Papež podpořil registrované partnerství pro páry stejného pohlaví. Zatím ale jenom ve filmu

Papež František zase jednou nadzvedl celý Vatikán ze židle. Nechal se totiž slyšet, že i páry stejného pohlaví mají místo v křesťanské rodině, a volá po zákoně o registrovaném partnerství, který by gay a lesbickým párům poskytl právní ochranu. Nebo tak jsme si alespoň jeho slova vyložili. Co ale řekl přesně a jak moc z toho jeho podřízené ve Vatikánu bude bolet hlava?

Přelomový postoj papeže

Podporou LGBT věřících papež popřel dosavadní postoj katolické církve a dost tím překvapil. Mnoho katolíků ještě pořád vnímá LGBT lidi jako něco podřadného, anebo je považují rovnou za šiřitele satanistické agendy, jak kouzelně prohlásil pražský arcibiskup Dominik Duka vloni v létě. Zdá se, že k současnému prohlášení Františka na podporu právní ochrany gay a lesbických párů arcibiskup pražský mlčí.

Papežova slova však nezazněla v žádném oficiálním dokumentu ani z balkónku nad Náměstím svatého Petra, ale v dokumentárním filmu Francesco, který měl tento týden premiéru na Filmovém festivalu v Římě. Jde o to, jestli promluvu z filmu František přenese i do reality.  

Co tím přesně myslel?

Česká média vesměs pracovala s anglickou verzí papežových slov, kdy mluví o „civil union“. V českém překladu se hovoří o registrovaném partnerství, ale lze to vykládat takto specificky? Adéla Horáková z iniciativy za manželství pro gay a lesbické páry Jsme fér upozorňuje, že civil union – tedy občanský svazek – je i manželství. „Manželství uzavřené podle církevních pravidel je církevní svazek. Nikdo nenutí církve měnit jejich definici. A stát se nemá řídit tím, co za manželství považují církve,“ píše Adéla Horáková na svém Twitteru.

„Je to prohlášení o důstojnosti každého jednotlivého stvořeného člověka. A jestli se tam mluví o registrovaném partnerství nebo ne, je úplně jedno. Myslím, že právě s důstojností každého jednotlivého stvořeného člověka se teď budou muset církevní zaměstnanci střední úrovně managementu poprat, protože někteří se tak na „lidi“ nejsou zvyklí dívat,“ píše na svém facebookovém profilu Stanislav Kostiha ze spolku LGBT věřících Logos.

Polští biskupové oznámili, že otevřou kliniky na „nápravu“ sexuální orientace. Co takový nápad dělá v 21. století?4. 9. 2020

Registrované partnerství už je přežitek

Papežská podpora registrovanému partnerství na sebe nechala čekat příliš dlouho. Plnohodnotné manželství už na světě povolilo 29 zemí, ve kterých žije přes miliardu lidí. Manželství mimo jiné povolila většina zemí Latinské Ameriky, kde má katolická církev velkou fanouškovskou základnu. V Česku na manželství zatím marně čekáme, ve Sněmovně vyhnívá předložený zákon o manželství pro gay a lesbické páry.

Jeho předkladatelka, dnes poslankyně Evropského parlamentu Radka Maxová (ANO), na Twitteru reagovala slovy: „Vítám procitnutí papeže, ale registrované partnerství není dostačující.“ Zároveň uvedla, že by uvítala, kdyby podobně procitli i čeští poslanci a poslankyně a hlasovali o zákonu o manželství, na který česká LGBT komunita čeká už 862 dní.

Ježíš jako trans osoba nebo lesbická žena. Co je horší?6. 10. 2020

Nenávist se mění v křesťanskou lásku

Přestože prvotní nadšení z papežových slov postupně opadlo a nyní se čeká na konkrétní vývoj, je to světýlko naděje nejen pro LGBT+ věřící, ale pro všechny, kdo uvítají otevřenější přístup křesťanských církví k různým identitám a právu na sebeurčení. „V čele katolické církve stojí člověk, který neuvažuje „církevnicky“ o tom, jak katolické věřící ujistit, že jsou vyvolení. Naopak přemýšlí, jak umožnit všem lidem zakusit, že jsou Bohem milovaní,“ sdílí svou radost Stanislav Kostiha.

Radujme se tedy z papežova vyjádření, byť je nelze přeceňovat. A kdo ví, když František bude posouvat věci správným směrem, třeba se jedou dočkáme i vyslovení papežské podpory manželským svazkům gayů a leseb. Dávám tomu sto, maximálně dvě stě let.

Zdroj: Bohdana Rambousková