Hamáček se omluvil lesbám a gayům, pravidlo pro uzavření registrovaného partnerství jen v případě hrozící smrti vláda změní, slíbil

Před pár dny obletěla sociální sítě, ale následně i zpravodajské servery zpráva, že v rámci nouzového stavu vládní opatření drtivě omezuje možnost gay/les lidí vstupovat do registrovaného partnerství. To by mělo být umožněno jen v krajních případech, resp. v případě horzící smrti... Opět se tak ukázala disproporce mezi manželstvím (to lidé mohou uzavírat bez větších komplikací i nyní) a registrovaným partnerstvím. Dnes se za tuto situaci ministr vnitra Hamáček omluvil a slíbil, že na nejbližším jednání vlády budou podmínky adekvátně upraveny.

Nouzový stav ovlivňuje život v Česku v mnoha aspektech a dotýká se tak i možnosti uzavírat sňatky a také registrované partnerství. Ovšem jak se ukázalo, proklamovaná rovnost, kterou by právě registrované partnerství mělo v očích některých zajišťovat, je spíše jen teoretická. To dokázalo také nařízení vlády, dle něhož se svatby mohou stále konat pouze s početním omezením účastníků (počínaje dneškem na 15 osob), nic takového ale neplatilo pro dvojice stejnopohlavní. Informační web vlády totiž uvedl (a zatím stále uvádí), že za stávajících podmínek lze vstupovat do registrovaných partnerství pouze tehdy, je-li tento krok neodkladný.

Registrovaní partneři Aleš Cibulka a Michal Jagelka: "Manželství primárně není kvůli dětem, paní Jochová. Je to instituce dvou lidí, kteří se milují."11. 2. 2021

A co přesně znamená „neodkladnost“? V podstatě pouze dvě situace – první je ta, kdy je zdravotní stav jednoho z potenciálních parterů nateolik špatný, že by se nemusel dožít situace, kdy by omezení již neplatilo, druhou potom ta, která se týká omezenených pobytových oprávnění cizinců. Kromě toho ale vládní web také uvedl, že zatímco svateb se může účastnich až 15 osob, „vstupu do registrovaného partnerství se mohou účastnit pouze osoby, které budou do registrovaného partnerství vstupovat, matrikář, případně tlumočník, nerozumí-li některá z osob vstupujících do registrovaného partnerství česky.” Tak tedy v Česku chápeme „rovnost“.

Proti této praxi se samozřejmě záhy ohradilo množství organizací, které se staví za práva LGBT+ lidí, a to včetně platformy Jsme fér, která dlouhodobě usiluje o umožnění vstupu do manželství i párům stejného pohlaví. „Chcete stvrdit svou lásku v době covidu? Ano, ale pouze pokud umíráte Zdá se vám to absurdní? Pro gaye a lesby nová realita. Dostali jsme v předvečer Dne boje za svobodu a demokracii pěkný ´svobodný a demokratický´ dárek,“ uvádí pak na sociálních sítích.

Zdraví prospívá nejen konopná mast. Do domácí lékárničky patří i kapsle a oleje CannaCare, které navíc obohatí i kuchyni24. 2. 2021

Tématu se ale nakonec dostalo i pozornosti ze strany politiků, např. Dominik Feri, který je jedním z těch, kdo vznik vládního webu inicioval a také se na jeho podobě podílel, záhy uvedl, že požádá o změnu krizového opatření tak, aby podmínky pro vstup do manželství i registrovaného partnerství byly stejné. Ministr vnitra Hamáček se pak na dnešním brífinku po jednání Ústředního krizového štábu za vzniklou situaci omluvil. „Vstoupili jsme v jednání s ministerstvem zdravotnictví, na nejbližším jednání vlády tato disproporce bude odstraněna.  Ti, kteří chtějí uzavřít registrované partnerství, budou mít stejné podmínky jako ti, co budou uzavírat sňatek,“ slíbil.