Gay erotické povídky už nejsou brak z šedé zóny internetu. Čtou je vysokoškolští profesoři i tramvajáci o pauze na točně

Vytváření fanouškovských komunit a vydávání vlastní nezávislé tvorby patří k samé podstatě internetu. Erotické povídky s gay tematikou se tam však dlouho nacházely v nepřehledné skrumáži kvalitních literárních kousků i grafomanských záchvatů. V roce 2012 proto pár nadšenců založilo web Ostrovní-povídky.eu, které publikují to nejlepší z žánru. Za osm let kolem nich vyrostla početná autorská i čtenářská komunita. Vy jste ještě nečetli jejich nový e-book povídek s gay erotickým fantasy, sci-fi a historickou fikcí?

K žánru patří i trocha tajemství

„Myslím si, že česká gay literární tvorba za těch osm let, co na tomto poli působíme, urazila kus cesty. Originalita, fantazie a propracovanost dorazila i do tohoto žánru, ze kterého se začíná stávat trend,“ říká Lukáš, který při online rozhovoru nechává vypnutou kameru. To je překvapivé, protože obvykle se autoři ke svým literárním dílům hrdě hlásí. „My nemáme standardní autorské ambice,“ vysvětluje,“ děláme službu komunitě, nepotřebujeme se osobně prezentovat. Navíc autoři mohou tvořit svobodněji, když vystupují pod pseudonymem.“

Web Ostrovních povídek je bezpečným prostorem pro začínající i zkušené autory, kde mohou publikovat a přijímat kritiku čtenářů chráněni přezdívkou. Někteří však vyrostou natolik, že svoji tvorbu začnou publikovat pod skutečným jménem a jejich dílo se dostane i na regály knihkupectví. Takovou cestu ušel například Michal Reho s knihou Já, Inrův dědic. Zajímavě se vyvinul i Vesnický závod, původně série povídek, která následně dostala knižní podobu a autoři si i pro ni ponechali své ostrovní pseudonymy. O Vesnickém závodu psal při uvedení na trh i LUI.cz.

Ukázka z povídky Tma, autor Nebi

Modré oči, ve tváři rámované vlasy barvy medu. Myslel na mladíka, kudy chodil, chvíli se snažil sám sebe přesvědčit, že o nic nejde. Čím víc si to říkal, tím víc po něm toužil. Jeho blízkosti. Pamatoval si každý záchvěv jeho tváře, sklopená víčka s dlouhými řasami, náznak úsměvu na vábivých rtech. Jednou v noci si sedl a napsal mu dopis. Velmi dlouhý, velmi otevřený, upřímný. Něco, co nikdy dřív neudělal. Psal o svém životě, o tom, jak to má s otcem, všechno. Nevynechal své dva vztahy, kdy časem zjistil, že peníze a moc jeho otce byly tím, co jeho partnery zajímalo, ne on. Několikastránkovou zpověď mu poslal. Nedostal odpověď. Začínal být zoufalý. Po dvou týdnech mu přišel dopis, doprovázený překrásnou, žlutou růží. Četl ho snad stokrát. Příběh, který mu v něm Tarius vyjevil, byl neuvěřitelný, on mu ale věřil. V pátek sedl do auta, nedočkavý, napjatý, dychtivý, jel za mladíkem, který ho pozval. Tu větu si opakoval tisíckrát.

„Kvetou růže, nechcete se na ně přijet podívat?“

 

Gay erotické povídky zdaleka nečtou jen gayové

Dalo by se předpokládat, že tento typ literatury budou číst gayové. To je pravda jen z poloviny Tu druhou tvoří hetero čtenářky. „Teď jsme tu měli zajímavý příběh matky, která nám napsala, že naše texty čte již dlouho a stala se díky nim mnohem otevřenější k otázkám sexuální orientace. Nedávno za ní přišla její dcera svěřit se, že je lesba. A matka to přijala velmi pozitivně,“ popisuje Lukáš příběh čtenářky.  

Je prý překvapivé, jak různé skupiny Ostrovní povídky oslovují. „Píšou nám vysokoškolští profesoři, ale čtou nás i řidiči tramvaje při pauze na točně,“ říká Lukáš. Hrdě dodává, že čtenářská komunita zahrnuje až 20 tisíc uživatelů a uživatelek, kteří minimálně jednou za měsíc navštíví web.

Literatura, která se píše i ve dvojicích

Za osm let existence Ostrovní povídky zveřejnily díla asi stovky autorů. „Publikují u nás osmnáctiletí kluci, kteří psaním prozkoumávají svoji sexualitu. Stejně tak máme i starší autory,“ říká Lukáš. Zdaleka ne všechny zaslané texty se však na webu objeví. Lukáš odhaduje, že třetinu jich redakce odmítne, protože jsou literárně neuspokojivé. „Tím bych nechtěl potenciální autory demotivovat. V podstatě odmítáme texty, na kterých je vidět, že autor si nechce dát tu práci. Ale když se snaží, poskytneme mu doporučení, co upravit, aby povídka fungovala lépe a lidi to bavilo číst.“  

Texty žánru gay erotických povídek vznikají i jinak, než že si autor sedne před prázdnou bílou stránku. Některé povídky se píšou i ve více lidech formou role play. Autor se vžije do postavy, za niž v příběhu mluví, popíše část situace a odešle dalšímu autorovi, který zareaguje dopsáním své části děje. „Účastníci tedy dopředu neví, kam se příběh posune. Záleží na tom, jak se budou postavy rozhodovat. Takže vaše rozhodnutí v takovém textu mají konsekvence,“ popisuje Lukáš tvůrčí metodu. Z reakcí autorů ví, že při tomto stylu psaní dokázali prožít situace, se kterými se jim v realitě nikdy nepodařilo setkat.

První gay pár historie dělal faraonovi nehty, před cihlami ve Stonewallu létaly koblihy v Los Angeles – aneb neznámé momenty queer historie1. 3. 2022

Ukázka z povídky Taneční klub, role play ostrovních postav tom90 a Kostya

Všimnul si, že si jej Tom zkoumavě prohlíží. Usmál se a dal levou ruku pod stůl. Postupně přejížděl po svém stehně směrem ke kolenu, až se ruka od jeho nohy odpoutala a pokračovala dále. Nakonec se usadila na koleně Toma. Pohladil jej, usmál se a ukousnul kousek koláče.

Jakmile Tom ucítil Kosťovu ruku na své noze, usmál se a trochu víc si přisedl ke společnému stolu, aby umožnil Kosťovi nezůstávat jen na koleni. „Víš, máš hrozně zvláštní barvu očí,“ ospravedlňoval svůj zkoumavý pohled a jinak dělal, jako by se pod stolem vůbec nic nezačínalo dít.

„Dík. Mně se tvoje oči taky moc líbí. A nejenom ty oči.“ Kosťova ruka se sunula dále ke tříslům a blížila se ke svému cíli. Kosťa po vzoru Toma zachovával naprosto klidný výraz a nedal na sobě nic znát. Tahle hra se mu líbila. Scénu zakrýval ubrus, takže nikdo z osazenstva restaurace nemohl vidět, jak jeho ruka začala přejíždět po Tomově rozkroku. Kosťa nevinně ukousnul další sousto a usmál se. Položil koláč na talíř a olíznul si prst. Záškub Tomova oka mu prozradil, že se Tom bude muset hodně snažit, aby udržel pokerface. Čekal ale, že brzo přijde odveta a on se bude muset taky snažit.

Nemusel čekat dlouho, protože Tomova levá ruka také začala slídit pod ubrusem, dokud nenarazila na Kosťův rozkrok, který už pěknou chvíli nebyl v klidovém stavu. Jestli Tom měl co dělat, aby se neprozradil, nezkušený Kosťa na tom byl mnohem hůř, ale zatím se překvapivě držel. „Myslím, že mě tvá upřímná chvála hladí nejenom po duši, ale i po těle,“ zavtipkoval lehce Tom a trochu víc stiskl svoje prsty k sobě.

 

Ostrov fantazie, kde může každý svobodně tvořit

Proč se web s gay erotickou literaturou jmenuje právě Ostrovní povídky? Na začátku byl nápad s role play – zakladatelé vytvořili fiktivní ostrov s horami, plážemi i státním zřízením, do jehož prostředí mohli autoři své povídky zasazovat. Dnes se v tomto smyšleném světě odehrává sotva 5 % literární produkce webu. Ostrov však pořád existuje a kdokoli do něj může své příběhy psát.

I když autorskou i čtenářskou komunitu tvoří muži i ženy, dosud stále hovoříme jen o gay povídkách. A co lesby, nabízí se otázka. Bohužel lesbické autorky se redakci s vlastní tvorbou nehlásí. „Když bychom v komunitě měli lesby, které by chtěly psát, našly by k tomu u nás prostor,“ ujišťuje Lukáš. Na druhou stranu se na Ostrovních povídkách objevují jiní queer lidé, například jeden trans autor zde publikuje od samého začátku v roce 2012. Trans autoři do tvorby vnášejí vlastní roviny, téma umělých lidí a výměny těl se u nich objevuje poměrně často. „To je taky důvod, proč u nás zveřejňovaná díla nemají mnoho společného s brakovými texty z 90. let. Zabýváme se aspekty, které přesahují klasickou erotiku. Nemají jen jediný účel, jímž je vzrušení,“ říká Lukáš.

Štíhlejší postava lusknutím prstu? Jde to! Stačí pár jednoduchých triků na oklamání nejen čočky fotoaparátu, ale i prostého oka7. 3. 2022

Přečtěte si příběhy gay erotické fantasy a sci-fi

I když je hlavní formou povídka, web publikoval už i série délkou srovnatelné s romány a některé pak byly dokonce vydány knižně. Výběry těch nejlepších děl z Ostrovních povídek vycházejí zdarma ve formě tematických e-booků. „Těmito sborníky se snažíme ukázat, že originalita a fantazie naší komunity je doslova bezbřehá. Poslední sborník Jiné světy se zaměřuje na fikci fantasy a sci-fi.  Skládá se z deseti povídek a najdete v něm různé erotické žánry od BDSM až po silně romantizované příběhy. Je tam příběh z vesmírné lodi stejně jako z antického Říma,“ láká Lukáš na čtenářský zážitek.

V současnosti právě probíhá soutěž pro ostřílené i začínající autory gay erotické literatury. Podle Lukáše je to ideální příležitost vyzkoušet si psaní tohoto žánru a zveřejnit ho bezpečně, pod pseudonymem. O vítězích bude z velké části rozhodovat sama čtenářská komunita. Zadání soutěže ukládá, že v příběhu musí hrát roli erotická hračka či pomůcka. Může to být opravdu cokoli – do grafického loga soutěže redakce vybrala kolíček na prádlo.

Jak napsat čtivou erotickou povídku?

Lukáš dává prostý recept: „Je důležité, aby tam byl originální, autentický prvek. Povídku, která sleduje jen vzrušení a má nezajímavý příběh, nepřijmeme k publikaci.“ Jde o to vymyslet zápletku a pak do ní šikovně vmontovat erotický aspekt. „Ukazuje se, že lidi nejsou zvyklí takto uvažovat, ale ve skutečnosti na tom není nic složitého. Erotika a sex jsou běžnou součástí našich životů, jen nejsme běžně zvyklí je spojovat s literaturou,“ radí Lukáš.

Zdroj: Bohdana Rambousková