Dokumentární cyklus Trans* z produkce Streamu přibližuje příběhy pěti lidí s transgender a nebinární životní zkušeností

Cyklus Trans* přináší obsáhlý a intimní portrét pěti lidí, kteří nesplňují zažité představy ohledně dvou daných pohlaví. Každý díl přibližuje život člověka, který prožívá tzv. dysforii, tedy pocit, že mu určené pohlaví nesedí. Diváci budou moci nahlédnout i do života osoby, která se necítí ani jako žena, ani jako muž.

Videoportál Televizeseznam.cz od 6. října nabízí divákům/čkám mimořádný dokumentární projekt Trans* z produkce Streamu. V šesti dílech představí život lidí, kteří se neztotožňují s určeným pohlavím a prožívají svou genderovou identitu jinak, či gender vůbec necítí a jsou tzv. agender. Aby dokázali žít a fungovat ve společnosti, která trvá na vměstnání se do kategorií žena nebo muž, museli ve svém životě udělat větší či menší změny. Dokument je od 12. října k vidění i na Televizi Seznam, a to vždy ve dvou po sobě jdoucích dílech.

Michel Dryadalis z The Roosters Theatre: „Pánská burleska není jen pro ženy. Na naše vystoupení chodí i spousta mužů“11. 1. 2021

„Jsem Fipah. Jsem arodová osoba, nejsem žena, nejsem muž, nejsem mezi těmito rody. Necítím gender (rod), neznám ten pocit. Jednoduše jsem živá lidská bytost, v tomto ohledu uvnitř nic jiného necítím,“ říká Fipah, agenderová osoba, o které dokument také pojednává.

Jak žijí lidé, kteří se vymykají běžným kategoriím? Jak je vnímá česká společnost a jaké překážky musí v každodenním životě překonávat? Dokumentární cyklus Televizeseznam.cz vznikl ve spolupráci s organizací Trans*parent jako jedinečný projekt mapující život osob s transgender a nebinární životní zkušeností.

A co ke vzniku projektu vedlo jeho tvůrce? „Před rokem jsem začal mít silný pocit, že se z transgender tématu stává téma politické a z médií jsem dostával jen kusé a vlastně pořád ty samé informace o tom, co ti transgender lidé jsou a co chtějí. Sám jsem měl spoustu předsudků. Já i Štěpán Svoboda, kterého jsem k natáčení přizval pro jeho úžasný cit pro rytmus a vizuálnímu cítění, chápeme, že svět není černobílý. Ne všechno, co se dozvídáme z médií, je čistá pravda. Proto jsme oslovili organizaci Trans*parent, se kterou jsme vedli několikaměsíční konverzaci, jejímž výsledkem je tento dokument. Díky neuvěřitelné otevřenosti našich respondentů jsme dostali aspoň částečný vhled do situace trans komunity v Česku,“ shrnuje režisér Filip Štoček.

Milovníci záhad jásají. Vědci objevili v hlubinách oceánu a pod silnou vrstvou ledu neznámou formu života22. 2. 2021

Dokumentární seriál můžete sledovat online. Aktuálně jsou již k vidění příběhy Karla, Denie a také Viktora Heumanna, zakladatele organizace Trans*Parent. 

Zdroj: Seznam.cz