Mladí přestávají rozumět běžně užívaným gestům, protože neznají telefon se šňůrou a hodinky používají k placení
Straight friendly
Zdroj: istock.com

Mladí přestávají rozumět běžně užívaným gestům, protože neznají telefon se šňůrou a hodinky používají k placení

Všichni známe oblíbený meme, který koluje po sociálních sítích. Je na něm kazeta do magnetofonu a obyčejná tužka. Text říká: Pokud víš, jaký vztah k sobě mají tyto dva předměty, seš starej! K něčemu podobnému dochází i u běžně používaných gest. Rodiče mohou na své děti gestikulovat jak šílení, ale jejich potomci jim prostě nerozumí.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
22. 10. 2020

Přichází nové technologie, stará gesta mizí

Lingvisté zjistili, že mladá generace přestává rozumět některým dříve hojně používaným gestům, jejichž prostřednictvím se obvykle dorozumíváme na dálku nebo když je v místnosti moc velký hluk. Komunikační expert a lingvista Vyvyan Evans říká, že srozumitelná přestávají být pro mládež ta gesta a posunky, které vycházely z dnes již zastaralých technologií. Starší generace si je ještě pamatuje a v daném gestu stále spatřuje význam, ale mladí lidé už smysl takové neverbální komunikace nerozklíčují.

Typickým příkladem je staré dobré „zavolej mi“, kdy si k uchu přiložíme ruku se zvednutým palcem a malíčkem. Posunek naznačuje sluchátko pevné linky se šňůrou. Tento typ přístroje ale mladá generace vídá stále méně často. Důkazem je i video, kterým jeden taťka z New Yorku nedávno bavil uživatele TikToku. Když požádal svou ženu, aby mu naznačila „zavolám později“, klasicky zvedla ruku s narovnaným palcem a malíčkem a mírně jí zatřásla. Když o totéž požádal svoje malé děti, obě si k uchu prostě přiložily nataženou dlaň, protože už neznají telefon jinak než placatou destičku.

Staré gesto pro telefon mohlo být aktuální naposledy v době vyklápěcích véček. Na konci videoklipu Carly Rae Jepsen k písni Call Me Maybe z roku 2012 pomrkává muž jejího srdce po kytaristovi z její kapely a ukazuje na něj gesto s nataženým palcem a malíčkem. Kdo ví, jak by závěr klipu vypadal dnes.

Zdroj: Giphy

Čas kontrolujeme na mobilu

Stejně tak výzva „je nejvyšší čas“ nebo „pospěš si“, která má podobu poklepání na zápěstí druhé ruky, kde se nosí hodinky, přestává dávat mladé generaci smysl. Když totiž potřebují vědět, kolik je hodin, podívají se mladí spíš na mobil. Přesto se lidé hodinek nevzdávají, ale mění se způsob využití. V Česku má podle loňského průzkumu společnosti Mastercard každý desátý Čech chytré hodinky, fitness náramky používá přes 12 % lidí. Tyto technologie jsou používány k bezdotykovému placení, měření fyzické aktivity, posílání zpráv, chytrému buzení… a je otázka, kde v tomto výčtu stojí zjišťování, kolik je hodin.

Zdroj: Giphy

Způsoby placení se zcela změnily

Když už jsme u placení, jako další mizející gesto Vyvyan Evans identifikoval spojení prstů do špetky na znamení peněz. Šustění bankovek už dnešní mládež zvyklá platit bezkontaktně nejspíš nebude znát.

Zdroj: Giphy

Úplně dnes ztrácí smysl gesto zažité na Západě – náznak psaní rukou na dlaň druhé ruky, jímž si zákazníci v restauraci říkali číšníkovi o účet (pohyb napodobuje vypsání šeku). A když na mladíka za volantem bude někdo z vedle stojícího auta na křižovatce signalizovat krouživý pohyb zápěstím, nebude nejspíš tušit, že má otevřít okénko. Otáčecí kličkou totiž mladý řidič nejspíš nikdy ve svém životě okýnko auta nestahoval.

Zdroj: Giphy Zdroj: Giphy

Neděje se ale nic tak nepřirozeného. Podobně zmizela třeba i dříve rozšířená květomluva či gesta, která používali řidiči v začátcích automobilismu, než byly zavedeny blinkry a jednotná pravidla silničního provozu.

Různé země, různé významy

Gesta jsou podmíněná nejen generačně, ale i kulturně, zdůrazňuje lingvista Vyvyan Evans. Každá kultura má svoji neverbální komunikaci a v některých případech to stejné gesto má v jiných zemích odlišný význam. To někdy může vést k pořádnému faux pas.

Zrádný třeba může být i klasický palec nahoru. Zatímco ve většině Evropy signalizuje, že je vše v pořádku, v Řecku nebo v Íránu je to urážka. A je potřeba dát si pozor i při autostopu s nataženou rukou a vztyčeným palcem – i když i to je druh cestování, který mladá generace nebude znát…

<Path> Bylo dětství v devadesátkách lepší než nyní?Zdroj: Jan Witek, 3v1

Podobné nástrahy skrývá gesto „ok“ s palcem a ukazováčkem spojenými do kroužku. Potápěči si tak signalizují, že je v pořádku. Ale v Brazílii, Turecku nebo Rusku je tato dírka vytvořená z prstů považována jak jinak… za sexuální urážku. A klasickým příkladem je i paroháč, který se stal poznávacím znamením rockerů, ale ve Středomoří jím muži naznačíte, že ho žena podvádí. Na Maltě je to zase ochrana proti uhranutí.

Tato gesta ale nevycházejí z používaných technologií, takže se nejspíš nezmění a zůstanou tu ještě spousty let. Mimochodem, třeba starý známý vztyčený prostředníček používali jako urážku už ve starém Řecku, kde se měl objevit v několika komediích.

<Path> Chcete v létě pro svůj penis ten nejvyšší komfort? Pak přemýšlejte, jaké nosíte prádlo!Zdroj:

Jaká další gesta mají na kahánku?

Už se vám taky určitě stalo, že jste při čtení tištěného časopisu místo otočení listu automaticky popojeli po stránce prstem, jako když posouváte text na obrazovce. Není divu, čtením z obrazovek už většina z nás tráví víc času než čtením z papíru. Technologie nás zkrátka ovlivňuje v tom, jak vnímáme svět, a propisuje se i do našeho podvědomí.   

Jaké gesto z našeho světa zmizí jako další? Možná že s rozvojem autonomního řízení bude další na seznamu pohyb oběma rukama signalizující točení volantem. Máte další nápady? Napište je do komentářů.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pro Adélku zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut
LIDÉ

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Autor: Rozálie Růžičková
Gayové jsou nároční, víc než fyzické aspekty jim ale vadí arogantní chování
LIDÉ

Nemůžete si najít chlapa? Začněte být hodní na servírky a zahoďte žiletku, říkají gayové. Svěřili se, co je na mužích nejvíc odpuzuje

Autor: Martin Lyko
Mokré sny jsou přirozenou součástí mužského života
TĚLO & MYSL

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Autor: Martin Lyko
„Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu," říká o Mikym Luboš
LIDÉ

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

Autor: Irena Piloušková
Jedli naši předci převážně maso?
TĚLO & MYSL

Maso (ne)dělá člověka: Paleo strava je blud, naši předci sice lovili, ale mnohem víc sbírali. V jejich jídelníčku převládaly rostliny

Autor: Mirka Dobešová
Wu wei je možná starý přes dva tisíce let, na jeho aktuálnosti to ale nic nezměnilo
TĚLO & MYSL

Jak dosáhnout úspěšného života vymysleli v Číně už před 2000 lety. Koncept „wu wei“ spočívá v nicnedělání

Autor: Martin Lyko

E-Shop