Letošní Vánoce budou jiné – jak je nepokazit sobě ani rodině

Zajeté zvyky letos musíme změnit i o Vánocích. Nebudou koledy v kostele ani Silvestr na horách. Neuvidíme naše rodiny, jak jsme byli na svátky zvyklí. Nebo se naopak s rodinou uvidíme po opravdu dlouhé době. Bojujeme s nedostatkem financí nebo s obavami z budoucnosti. A někteří z nás za sebou mají smutnou zkušenost s úmrtím blízkého na covid. O to víc nám jde o to, aby se po celém hrozném roce vydařily aspoň ty Vánoce. Jak to udělat?

I letos je o svátcích potřeba zvolnit

Vánoce mají být časem klidu, kdy se zastavíme a společně rozjímáme. Jenže letos jako společnost stojíme ochromeni už jedenáct měsíců a nikdo neví, kdy se budeme moct dát zase do pohybu. Jak v takové situaci ty letošní svátky vlastně pojmout?

„Může se zdát, že jsme jako společnost paralyzovaní, ale stejně se nacházíme v šíleném kolotoči povinností, sledování aktuálních zpráv, plánování a rušení událostí, aktivit, návštěv. Vánoce tedy i letos mohou být příležitostí ke zpomalení tempa a rekapitulaci toho, jaké hodnoty jsou pro nás opravdu důležité,“ radí psycholožka Dominika Šinaľová z organizace Nevypusť duši, která se zabývá podporou duševního zdraví. Bilancování bylo vždy spojeno s nastavením plánů a předsevzetí pro nový rok. V současné situaci je vhodnější soustředit se na přítomný okamžik a plánovat jen krátkodobé cíle.  

Podařené Vánoce nemusejí být bez chybičky

Omezení vánočních trhů bylo pro spoustu lidí zklamáním. Osvětlený strom na náměstí a horký svařáček v ruce přeci jen vytvářely tu správnou atmosféru adventu. Na druhou stranu nám letošní rok dává jedinečnou příležitost zkusit si Vánoce jinak – s menším shonem, v menších davech, s kratším časem stráveným lovem na dárky po nákupních centrech. Svátky tedy nebudou tak dokonalé jako v předchozích letech, ale možná se nám podaří znovu objevit ducha Vánoc, který se vždy tak nějak ztratil s tunách balicího papíru.

Od pocitů zklamání z toho, že se nám nedaří mít Vánoce jako z pohádky, nám podle Dominiky Šinaľové pomohou realistická očekávání. Je zkrátka nutné zůstat nohama na zemi a vycházet ze svých reálných možností. „Může to být příležitost k tomu uvědomit si, co nám dělalo radost, když jsme byli malí. Můžeme se kriticky zamyslet nad tím, co je opravdu nutné zařídit a nakoupit, a bez čeho se klidně můžeme obejít,“ říká psycholožka.

Pokud ale chceme dávat, musíme mít z čeho brát. „Sebepéče není luxus, měla by to být nezbytná součást našeho života. O vlastní duševní zdraví bychom se měli starat přinejmenším do takové míry jako o zdraví fyzické,“ upozorňuje Dominika Šinaľová. Při dělání radosti ostatním bychom tedy neměli zapomenout udělat radost i sami sobě. Dárkem v takovém případě nemusí být věc, ale třeba oblíbená aktivita. 

Tereza Kadlecová, autorka příručky Ona a ona plánují rodinu: Ne všechny ženy, které spolu v páru mají děti, jsou lesby28. 1. 2021

Co dělat, když se atmosféra zahušťuje

Všichni se budeme letos maximálně snažit, aby rodinné návštěvy proběhly v pohodě. Ovšem každý z nás má za sebou z koronavirových měsíců různá prožitá traumata, takže vedle běžných rodinných rozmíšek budou vznikat další třecí plochy. A pak se může stát, že se začneme propadat do rozmrzelosti, deprese, vzteku nebo prostě touhy ze vzniklé situace okamžitě zmizet. A budeme za to cítit vinu, protože jsme nechtěli své blízké zklamat.   

„Někdy to může být otázka fyzických hranic, například nemusíme všichni trávit všechen čas spolu v obýváku. Někdy může pomoci jasně komunikovat své potřeby – místo osočování druhých je dobré vyslovit, co v tuto chvíli potřebuji já. Víc prostoru? Víc času? Jinou aktivitu?“ nabádá psycholožka.

Zdroj: Giphy

Pokud jsou problémem rozdílná očekávání, například ve vztahu k rodičům nebo sourozencům, může to být podle Dominiky Šinaľové i téma do psychoterapie. V ní může člověk pracovat na své komunikaci, asertivitě, na změně zažitých vzorců. Může se učit nové dovednosti a strategie, jak takové napjaté situace zvládat, nebo ještě lépe jak jim předcházet. „A někdy můžeme dojít i k tomu, že vztahy v rodině opravdu nejsou harmonické a vzájemné setkávání všem stranám více ubližuje, než dává,“ vyslovuje nepříjemnou pravdu Šinaľová.

Podmínky na pracovním trhu stále nejsou rovné pro všechny. Hlavní překážkou je pohlaví17. 3. 2021

Linka první psychické pomoci

Vánoce se nemusí vyvinout tak, jak jsme zamýšleli. Mohou nastoupit pocity osamocení, úzkosti, beznaděje, depresivní myšlenky i pocity viny, které mohou být umocněny tím, že všichni kolem jásají a slaví. Pro všechny dospělé, kteří se během svátků ocitnou v obtížné životní situaci nebo se prostě budou potřebovat svěřit, bude dostupná Linka první psychické pomoci 116 123. Funguje anonymně, nonstop, je bezplatná a v omezeném provozu nabízí také chat.

Zdroj: Bohdana Rambousková