Mr. Bear Czechia 2020 Jaroslav Kaiser. Jaké to je, když vyhrajete medvědí „soutěž krásy“?
Rozhovor
Zdroj: Juan Calderón
<Path>

Mr. Bear Czechia 2020 Jaroslav Kaiser. Jaké to je, když vyhrajete medvědí „soutěž krásy“?

Jaroslav Kaiser se řadí do komunity tzv. medvědů neboli „bears“. Medvědi jsou jednou z mnoha subkultur LGBT+ komunity, které pořádají vlastní srazy a události. A kdo jsou medvědi zač? Zpravidla se jedná o velké, chlupaté muže ztělesňující obraz “drsné mužnosti“. V medvědí kultuře jde však především o hodnoty a o to, cítit se dobře ve svém vlastním těle a těšit se ze své přirozenosti. Proto mezi ně zapadnete, ať vypadáte jakkoliv. Jaroslav je vítězem loňského ročníku soutěže Mr. Bear Czechia, což je obdoba “soutěže krásy“ mezi medvědy. Co vlastně takový titul znamená a jak volba “nejlepšího medvěda“ probíhá?
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
8. 1. 2021

V loňském roce jsi získal titul Mr. Bear Czechia, jak jsi s tímto titulem naložil?

Kdyby byla normální doba, určitě bych jel reprezentovat českou komunitu medvědů na Mr. Bear Europe, ale kvůli pandemii koronaviru je vše pozastaveno, což mě mrzí. Loni byla evropská soutěž v Padově v Itálii a letos se měla konat v Lyonu ve Francii. Oficiálně zatím ukončena není a čeká se, co bude dál. Nicméně na jaře mi mé vítězné období vyprší, takže uvidíme.

Co pro tebe titul Mr. Bear Czechia znamená?

Z jedné strany to beru jako odměnu, protože v pražské medvědí komunitě jsem aktivní již přes tři roky a snažím se pro ni stále něco dělat, plánovat různé akce a podobně. Zároveň to beru jako šanci, že budu moci Česko reprezentovat v zahraničí, což tedy zatím nevyšlo. Nevyšly ani mé cesty za medvědí komunitou po Česku. Mým cílem bylo komunitu více propojit a dát dohromady, ale koronavirus mi hází klacky pod nohy. Jsem z toho trochu zklamaný. Nezbývá mi než čekat, až budu moci vyrazit mezi lidi.

Kdo vlastně soutěž Mr. Bear Czechia pořádá?

Jsou to komunity medvědů Prague Bears, Medvědi Brno a Moravskoslezští medvědi, kteří sídlí v Ostravě. Tyto tři hlavní skupiny dohromady tvoří skupinu Czech Bears, která se neustále zvětšuje. Během roku pořádáme spoustu svých vlastních akcí, ale mimo jiné objíždíme i akce po celé Evropě, takže se snažíme dělat dobré jméno Čechům i v zahraničí.

Loňský ročník soutěže byl kvůli pandemii koronaviru asi trochu jiný než obvykle?

Vzhledem k aktuální situaci a k tomu, že bylo potřeba vše stihnout do celoevropského finále, se letošní ročník vyhlašoval online: pro nejlepšího medvěda hlasovala porota, ale veřejnost. Původně to měl být klasický večer se vším všudy, ale dva dny před jeho konáním se vše zavřelo. Soutěž se tak o pár týdnů posunula a udělala online s vidinou toho, že výherce pojede Česko reprezentovat do zahraničí.

Jak vypadá klasický průběh soutěže a jednotlivé disciplíny?

Letošní “online ročník“ byl přizpůsobený všem těm protikoronavirovým opatřením. Jako kandidáti jsme měli za úkol natočit medailonek o sobě, poslat fotky a vyplnit krátký dotazník, v němž jsme třeba odpovídali na otázku, co konkrétně bychom chtěli v medvědí komunitě dělat. Jak vypadá klasický průběh soutěže, se snad dozvíme už letos. Co vím, byly připravené rozhovory s moderátorem a také nějaké interaktivní a zábavné disciplíny.

<Path> FOTO: Finále soutěže Muž roku 2016 se blíží, seznamte se s 12 finalisty, kteří budou o titul bojovatZdroj:

Zmiňoval jsi vybranou porotu, kdo tedy rozhodoval o “nejlepším medvědovi“ Česka?

V jedné části soutěže hlasovali lidé, ale byla sestavena i porota, která měla největší váhu hlasů. V té zasedli Valerij (Brno): ředitel soutěže a zakladatel znovuobnovené skupiny Medvědi Brno, Badyš (Ostrava): leader skupiny Bears of Ostrava, Jára (Praha): první dáma Prague Bears a organizátor ve Spolku Prague BearsIngo (Leipzig, DE): leader skupiny Leipzig Bären, Rafał (Kraków, PL): jeden ze zakladatelů Bears Of Poland, Rainer (Köln, DE): medvědí cestovatel a dlouhodobý podporovatel LGBT+ skupin a Balazs (Budapest, HU): Mr Bear hungary 2019.

Zmínil jsi se o tom, že se snažíš propojit medvědí komunitu, ale má po vzoru jiných soutěží krásy i Mr. Bear Czechia snahu zavést mír například v celé LGBT+ komunitě? Sám určitě víš, že je občas rozdělená a místo aby spolu držela, často vede nesmyslné války. Je třeba i něco takového v tvých silách a tužbách změnit? Přece i Miss si často přejí světový mír. (smích)

Titul souvisí především s medvědí komunitou. Být v ní vidět, organizovat různé akce, setkávání, výlety a podobně. S tím souvisí i cesty do zahraničí, kde také existuje spousta medvědích komunit a skupin. Takže Mr. Bear se věnuje převážně tomuto směru.

Ale určitě máš pravdu v tom, že problémy a spory v komunitě občas trochu převažují problémy, které nám hrozí zvenčí. Máme štěstí, že žijeme v Česku, kde je společnost k LGBT+ lidem dost tolerantní a nikdo se nad stejnopohlavními páry už tolik nepozastavuje, což lze postupně pociťovat dokonce už i v menších městech. Opravdu mi přijde, že větší boj někdy probíhá uvnitř komunity. Navíc často úplně zbytečně.

S Jaroslavem jsme se potkali přímo v Praze, kde žije
Foto: Juan Calderón

Jak myslíš, že se dá něco takového vyřešit?

Já bych nejraději všechny ty lidi zavřel do jedné místnosti, zamknul a zabouchal, ať si to vyřeší mezi sebou. To by však bylo poněkud drastické. (smích) Musí se k tomu přistupovat postupně a pomalu dělat kompromisy, ale otázkou je, zda se to vůbec někdy povede. Chce to lidi, kteří nejsou zatíženi různými starými spory, zkrátka novou krev a novou generaci. Lidé by se měli vyvarovat osobních sporů, oprostit se od předsudků a brát komunitu jako celek a pomáhat si.

Různé spory samozřejmě panují i v komunitě medvědů. Česká komunita je obrovská, ale zbytečně rozdělená do několika skupin, které spolu často soupeří. Líbí se mi, jak to mají například v Polsku, kde vznikla opravdu celostátní komunita medvědů Bears of Poland. Její členové mají členské kartičky, všude možně i různé slevy a dohromady tvoří opravdu velkou přátelskou skupinu.

<Path> AKTY: Sexy „medvědi“ od Salema Beirutiho! Kam se umělec odstěhoval, aby měl dostatek namakaných chlapských těl pro svou práci? FOTOGALERIE uvnitř článkuZdroj:

Je zvláštní, že něco takového zrovna funguje v tak konzervativním Polsku…

Možná i proto, že je v Polsku situace poněkud horší, komunita drží spolu a funguje tam doslova úžasně. Například v Gdaňsku se každý rok koná obrovský medvědí mejdan, medvědi jsou všude na ulicích a nikdy to nikomu z tamních obyvatel nevadilo a nebyly zpozorovány ani žádné spory.

Myslíš tedy, že situace v Česku je způsobena naší českou náturou, kdy má mnoho lidí tendenci tzv. “hrabat si na svém písečku“?

Přesně tak, každý si brání to svoje. Místo aby se lidé dohodli na společném budování něčeho, mají tendenci zakládat vlastní skupiny a ještě se proti sobě poštvávat. Určitě bychom se měli více spojit a táhnout za jeden provaz.

Pokud to bude v mých silách, budu se o to snažit i v rámci medvědí komunity. Již dříve jsem navštěvoval jiné medvědí skupiny a pokoušel se je nějak spojit, ale česká nátura je česká nátura, a když nechceme, tak nepovolíme. Jsme tak trochu paličáci. Věřím ale, že se to časem změní.

Více o Czech Bears  

Czech Bears sdružují takové medvědí organizace v Česku, které rozvíjejí vztahy v komunitě prostřednictvím pravidelných setkání a dalších aktivit. Spolupráce, vzájemná propagace, partnerství, přátelství, navazování vztahů, rodina – o to vše usilujeme.

Zdroj: Jan Witek

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop