Mladí přestávají rozumět běžně užívaným gestům, protože neznají telefon se šňůrou a hodinky používají k placení
Straight friendly
Zdroj: istock.com

Mladí přestávají rozumět běžně užívaným gestům, protože neznají telefon se šňůrou a hodinky používají k placení

Všichni známe oblíbený meme, který koluje po sociálních sítích. Je na něm kazeta do magnetofonu a obyčejná tužka. Text říká: Pokud víš, jaký vztah k sobě mají tyto dva předměty, seš starej! K něčemu podobnému dochází i u běžně používaných gest. Rodiče mohou na své děti gestikulovat jak šílení, ale jejich potomci jim prostě nerozumí.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
22. 10. 2020

Přichází nové technologie, stará gesta mizí

Lingvisté zjistili, že mladá generace přestává rozumět některým dříve hojně používaným gestům, jejichž prostřednictvím se obvykle dorozumíváme na dálku nebo když je v místnosti moc velký hluk. Komunikační expert a lingvista Vyvyan Evans říká, že srozumitelná přestávají být pro mládež ta gesta a posunky, které vycházely z dnes již zastaralých technologií. Starší generace si je ještě pamatuje a v daném gestu stále spatřuje význam, ale mladí lidé už smysl takové neverbální komunikace nerozklíčují.

Typickým příkladem je staré dobré „zavolej mi“, kdy si k uchu přiložíme ruku se zvednutým palcem a malíčkem. Posunek naznačuje sluchátko pevné linky se šňůrou. Tento typ přístroje ale mladá generace vídá stále méně často. Důkazem je i video, kterým jeden taťka z New Yorku nedávno bavil uživatele TikToku. Když požádal svou ženu, aby mu naznačila „zavolám později“, klasicky zvedla ruku s narovnaným palcem a malíčkem a mírně jí zatřásla. Když o totéž požádal svoje malé děti, obě si k uchu prostě přiložily nataženou dlaň, protože už neznají telefon jinak než placatou destičku.

Staré gesto pro telefon mohlo být aktuální naposledy v době vyklápěcích véček. Na konci videoklipu Carly Rae Jepsen k písni Call Me Maybe z roku 2012 pomrkává muž jejího srdce po kytaristovi z její kapely a ukazuje na něj gesto s nataženým palcem a malíčkem. Kdo ví, jak by závěr klipu vypadal dnes.

Zdroj: Giphy

Čas kontrolujeme na mobilu

Stejně tak výzva „je nejvyšší čas“ nebo „pospěš si“, která má podobu poklepání na zápěstí druhé ruky, kde se nosí hodinky, přestává dávat mladé generaci smysl. Když totiž potřebují vědět, kolik je hodin, podívají se mladí spíš na mobil. Přesto se lidé hodinek nevzdávají, ale mění se způsob využití. V Česku má podle loňského průzkumu společnosti Mastercard každý desátý Čech chytré hodinky, fitness náramky používá přes 12 % lidí. Tyto technologie jsou používány k bezdotykovému placení, měření fyzické aktivity, posílání zpráv, chytrému buzení… a je otázka, kde v tomto výčtu stojí zjišťování, kolik je hodin.

Zdroj: Giphy

Způsoby placení se zcela změnily

Když už jsme u placení, jako další mizející gesto Vyvyan Evans identifikoval spojení prstů do špetky na znamení peněz. Šustění bankovek už dnešní mládež zvyklá platit bezkontaktně nejspíš nebude znát.

Zdroj: Giphy

Úplně dnes ztrácí smysl gesto zažité na Západě – náznak psaní rukou na dlaň druhé ruky, jímž si zákazníci v restauraci říkali číšníkovi o účet (pohyb napodobuje vypsání šeku). A když na mladíka za volantem bude někdo z vedle stojícího auta na křižovatce signalizovat krouživý pohyb zápěstím, nebude nejspíš tušit, že má otevřít okénko. Otáčecí kličkou totiž mladý řidič nejspíš nikdy ve svém životě okýnko auta nestahoval.

Zdroj: Giphy Zdroj: Giphy

Neděje se ale nic tak nepřirozeného. Podobně zmizela třeba i dříve rozšířená květomluva či gesta, která používali řidiči v začátcích automobilismu, než byly zavedeny blinkry a jednotná pravidla silničního provozu.

Různé země, různé významy

Gesta jsou podmíněná nejen generačně, ale i kulturně, zdůrazňuje lingvista Vyvyan Evans. Každá kultura má svoji neverbální komunikaci a v některých případech to stejné gesto má v jiných zemích odlišný význam. To někdy může vést k pořádnému faux pas.

Zrádný třeba může být i klasický palec nahoru. Zatímco ve většině Evropy signalizuje, že je vše v pořádku, v Řecku nebo v Íránu je to urážka. A je potřeba dát si pozor i při autostopu s nataženou rukou a vztyčeným palcem – i když i to je druh cestování, který mladá generace nebude znát…

<Path> TikTok je nejoblíbenější sociální síť mladých lidí i v Česku. Jeden z našinců zde má téměř čtyři miliony fanouškůZdroj: TikTok, Instagram

Podobné nástrahy skrývá gesto „ok“ s palcem a ukazováčkem spojenými do kroužku. Potápěči si tak signalizují, že je v pořádku. Ale v Brazílii, Turecku nebo Rusku je tato dírka vytvořená z prstů považována jak jinak… za sexuální urážku. A klasickým příkladem je i paroháč, který se stal poznávacím znamením rockerů, ale ve Středomoří jím muži naznačíte, že ho žena podvádí. Na Maltě je to zase ochrana proti uhranutí.

Tato gesta ale nevycházejí z používaných technologií, takže se nejspíš nezmění a zůstanou tu ještě spousty let. Mimochodem, třeba starý známý vztyčený prostředníček používali jako urážku už ve starém Řecku, kde se měl objevit v několika komediích.

<Path> V roce 2018 nás čeká sexuální revoluce! Na jaké trendy a technologické libůstky se můžeme těšit?Zdroj:

Jaká další gesta mají na kahánku?

Už se vám taky určitě stalo, že jste při čtení tištěného časopisu místo otočení listu automaticky popojeli po stránce prstem, jako když posouváte text na obrazovce. Není divu, čtením z obrazovek už většina z nás tráví víc času než čtením z papíru. Technologie nás zkrátka ovlivňuje v tom, jak vnímáme svět, a propisuje se i do našeho podvědomí.   

Jaké gesto z našeho světa zmizí jako další? Možná že s rozvojem autonomního řízení bude další na seznamu pohyb oběma rukama signalizující točení volantem. Máte další nápady? Napište je do komentářů.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

E-Shop