„Denně mi přijde až deset nechutných zpráv a fotek penisů,“ říká Míša (34), která upozorňuje na to, jak fungují online seznamky

Jak to vypadá na dnešních online seznamkách? Lze na nich vůbec najít partnera tzv. “na celý život”, nebo musíte mít obrovské štěstí a náhodu, aby k něčemu takovému došlo? Seznamte se s reálnými zkušenostmi ženy, které občas připomínají nechutné scény z dokumentu V síti. Míša se rozhodla, že se o bizár, se kterým se dnes a denně setkává na online seznamkách, podělí také s ostatními. Proto založila instagramový profil @Single_Lady_Dating. Více v rozhovoru níže.

Viděl jsem pár zveřejněných konverzací na vašem instagramovém profilu a možná se trochu stydím, že jsem muž… (smích)

To mi říká více mužů. (smích)

Pojďme na to však hezky od začátku. Co vás vedlo k založení profilu @Single_Lady_Dating?

V první řadě hledám partnera a chtěla bych se seznámit. Z toho důvodu jsem si vytvořila profil na seznamkách jako je Tinder, Badoo apod. Příležitosti k seznámení totiž běžně moc nemám. Hned od začátku mě však udivovalo, co mi tam chodí za bizarní zprávy, fotky penisů apod. Ze všeho nejdřív jsem to posílala pouze svým kamarádům do společné konverzace, aby se mohli zasmát, ale pak jsem si říkala, že by to mohlo pobavit i další lidi. Proto jsem založila speciální instagramový profil.

Takže všechny ty zprávy, které máte na Instagramu, jsou opravdu vaše?

Zprávy, které jsou ve feedu, jsou všechny mé. Ne, že bych na to byla hrdá a že by to bylo k chlubení, ale bohužel je to tak. To, co dávám do příběhů, jsou screeny od holek a kluků, které mi posílají do zpráv.

Jak na to vaši sledující reagují?

Většinou jsou buď znechuceni, nebo pobaveni. Je to tak půl na půl. Hodně mi píšou také muži, kteří se stydí za to, že patří ke stejnému druhu. (smích) Mnoho lidí se mě také ptá, zda jsou to vymyšlené konverzace. Bohužel ne.

Ale občas si asi i vy řeknete, že to přece nemůže být pravda?

Častokrát si říkám, že tuto a tamhletu zprávu už nikdo nepřekoná a za týden je to jinak. Přijde ještě něco horšího. (smích)

A to vás na seznamkách může takto oslovovat opravdu kdokoliv? Nedá se tomu nějak zabránit?

Na Tinderu je k oslovení potřeba spojení (tzv. “match”, pozn. red.), ale na Badoo mě může oslovit prakticky kdokoliv. Takže často dostanu zprávu i od 70letých pánů. Ale výjimkou nejsou ani 19letí zajíčci.

Kolik takových zpráv vám denně přijde?

Zhruba tak deset. Nicméně kdybych měla hovořit o těch normálních, z nichž však ne každý mě zaujme, je to zhruba jen 30 procent. Mezi tyto neutrální zprávy počítám i slušné šedesátníky a sedmdesátníky. Těch, se kterými bych na to kafe šla, je opravdu minimum.

Míra sebevražd roste, většímu riziku i v době pandemie čelí muži. Jejich mužství je totiž ohroženo více než kdy dřív8. 1. 2021

Tak trochu mi to připomíná dokument V síti, nicméně zde je to jiné v tom, že jste dospělá žena. Vyplývá z toho, že se s podobným problémem a online obtěžováním nesetkávají jen náctiletá děvčata, ale i dospělé ženy… Co na to říkáte?

Dokument jsem dosud neviděla, ale někdy je to opravdu obtěžující. Já mám totiž na mých seznamovacích profilech napsáno, co hledám, koho chci potkat apod. Takže mě kolikrát štve, že mě lidé otravují. Když ani neměli čas přečíst si můj profil, kam by to pak mohlo vést?

Jak dlouho už se snažíte takto online seznámit? Vypadalo za tu dobu něco nadějně? Nejste případně příliš náročná?

Profil @Single_Lady_Dating jsem zakládala v lednu 2019. Na seznamkách jsem se tudíž poprvé ocitla zhruba půl roku před tím. Online seznamování je dosti těžké, ale samozřejmě záleží na tom, co hledáte a kolik vám je. Pokud vám je dvacet, tak to moc neřešíte a jdete na kafe s kýmkoliv, ale mě je 34 a já už nechci jen tak někoho. Možná to bude znít trapně, ale chtěla bych v tomto věku potkat otce svých dětí. Já s prominutím nechci ztrácet čas s nějakým “joudou”. Proto si vybírám. Pak mi samozřejmě píšou zhrzení a naštvaní chlapi, které odmítnu, že s mými požadavky si stejně nikoho nenajdu.

Kvalitních mužů je tedy na internetu nedostatek?

Za mě bohužel ano. Dle mého musí mít člověk obrovské štěstí, aby někoho našel. Ale jak říkám, každý tam hledá něco jiného a je možné, že to, co hledám já, na seznamkách zkrátka není.

Nehledě na to bych ještě upozornil na jeden další problém. Působíte na mě jako silná osobnost, která si z mnohdy nechutných zpráv dokáže udělat legraci, ale určitě existují ženy, kterých by se něco podobného mohlo dotknout či dokonce i nějak psychicky poznamenat...

Je pravda, že když si na vás někdo na seznamce vyskakuje, můžete jej ihned zablokovat, případně nahlásit, když vám ve zprávách pošle penis. Nicméně ono to vypadá, že to beru jako legraci a je mi to jedno, ale nebudu lhát, že se mě mnohdy také velmi dotkne, když na mě někteří muži začnou útočit a psát mi opravdu ošklivé zprávy. Proto některé extrémy vždy raději ihned zablokuji, protože mi ani nestojí za to, abych vytvořila printscreeny pro můj Instagram. Určitě jsem si na takové zprávy nezvykla, ale už si to tak neberu. Ze začátku jsem s tím však úplně v pohodě nebyla.

Myslíte, že většina těch mužů je opravdu reálných?

Někteří jsou praví, někteří fejkoví. Seznamky naštěstí umožňují ověření profilu, v rámci kterého zjistí, zda je to opravdu ten daný člověk, který se na profilu prezentuje. Takové profily pak u sebe mají malou fajfku. Ale koneckonců si říkám, proč by to někdo dělal? Co by měl nějaký 60letý chlap z toho, že se bude vydávat za 20letého mladíka?

Kuchyně je srdce domova. Správně tepat ale bude jen tehdy, když se z vaření, pečení ale i úklidu po party stane radost25. 1. 2021

Toť otázka. Například v dokumentu V síti bylo ukázáno, že to dělají proto, že je to uspokojuje a že se chtějí dostat k mladším dívkám. Vy jste třeba rozumná, protože jste starší, ale náctileté holky jim na jejich řeči mohou skočit a pak už je to zlé… Víte například o dalších ženách v okolí, které zažívají podobnou situaci jako vy?

Mám zkušenosti s tím, že holky mého věku zažívají na seznamkách podobnou bídu. Do zpráv na Instagramu mi chodí mnoho podobných zpráv a screenů od holek i kluků, takže si myslím, že to je docela obecný problém a najde se mnoho lidí, kteří takhle komunikují a čekají, že z toho něco bude.

Napadá mě otázka, co se stane s profilem @Single_Lady_Dating, až si někoho najdete?

To už se mě někteří přátelé ptali. Asi tam prostě začnu dávat příspěvky, které mi pošlou ostatní. Ale zatím moc nevypadá, že by se tato situace blížila a bylo ji potřeba nějak řešit. (smích)

Zdroj: Jan Witek