LGBTQ+ komunita našla útočiště na TikToku, teenageři si tu utvořili nový alternativní svět

Sociální sítě nepochybně ovlivňují životy drtivé většiny populace. Ovšem dnes je již jasné, že ne každá platforma je pro každého. Facebook tedy oslovuje zcela jinou uživatelskou základnu než Instagram, totéž pak platí i pro TikTok. I když právě tato sociální síť je ale mnohými zatracovaná, zdá se, že pod jejími „křídly“ si dospívající vybudovali unikátní prostor určený pro všechny, kteří nezapadají do klasického heteronormativního světa…

Internet lze i díky jeho dosahu označit za prostor, kde své místo může najít skutečně každý. Bez ohledu na jakékoliv osobnostní charakteristiky, preference, zájmy – o sexuální orientaci či genderové identitě ani nemluvě. A zatímco např. terapie či návštěva psychologa nezřídka něco stojí, připojení k internetu je dnes dostupné prakticky všude. Ti, co hledají pomoc, rady těch, kdo sdílí stejnou žitou zkušenost či oporu, se tak logicky obrací právě směrem k internetové komunitě.

Nekonečné dobrodružství v Keni: Safari, velehory, masajové i relax na pláži22. 2. 2021

Ačkoliv dlouho bylo za hlavní LGBTQ+ platformu považováno YouTube, nyní právě na TikToku vzniká prostor, kde se LGBTQ+ lidé (zejména pak z generace Z) mohou podělit o své pocity. „Můžeme pozorovat mnoho příkladů, kdy právě na TikToku získává LGBTQ+ mládež podporu. A to je velmi důležité, protože na celém světě existuje spousta mladých LGBTQ+ lidí, kterým se nedostává podpory tam, kde žijí,“ tvrdí Amit Paley, generální ředitel projektu Trevor, organizace poskytující krizové intervence a zaměřující se na prevenci sebevražd LGBTQ+ mládeže.

Alt TikTok

Nejmladší ze sociálních sítí, TikTok, si mnozí spojují primárně s dětmi, které zběsile tančí či zpívají na playback, a také s nespočtem bláznivých výzev. To vše se ale odehrává na „straight TikToku“. Na druhém konci platformy, která samozřejmě svým uživatelům obsah doporučuje dle algoritmů vycházejících z preferencí, však existuje druhý – alternativní – vesmír. Ten, který všechny mainstremové proudy odmítá a zaměřuje se na alternativní formu estetiky a všeobecné „podivnosti“ (ve smyslu anglického označení queer, nikoliv jako pejorativu). A jelikož vyhledávání lidí, kteří jsou „stejně divní jako my“, je (nejen) LGBTQ+ komunitě vlastní, není divu, že se našli i na TikToku.

Právě na této sociální síti se stal sdílený obsah zcela novým „poselstvím“ – zatímco hlavní roli hrají videa, prakticky by se dalo říci, že i zvuková stopa v tomto případě má svou neopominutelnou roli. TikTok tak průběžně vytváří nové internetové memy, ale i virální trendy.

TikTok coming out

TikTok však začal sloužit i jako platforma sloužící k přihlášení se k jakýmkoliv odlišnostem, není tak divu, že jej mladí lidé začali využívat také pro coming out. Příběhů dospívajících, kteří se cítili kvůli coming outu pod tlakem, a proto se rozhodli, že místo osobní formy zvolí právě videoformát, tak průběžně přibývá. „Moje kamarádka je silně věřící a já nevěděla, jak jí říct, že jsem lesba. Když jsem točila video, říkala jsem si, že pokud mě kamarádka nepřijme, zkusím jí říct, že to byl vtip, a budeme to ignorovat,“ popisuje např. jedna z LGBT uživatelek TikToku. Jiní se zase shodují, že svůj coming out a reakce blízkých chtěli zaznamenat jednoduše proto, aby situaci zachovali pro potomky – protože to, co je na internetu, je navždy. 

Nutno ale říci, že online coming out rozhodně není žádným „TikTok vynálezem“ – již cca před pěti lety bylo jen na YouTube přes 36 000 coming outových videí, počínaje těmi od úplně neznámých uživatelů a konče příspěvky celebrit, jako je třeba britský olympijský plavec Tom Daley či zpěvák Troye Sivan.

Ovšem nejen lesby, gayové, bisexuálové či trans lidé na TikToku nachází podporu. Virálními se stala i videa zachycující přeměny z mužů v ženy (ve smyslu drag, tedy líčení a převlékání se). A podle jednoho z uživatelů, jenž toto své umění prezentuje i na Instagramu pod jménem montii_roy a na TikToku se jeho videa stala naprostou senzací, mohou podobné materiály do budoucna změnit i způsob, jakým se ostatní lidé dívají na cross-dressery, ale i příslušníky LGBTQ komunity obecně.

Nečekané využití zatracované sociální sítě

TikTok se tedy stal naprosto unikátním prostorem, kde si mladá generace nastavila svá vlastní pravidla. A vlastně je místem, který pomáhá se sebepoznáním každému, kdo to potřebuje. Jistě, vlastně by se dalo říci, že svým obsahem se do jisté míry podobá rané verzi YouTube, ale zdá se, že právě tato mladá sociální síť, na niž mnozí stále hledí skrz prsty, má minimálně určité skupině lidí rozhodně co dát. Jak se totiž mnozí uživatelé „alt TikToku“ shodují, nebýt právě této platformy, pravděpodobně by stále před svým okolím tajili, kým jsou. „Pokud rodiče nepodpoří své děti v tom, aby byly samy sebou, na TikToku budou miliony a miliony dalších lidí, kteří to udělají za ně,“ tvrdí tak další uživatelka TikToku. 

Albert Černý vydává nový song. Proč věří v sílu přitažlivosti a jak se mu její fungování potvrdilo v praxi?27. 11. 2020

V závěru je ovšem třeba říci, že TikTok rozhodně není jen všeobjímajícím virtuálním místem prorostlým láskou. Jak již totiž bylo naznačeno, prostor, v němž se našla celá LGBTQ+ komunita, je vlastně „samostatně“ fungující částí sociální sítě, která je právě skrze automatické algoritmy vyhledávání poměrně striktně rozdělena na místo LGBTQ+ tolerantní a vstřícné a také na prostor, který se nezřídka prezentuje jako velmi homofobní, ale i rasistický a nenávistný. Než se tedy uživatel dostane tam, kde je mu to blízké, primárně čelí mainstreamovému přednabízenému obsahu, jemuž samozřejmě dominují bílí (a hezcí) heterosexuální lidé. Na druhou stranu – s troškou snahy se právě na TikToku lze dopracovat ke spojení s nespočtem mladých LGBTQ+ lidí, kteří právě v zákoutích TikToku našli nové, moderní útočiště za nulami a jedničkami…