ním setkali čeští uživatelé?

Svět seznamování se v uplynulém roce dostal do docela prekérní situace – nejenže jsou všichni nabádání, aby minimalizovali sociální kontakty, ale mnozí jsou i v takovém rozpoložení, že se potkat s cizími lidmi bojí (nebo jednoduše na nic takového ani nemají chuť). Přesto je jasné, že minimálně ti, kdo jsou single, musí být z nemožnosti nejen najít, ale i začít hledat protějšek docela frustrovaní. Právě gayové mají podmínky ještě více ztížené, najít harmonický vztah totiž v dané komunitě nebylo úplně snadné ani „před koronavirem“. Není tedy divu, že seznamovací gay appky si svou popularitu udržují a ačkoliv nechceme replikovat stereotyp o gay promiskuitě, nezřídka slouží k seznámení „na jednu noc“. A také k posílání fotek. Víte čeho. Takže vlastně bylo jen otázkou času, kdy se někdo právě této zažité praxe rozhodne zneužít.

Jan Jirka: „Gayové by neměli využívat náhradní mateřství. Měli by se zajímat především o adopci“13. 2. 2021

Pozor na Grindr!

„Je to až vtipný, že mi napíše nebo odpoví sexy mladej svalnatej kluk, kterej mi normálně ani neodepisuje. Tyhle zahraniční fake profily pak chtějí nějaké ID, aby člověk doložil, že je tím, kým tvrdí, že je. Pošlou i fotku, jak je jakože někdo zmlátil, a proto se bojej. Já jsem takhle odpověděl, že Praha je v top 10 nejbezpečnějších měst světa a že poskytnu link na svůj soukromý Instagram, protože mám docela reálnej život…“ popisuje vlastní zkušenost jeden z českých uživatelů Grindru s tím, že podvodníci samozřejmě primárně cílí na ty, kteří jsou schopni komunikovat v angličtině.

„Mě fascinujou ty zprávy od amerických vojáků, co si hledají manžela v Česku, ale chtějí, abych si někam nalogoval, abychom si mohli psát. A ještě vtipnější jsou černoši, co tvrdí, že do Prahy přijeli za bratrancema. A posílají fake GPS pozice někde z Prahy, tuhle mi kluk poslal GPS pozici ze Starý Boleslavi, tak jsem se ho ptal, co tam Američan jako dělá v době karantény. Už neodpověděl,“ doplňuje další Čech, který na podvodníka narazil.

Aby si LGBTQ uživatelé dávali na Grindru pozor, vyzvali již na konci loňského roku dokonce některé veřejné zahraniční instituce. Odborníci na kyberbezpečnost zároveň popsali, jak celý podvod (v angličtině označovaný jako scam/scamming), s nímž se již setkali i mnozí uživatelé Grindru v Česku, funguje. „Vybraná oběť dostane zprávu s atraktivním návrhem, během dvou – tří zpráv se pak podvodník protějšku zeptá, zdá má něco, čemu se říká LGID. Na otázku, co to je, pak podvodník odpoví, že byl nedávno napaden a jako důkaz přidá fotografii poraněné tváře,“ upřesňují Cairan McHale a Urban Schrott. Záměrem podvodníka je tedy vzbudit dojem, že se cítí ohrožen, a proto po své vybrané oběti chce, aby potvrdila svou identitu prostřednictvím uvedení ID z odkazu, který zašle. Samotná stránka, kam je člověk přesměrován, přitom vypadá legitimně a tvrdí, že se jedná o „systém ochrany pro LGBTQ osoby“.  Na tom by ještě nic tak špatného nebylo, kdyby…

Jakmile se oběť nechá zviklat a ID se rozhodne získat, je vyzvána, aby zaplatila 2 eura za zpracování osobních údajů, součástí je pak samozřejmě i uvedené údajů o kreditní kartě. Stránka také tvrdí, že „50 procent všech plateb bude věnováno LGBT obětem obtěžování“. Ovšem jak uvádí společnost ESET Ireland, která před touto praxí také varovala, jakmile jsou zadány údaje o kartě, okamžitě je oběti účtováno 50 euro, přičemž není vyloučeno, že může ze strany podvodníka dojít k dalšímu vydírání. „Společnost ESET Ireland doporučuje všem zvláštní opatrnost, pokud kontaktu na sociálních sítích zasílají odkazy vyžadující vyplnění osobních a platebních údajů,“ stojí pak v oficiální zprávě.

Zdroj: giphy.com

Scénář č. 2 – krádež identity

Zatímco podvod se zalogováním se na podvodné stránce a vydávání se za americké vojáky je již docela popsán, někteří čeští uživatelé narazili ještě na další verzi podfuku. „Týpek po mně chtěl poslat číslo na mobil, pak mi přišla SMS z nějakýho švédskýho čísla s kódem, kterej jsem mu měl poslat. Zjišťoval jsem si info a prý dalším krokem je, že tihle lidi si pak na to číslo založí profil na Tindru – fotky dají buď moje, nebo někoho jinýho – a z dalších uživatelů na Tindru pak tahají z tohohle profilu peníze nebo bůhvíco,“ varuje další z uživatelů Grindru.

Rasu je prý možné změnit stejně jako pohlaví. Američanka s českými kořeny rozpoutala nebezpečný trend14. 12. 2020

Při porovnání screenů konverzací je pak jasné, že repliky podvodníků se v podstatě beze změny opakují, stejně tak i fotografie, které údajně napadení gayové bojící se o svou bezpečnost rozesílají, jsou naprosto tytéž. V některých chatech se pak dokonce objevuje i zmínka o lidsko-právní organizaci ILGA Europe, která se zaměřuje právě na hájení LGBTQ osob. V tomto případě se pak jedná také o zneužití jejího jména.

Pokud tedy Grindr využíváte (a ovládáte angličtinu), buďte opatrní a při jakémkoliv náznaku něčeho podezřelého raději zařaďte zpátečku. Protože i když jsou posílané fotky intimních partií skutečně lákavé, rozhodně nejsou reálné. A za problémy s platební kartou či ukradenou identitou žádný penis rozhodně nestojí…