Albert Černý vydává nový song. Proč věří v sílu přitažlivosti a jak se mu její fungování potvrdilo v praxi?

Albert Černý je známý český zpěvák, kytarista a frontman kapely Lake Malawi. V uplynulých dnech se často objevoval na televizních obrazovkách díky show Tvoje tvář má známý hlas a dnes vychází jeho nový song s názvem Nová láska, který je komplet v češtině. My jsme za Albertem zavítali do jedné z vilek na pražských Vinohradech, kde využívá nahrávací studio a probrali jsme s ním nejen aktuální song, ale i několik dalších zajímavých věcí.

NOVÝ SONG ALBERTA ČERNÉHO:

Má první otázka míří na to, jak prožíváš aktuální “koronavirovou” dobu? Na jednu stranu nemáš koncerty, ale na druhou stranu jsi se teď účastnil soutěže Tvoje tvář má známý hlas…

Ano. S kapelou Lake Malawi jsme měli v plánu velký koncert v O2 Universum, ale kvůli první vlně jsme ho zrušili, pak jsme naplánovali další koncert, který měl být 25. listopadu v Roxy. Měli jsme na něm vystoupit spolu s Klárou Vytiskovou, jelikož jsme dělali společný song, který měl úspěch. Nicméně i tento koncert jsme byli nuceni zrušit a přesunout na dobu neurčitou.

Aktuální situace však nahrává tomu, že jsem více ve studiu a jsem taktéž moc vděčný, že jsem svůj volný čas mohl trávit účastí v soutěži Tvoje tvář má známý hlas. Byla to velmi dobrá a zajímavá zkušenost.

Pokud se nemýlím, byl jsi docela v zápřahu? Co pro tebe bylo v rámci této zkušenosti zcela nové a těžké?

Nikdy jsem neměl možnost tančit v převleku za ženu a mít jen několik dnů se na to připravit a udělat to opravdu pořádně. Tzn. dotáhnout choreografii, naučit se pohybovat v podpatcích a pochopit, které pohyby jsou mé vlastní a do dané role příliš nesedí. Hodně mě to bavilo.

Ačkoliv jsem měl v tanečních stříbrnou medaili z polky, tohle byl trochu jiný tanec. (smích) Úplně nejvíc jsem si z tanečního hlediska užil například Justina Biebera a taktéž jsem zjistil, že je tanec nutné dělat mnohem výrazněji, protože kamery tvé pohyby tak trochu „sežerou“. I když máš pocit, že se pohybuješ dostatečně a děláš velká gesta, na kameře to vypadá, jako bys jen trochu zvedl ruce…

Takže tohle pro tebe bylo nejtěžší?

Nejtěžší bylo stát se jakýmsi kanálem ve smyslu toho, že jsem musel zcela potlačit sám sebe a nedávat do vystoupení svou uměleckou interpretaci. Musel jsem vymazat to, co většinou dělám a co je mi přirozené, což pro mě bylo hrozně těžké. Snažím se, aby do každé mé tvorby vcházelo něco z mého nitra a v soutěži jsem to musel potlačovat. Musel jsem si uvědomit, že to není o mně, ale o tom, abych co nejvěrněji napodobil umělce. Od Freddieho Mercuryho přes Ivana Mládka až po Helenu Vondráčkovou.

Zmínil jsi, že nyní trávíš hodně času ve studiu a dnes vychází tvůj song s názvem Nová láska. Slyšel jsem, že původně měl být určen pro zpěváka Sebastiana, jelikož se dotýkal jeho životního příběhu?

Vezmu to tak trochu obloukem. Po zkušenostech z Eurovize, kde jsme vystupovali s písní Friend of a Friend, jsem se vrátil k songwriting campům, protože na jednom z nich jsme napsali i tuto píseň. Byla to pro mě první pořádná zkušenost s psaním písniček s někým jiným, protože předtím byly všechny věci hodně autobiografické a psal jsem je sám. Nicméně zkušenost se songwriting campy byla velmi pozitivní, protože píseň Friend of a Friend měla na Eurovizi úspěch a hlavně hodně baví i celou naši kapelu.

Proto jsem se těmto campům otevřel víc a navštívil jsem další. Byl jsem na jednom českém, který zaštiťuje Songwritingcamp.cz, ale byl jsem i na campech v norském Oslu a snažil jsem se s dalšími lidmi potkávat a psát s nimi i v Praze. Podobně vznikl i song Nová láska. K jeho tvorbě mě svým příběhem o nešťastné lásce inspiroval Sebastian. Potkali jsme se totiž v Brně po jednom koncertě pro Českou televizi, kde mi svůj příběh sdělil a tentýž večer na hotelu jsem píseň rovnou napsal. Původně jsem zamýšlel, že mu ji dám, protože jsem se rozhodl, že chci psát i pro další umělce, ale nakonec se mi písnička natolik zalíbila, že jsem si ji nechal. Takže jsem jen trochu vytunil text a přidal jednu grandiózní část, kterou jsem shodou okolností napsal na chodbě této vily.

Takže jsme přímo na místě činu? O čem song konkrétně je a jakou nese zprávu?

Je to o tom, že člověk, se kterým jsi byl dříve ve vztahu, je už s někým jiným, ale ty ho pořád miluješ a pořád k němu něco cítíš. I když jste už jenom v letmém kontaktu, třeba se někde náhodou potkáte a všechno se ti opět připomene…

Což je situace, kterou určitě prožilo a prožívá mnoho lidí na světě… Je to i tvůj případ?

Já si myslím, že určitě. Také jsem to zažil.

Koukal jsem na jeden z příspěvků na tvém Instagramu, ve kterém stojí: „Co bylo bylo, pořád to bolí…“ I tohle se nějak pojí s novým songem?

Jedná se o části textu, které tak nějak vypouštím do světa a líbí se mi, že i bez kontextu to nějakým způsobem funguje. Že vlastně nemusíš vidět celý příběh a každý si pod tím může představit něco, co se ho týká.

S písní vychází i klip, můžeš nám i o něm prozradit trochu víc? Kdo se na něm podílel?

Například Zuzka Veselá, což je skvělá choreografka, se kterou jsem se seznámil na natáčení show Tvoje tvář má známý hlas. Bude tam i její přítel Wahe a černošský tanečník Don, kterého znám ještě z dob, kdy jsme spolupracovali s Yemim. Objeví se v něm i Anička Lipoldová, která tančila už v klipu Lake Malawi – Stuck in the 80’s. Jako režisér se na klipu Nové lásky podílel náš bubeník Antonín Hrabal, který zde hraje i na bicí a kamerově se o video postaral Vít Bělohradský, který nás hrozně nadchnul svým zpracováním posledních Cen Anděl, kde jsme s Klárou Vytiskovou ve vypuštěném bazénu živě zpívali náš singl Gold.

Proč tento song vydáváš sólově, a ne pod jménem Lake Malawi?

Důvod je jednoduchý. Když budu mít potřebu vydat něco česky, tak to vydám pod jménem Albert Černý a anglická tvorba bude primárně pro Lake Malawi. Lépe řečeno, kapelu máme pro dobývání světa a třeba také ke splnění našich snů, jako třeba zahrát si jednou na festivalu Glastonbury apod.

Takže Lake Malawi pro dobývání světa a Albert Černý pro dobývání Česka? Tahle bych to mohl pochopit?

Dá se to tak říct. Když napíšu nějakou píseň česky, tak to vydám jako Albert Černý, když anglicky, tak jako Lake Malawi.

Je pravda, že každý český umělec není na angličtinu tak talentovaný, jako ty. To je taktéž důležitý předpoklad k tomu, abyste s kapelou dokázali ve světě uspět?

Děkuju za kompliment. Angličtina je zkrátka světový jazyk, takže pokud chcete prorazit v zahraničí, je to nutnost.

Je dobývání světa tvým největším snem, který by sis chtěl splnit?

Vždycky říkám, věřím tomu a mám to dokonce napsáno na jednom papírku, že mým největším snem je dělat lidem jejich životní soundtrack. Nejlépe pro lidi po celém světě. Zkrátka tvořit písničky, které budou lidi provázet radostnými i temnými obdobími. Přál bych si, aby má hudba byla životním soundtrackem pro lidi po celém světě. Samozřejmě by bylo super, kdybychom v rámci toho mohli vyrazit na nějakou tour a na koncertech by si lidé zpívali s námi, ale moji metou není jenom vyprodat Wembley Stadium. Na druhou stranu, proč ne? (smích)

Mr. Bear Czechia 2020 Jaroslav Kaiser. Jaké to je, když vyhrajete medvědí „soutěž krásy“?8. 1. 2021

Řekl jsi, že máš tohle přání napsáno na papírku, věříš na tzv. sílu přitažlivosti? Že když si něco hrozně přeješ a jdeš za tím, že se to zkrátka splní?

Ano! Naprosto! Hlavně to mám vyzkoušeno a vím, že to funguje. Před Eurovizí jsem si říkal, že už by to chtělo nějaký zlom a nějaký boost v mé kariéře. Má přítelkyně Bára tehdy prohlásila, ať jsem více otevřený novým možnostem. Z toho důvodu jsem se například vydal na songwriting camp, kde vznikla píseň Friend of a Friend. Poté přišla Eurovize a už to šlo. Pak jsem si vzpomněl na ten moment, kdy mi bylo doporučeno otevřít se novým příležitostem, udělal jsem to a vyšlo to.

Tento příběh dokonce doprovázela i další zajímavost. Mám jednu knížku, která se jmenuje „Jak si správně přát“. Není to žádný ezoterický “deep shit“. Jen je tam krásně a jednoduše řečeno, že když člověk něco chce, tak si to má dobře formulovat, uvědomit, jít si za tím a dříve nebo později to k němu nějakou formou dojde. Já si pamatuju, že jsem šel do papírnictví a před songwriting campem jsem si koupil žlutý zápisníček na písně, které budou na campu vznikat. Půl roku na to jsem ho otevřel a hned první text byl Friend of a Friend, ale tou dobou jsme už byli na Eurovizi. Shodou okolností jsem pak na Eurovizi měl mikinu stejné barvy, jako onen zápisník.

Takže bys lidem doporučil, aby použili stejnou taktiku? Aby zkrátka věřili?

Spíš ať si uvědomí, co opravdu chtějí a napíšou si to. Ale i tak je to i o štěstí. Nebuďte příliš nešťastní, když to hned nevyjde a nevzdávejte to!

Máš nějaké další plány do budoucna, které jsou třeba také na papírku?

Mám v plánu vydat ještě jednu již hotovou českou věc, ale k tomu bych nyní nic víc říkat nechtěl. Teď si budu užívat blížící se vánoční pohodu a musím začít sportovat. Mám hrozně rád snowboard nebo surf, takže se určitě někam vydám. I kdyby mě měli celníci zastavit na hranicích. (smích)

Zdroj: Jan Witek