Co musí člověk splňovat, aby se zařadil mezi tzv. gay medvědy? Přečtěte si rozhovor s Ladislavem Virágem (43), který je součástí jedné z pražských “medvědích” komunit

Ladislav pochází ze Slovenska, ale již nějakou dobu žije v Česku, kde přišel za prací. Vystudoval stavební průmyslovku, nyní však dělá v leteckém průmyslu. Kromě toho je také členem pražské komunity “medvědů“ a stejnou komunitu založil též na Slovensku. Co vlastně znamená být “medvědem“?

Malé informační okénko:

V LGBT terminologii je pojmem “medvěd” označován zpravidla velký, chlupatý muž ztělesňující obraz drsné mužnosti. Medvědi jsou jednou z mnoha subkultur LGBT+ komunity, kteří pořádají vlastní srazy a události, a v jejichž řadách se dodržují specifická pravidla chování a řád. Nejčastější definice “medvěda“ je tedy muž, který je chlupatý, má zarostlou tvář a “mazlivé“ tělo. Nicméně slovo medvěd může pro každého znamenat něco trochu jiného. Spousta mužů, kteří nemají třeba ani jeden z těchto znaků, se taktéž považují za medvědy. Pojem “medvěd“ je často definován spíše jako přístup než jen souhrn tělesných znaků. Jde hlavně o to, cítit se dobře ve svém vlastním těle a těšit se ze své přirozené mužnosti, která nepodléhá trendům moderní doby a představám o mužské přitažlivosti, jak tomu často v gay kultuře bývá. Pojem “medvěd“ byl zpopularizován Richardem Bulgerem, který spolu se svým tehdejším partnerem, Chrisem Nelsonem, založili “Bear Magazine“ v roce 1987.

Někteří medvědi kladou velký důraz na prezentaci hyper-mužné image, ale důležitým prvkem medvědí komunity je “začlenitelnost“ do komunity. Ačkoliv panuje obecný názor, že znakem a podmínkou členství v medvědí komunitě je fyzický vzhled, medvědi do svých řad přijímají všechny bez rozdílu. I když jsou medvědi téměř vždy gay nebo bisexuální muži, stále více roste i počet transsexuálních mužů a těch, kteří se vyhýbají zařazení do jakékoliv pohlavní či sexuální kategorie. Existuje i malé množství leseb, které jsou také členky medvědí kultury, ty dostaly označení “ursula“.

Rozhovor s Ladislavem Virágem:

Kdybys měl dle sebe charakterizovat skupinu medvědů, jak bys je popsal? Co musí člověk “splnit”, aby se mohl stát součástí medvědí komunity?

Ve finále nic. Není definováno, co přesně by měl člověk splňovat. Každý si najde to své. Alespoň v naší skupině na to dbáme. Chodí s námi hubení i nehubení, chlupatí i nechlupatí, staří i mladší. Každý, kdo přijde, je mile přivítán. Občas jsou to dokonce i ženy.

Ale většinou vás něco charakteristicky spojuje? Nebo se mýlím?

Ano. Většina z nás jsou pravděpodobně urostlejší a silnější chlapi, ale opakuji, že to není pravidlo. Určitě platí to, že naším společným znakem je medvědí vlajka a tlapka, nejlépe obojí dohromady. Přímo naši pražskou skupinu spojuje hlavně to, že jsme většinou už “klidnější“ dospěláci.

Nicméně nepletu se, když prohlásím, že všichni medvědi jsou gayové? Pokud tedy nyní nebudu brát v potaz lesbické medvědice…

To úplně ne. Je mezi námi i hodně bisexuálů. Zvlášť ti starší. Ti se dříve úplně neprofilovali jako gayové, ale tím, jak se doba postupem času uvolňovala, mohli se začít otevírat světu. Za komunistu se takto prezentovat nemohli. Tudíž jsou mezi námi třeba i medvědi, kteří mají rodinu a děti, kdy stále žijí se svou rodinou, ale s námi chodí na výlety.

A co mladší generace?

Občas se také někdo objeví a s příchodem koronaviru bych možná řekl, že jich bylo i o něco více.

Svatý Valentýn bude letos podomácku, ale špičkové kuchyně, roztomilých dárků ani kožených hříšností se vzdát nemusíte5. 2. 2021

Kdy sis uvědomil, že se řadíš do komunity medvědů?

Dříve by mě to vůbec nenapadlo, že budu patřit do skupiny medvědů, ale postupem času jsem trochu přibral a skupina medvědů mě akceptovala zcela bez předsudků. Šel jsem tam, kde se na mě dívají trochu jiným pohledem. Nezajímalo je, jak vypadám, ale co mám uvnitř. Mezi medvědy se cítím dobře, protože jsou tolerantní a milí. Přesně tak funguje naše skupina.

Co přesně se ukrývá pod pojmem “naše skupina”?

Založil jsem organizaci SVK Bears, což je tedy primárně skupina slovenských medvědů. Nicméně působíme a pomáháme i v Čechách. Jedná se o neziskovou organizaci, která má spojovat a sdružovat medvědy z Česka a Slovenska. V Česku jsem součástí jedné z pražských medvědích komunit.

Zahlédl jsem, že pravidelně pořádáte tzv. “Bear party“. O co přesně jde?

Jde o setkání chlapů, kteří jsou většinou starší 30 let. Nechybí dobré jídlo, pití a zábava. Je to zkrátka pohodová akce pro všechny pohodové lidi, ale spíše komornější akce. Ale i tak v rámci programu nechybí například vystoupení striptéra či travesti umělkyň a soutěže o ceny od našich sponzorů.

Co dalšího společně s pražskou komunitou medvědů podnikáte?

Organizujeme společné výlety, grilovačky a jedenkrát ročně máme akci, která se nazývá Medvědí tlapka, což je de facto výlet na Karlštejn. Minulý rok nás šlo asi devadesát. Akce probíhá vždy první víkend po novém roce a všichni účastníci vezmou to, co zbylo z Vánoc a ze Silvestra. Je to krásná procházka spojená s výšlapem na Karlštejn. Na konci pak usedneme v nějaké krčmě poblíž a popíjíme. Zkrátka celodenní výlet. Nyní nás čeká již 18. sezóna této akce.

Jak jsem říkal, přímo naše skupina už není tolik orientována na diskotéky a bezesné noci, ale zaměřujeme se spíše na výlety a klidnější formy zábavy. Vždy se spolu domluvíme přes sociální sítě, kde máme skupiny a je to.

Lacko (jak Ladislavovi přátelé říkají) je posledním úřadujícím vítězem soutěže Mr. Bear ČR

Avšak medvědích skupin je v Česku vícero? Je to tak?

Ano, medvědích skupin je v Česku několik. Existují plzeňští, ústečtí, pražští, ale i další medvědi. Řekl bych, že téměř každý kraj má svou skupinu, někdy i dvě. Existuje například ještě jedna skupina pražských medvědů – Prague Bears, kteří zase vyznávají něco trochu jiného. Každý jsme jiní a každý máme chuť na něco odlišného, proto existují různé skupiny s různým zaměřením.

Je pravda, že medvědi mají i svou soutěž krásy?

Donedávna zde probíhala soutěž Mr. Bear CZ, ale šestý ročník v roce 2016 byl posledním a ten jsem vlastně vyhrál já. (smích) Bylo to hodně těžké a stresující, ale zvládl jsem to. Bohužel poté už se další kola soutěže nekonala, protože nebylo tolik kandidátů.

Ale to je pro tebe ve finále dobře, protože jsi vlastně poslední úřadující vítěz? (smích)

To ano. (smích) Ale i z toho důvodu se neustále snažím pro medvědy něco dělat a tvořit a hodně se angažuju.

V jakých disciplínách se v rámci Mr. Bear CZ soutěžilo?

Nechyběla volná disciplína, ale i promenáda v plavkách, což pro mě bylo hodně silné kafe. Jedna soutěž či disciplína byla vždy zvolena organizátorem a každý rok se lišila. Naposledy to bylo pojídání bagety. Kdo byl rychlejší, ten vyhrál. V rámci celé akce však nechybělo i několik vystoupení a následná diskotéka. Byl to zábavný večer, kterého se účastnilo několik stovek lidí.

Je škoda, že už se nic takového nekoná, nemáte v plánu tuto soutěž v nejbližší době obnovit?

Měl jsem v plánu udělat podobnou akci tento rok, ale bohužel to dopadlo špatně. Připravil jsem nový druh soutěže s názvem Mr. Bradáč. Tzn. vousatý medvěd. Taková soutěž zde ještě nikdy nebyla. Chtěl jsem to trochu odlišit, ale kvůli letošním událostem proběhlo vyhlášení jen online. Měl jsem to moc hezky připravené, domluvil jsem zajímavé sponzory, ale nedalo se nic dělat. Takže až to opět bude možné, budeme mít setkání soutěžících a živě uděláme alespoň vyhlášení výsledků.

Ale kromě toho se věnuji i grafickým návrhům a zpracování věcí s medvědí tematikou. Dělám různé samolepky, odznáčky, klíčenky apod. Zkrátka věci, které u nás do té doby nebyly k dostání. Už sedmým rokem mám pravidelně stánek na festivalu Prague Pride na Letné, kde zboží prodávám. Z tohoto prodeje pak získávám finanční prostředky na organizaci všech našich akcí. Dříve v Česku nebylo k dostání nic, teď mám už téměř 100 druhů zboží s medvědí tematikou.

Můžeš však prozradit některou z akcí, kterou plánujete na příští rok?

Zajímavou akci plánuju v rámci festivalu Prague Pride. Bude se jednat o event s názvem Hrdost na kole (Pride Bike Ride), neboli zajímavý výlet na kolech. Něco podobného už funguje ve světě, tak uvidíme, jak se to chytne u nás. Držme si všichni palce, aby byl příští rok daleko lepší a my už nemuseli většinu času trávit doma.

Diesel podzim/zima 2020: ultramoderní vzpomínka na uplynulé sezóny, nostalgii pověste na hřebík27. 1. 2021

Níže najdete některé slangové výrazy týkající se medvědí komunity:

"Cub" (mládě) – mladší (nebo mladě vypadající) medvěa, většinou s drobnou stavbou těla. Tento termín se někdy používá k označení pasivního partnera ve vztahu.

"Ewok" (postava z Hvězdných válek) – medvěd malého vzrůstu, ale ne mladší.

"Otter"(vydra) – hubenější nebo méně chlupatý medvěd bez ohledu na věk.

"Chaser" (stíhač) – někdo, kdo je přitahován medvědy a/nebo tlouštíky, ale není součástí medvědí komunity

"Chub" (tlouštík) – podsaditý muž, muž s nadváhou. Tito muži jsou specifickou skupinou v rámci gay komunity a mohou nebo nemusí se s medvědí komunitou identifikovat.

"Teddy" (plyšák) – medvěd chlupatý od hlavy až k patě – hrudník, záda a tvář.

"Musclebear" (svalnatý medvěd) – medvěd, který je velký díky svým svalům a nikoliv tuku

"Ursula" (Uršula) – lesbická medvědice.

"Goldilocks" (zlatovláska) – heterosexuální žena, která se přátelí s medvědy.

"Panda" (panda) – medvěd asijského původu.

"Polární medvěd" – starší medvěd, jehož chlupy, vlasy a vousy jsou převážně šedé nebo bílé.

"Wolf" (vlk) – hubenější medvěd s agresivním chováním a sebevědomím.

Zdroj: Jan Witek