Výška, velikost nohy a penisu – na rozměrech skutečně záleží, některé jsou ale důležitější než ty ostatní

Různých tipů, jak poznat kvalitu mužské výbavičky např. z velikosti dlaně či nohy, existuje nespočet. Někteří pak velikost penisu odvozují i od tělesné výšky. Jako by snad mužské tělo všemožnými způsoby signalizovalo, co pánové skrývají v kalhotách. Jak se ale ukazuje, něco pravdy na „babských radách“ bude, na druhou stranu, ne vždy se lze spolehnout na to, že chlap jak hora bude zároveň i v posteli vybavený jako gigolo. Jaká jsou tedy fakta a co jsou naopak mýty?

Velikost penisu v rámci evoluční biologie dominuje diskusím o lidské reprodukci a výběru partnera. Ovšem pravdou také je, že seriozní výzkumy výrazně zaostávají za mýty, které docela zdatně žijí v rámci naší popkultury. Jednoduše řečeno, proč by se vědci měli zabývat tím, jestli velká dlaň skutečně nějak souvisí i s tím, jak velký bude penis daného člověka? Odpověď se nabízí sama – někteří muži právě různými mýty a předsudky reálně trpí. Protože ne vždy nutně musí platit, že malý vzrůst se rovná i minimalistické výbavě. Přitom ještě před nedávnem se vědci zabývali tím, proč mají vlastně muži – ve srovnání se samci ze zvířecí říše – penisy tak velké…

Moderní technologie vládnou kuchyním. Po „hrnečku, vař“ přichází „troubo, otevři se“15. 2. 2021

Člověk, nebo opice?

Když v roce 1967 vyšla kniha The Naked Ape, zaznělo v ní mj. to, že popisovaný primát má největší penis ze všech svého druhu a pokouší se zakrýt fakt, že má také největší penis. Toto unikum prý klidně přenechá gorilím samcům. A tak ostatní biologové tuto tezi převzali a začali se zabývat především tím, proč má člověk – ve srovnání s ostatními druhy – penis tak velký. Abychom ale byli konkrétní, podle studie o penisu primátů z let 2009 - 2012 měří penis orangutanů ve stavu erekce cca 8,6 cm, v případě goril jde o 6,6 cm, šimpanzi se chlubí 14,7 centimetry a šimpanz bonobo dokonce 17,2 cm. U mužů je to potom podle této studie 16,7 cm (jiné výzkumy ale uvádí i nižší čísla pohybující se kolem 14 cm), takže šimpanzi bonobo jsou na tom lépe jak muži – a podle další studie mají větší penisy i šimpanzi. Na druhou stranu je ale pravda, že co do šířky penisu muži ve srovnání s dalšími primáty bezkonkurenčně vedou.  

Bez ohledu na to, že velikost mužského penisu se může samozřejmě lehce lišit napříč světem (a pozor, nebylo zatím prokázáno, že Afroameričané jsou plošně abnormálně vybaveni, zatímco u Asiatů sice platí, že jejich penisy mohou být menší, což ale vychází ze stavby jejich těla…), obecně si právě na této míře muži velmi zakládají. O štěstí je ale mohou připravit např. tvrzení, že muž s malou nohou má automaticky i malý penis. Takže je třeba říci, že přímo noha (resp. její velikost) rozhodně velikost penisu nijak neovlivňuje. Odborníci ale dospěli v podstatě ke všeobjímajícímu závěru, že mužské tělo se podřizuje kompletní tělesné konstituci. Je-li tedy člověk vysoký, skutečně to znamená, že i jeho ruce, nohy, ale i penis, tomu budou velikostně plus minus odpovídat. Je tu ale jedno velké ale – ne vždy je skutečně velký penis výhrou.

Zdroj: giphy.com

Výška vs. velikost penisu

I když podobně jako ženy touží po výrazném poprsí, přáli by si muži mít velký penis, jak naznačují některé výzkumy zaměřené na preference při výběru partnerů a sexuální atraktivitu, právě její nárůst postupně klesal s tím, jak velikost penisu rostla. Respondentky přitom hodnotily jak výšku, tak i tvar těla v životní velikosti, a to právě v kontextu možné velikosti mužské chlouby. Jak potom výzkum prokázal, velikost penisu míru vnímané atraktivity ovlivňovala více u vyšších mužů než u těch menšího vzrůstu. Pozitivně pak velikost penisu ovlivňovala i vnímání atraktivity mužů s maskulinním tvarem těla (tj. s větším poměrem ramen vůči bokům). Ovšem jak se také ukázalo, vliv velikosti penisu na mužskou atraktivitu byl v podstatě srovnatelný s vlivem výšky. V základu ale platí, že „správná velikost“ penisu se prostě odvíjí od velikosti těla daného muže a že pokud menší muži mají také menší penis, v podstatě to nic špatného neznamená.

Bez rozdílu sexuální orientace…

Zatímco ale studie, které mapují názory žen na velikosti mužského penisu, jsou již dostupné, problematičtější je to s názory mužů – gayů. Přitom již byly předloženy důkazy, že právě gayové berou informace o průměrné velikosti penisu až příliš vážné. Podle výzkumu univerzity v Utrechu byla velikost penisu jedním ze zásadních faktorů ovlivňujících jejich sebeúctu. Kromě toho ale existují i důkazy o tom, že velikost penisu v gay vztazích ovlivňuje sexuální chování. Konkrétně? Ti, kdo mají menší penis než partner, se prý obvykle zhostí role pasivní, naopak ti s penisem větším vystupují jako aktivní.

Docela zajímavé jsou ale také výsledky studie týkající se posuzování velikosti penisu mezi sportovci, a to bez ohledu na sexuální orientaci. Všichni muži, kteří spolu sdíleli šatny, tak posuzovali velikost penisu ostatních vůči té své – a opět, aniž by záleželo na tom, kdo je hetero a kdo gay, ti s menšími penisy záviděli výbavu těm, kdo na tom byli co do rozměrů lépe. A tady možná vyvstává i zajímavý fakt – protože bez ohledu na sexuální preference se muži s většími penisy dočkali obdivu a uctívání a obecně se stali středem zájmu i pro stmelení týmu. Takže i když je to možná paradoxní, oblastí, kde na velikosti penisu záleží, není ani tak intimní život či seznamování se, ale sport…

„Zbili mě, protože jsem gay“ nebo „jsem na vojenské misi“. Podvodné scénáře z gay seznamky již dorazily i do Česka25. 1. 2021

Ale nakonec je možná diskuse o důležitosti velikosti penisu úplně zbytečná. Bez ohledu na to, jak a na základě čeho si člověk (a může se jednat jak o heterosexuální ženu, tak i muže gaye) svůj potenciální mužský protějšek vybírá, z ryze statistického hlediska je docela pravděpodobné, že velikost penisu většiny sexuálních partnerů byla prostě „průměrná“. A pak už je jen na každém (opět bez ohledu na pohlaví a sexuální orientaci), aby posoudil, zda byl sex s muži s „průměrným penisem“ vždy „průměrný“ a nebo vlastně za kvalitou samotného zážitku stálo i něco jiného (kromě penisu samotného…).