Mladí přestávají rozumět běžně užívaným gestům, protože neznají telefon se šňůrou a hodinky používají k placení
Straight friendly
Zdroj: istock.com

Mladí přestávají rozumět běžně užívaným gestům, protože neznají telefon se šňůrou a hodinky používají k placení

Všichni známe oblíbený meme, který koluje po sociálních sítích. Je na něm kazeta do magnetofonu a obyčejná tužka. Text říká: Pokud víš, jaký vztah k sobě mají tyto dva předměty, seš starej! K něčemu podobnému dochází i u běžně používaných gest. Rodiče mohou na své děti gestikulovat jak šílení, ale jejich potomci jim prostě nerozumí.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
22. 10. 2020

Přichází nové technologie, stará gesta mizí

Lingvisté zjistili, že mladá generace přestává rozumět některým dříve hojně používaným gestům, jejichž prostřednictvím se obvykle dorozumíváme na dálku nebo když je v místnosti moc velký hluk. Komunikační expert a lingvista Vyvyan Evans říká, že srozumitelná přestávají být pro mládež ta gesta a posunky, které vycházely z dnes již zastaralých technologií. Starší generace si je ještě pamatuje a v daném gestu stále spatřuje význam, ale mladí lidé už smysl takové neverbální komunikace nerozklíčují.

Typickým příkladem je staré dobré „zavolej mi“, kdy si k uchu přiložíme ruku se zvednutým palcem a malíčkem. Posunek naznačuje sluchátko pevné linky se šňůrou. Tento typ přístroje ale mladá generace vídá stále méně často. Důkazem je i video, kterým jeden taťka z New Yorku nedávno bavil uživatele TikToku. Když požádal svou ženu, aby mu naznačila „zavolám později“, klasicky zvedla ruku s narovnaným palcem a malíčkem a mírně jí zatřásla. Když o totéž požádal svoje malé děti, obě si k uchu prostě přiložily nataženou dlaň, protože už neznají telefon jinak než placatou destičku.

Staré gesto pro telefon mohlo být aktuální naposledy v době vyklápěcích véček. Na konci videoklipu Carly Rae Jepsen k písni Call Me Maybe z roku 2012 pomrkává muž jejího srdce po kytaristovi z její kapely a ukazuje na něj gesto s nataženým palcem a malíčkem. Kdo ví, jak by závěr klipu vypadal dnes.

Zdroj: Giphy

Čas kontrolujeme na mobilu

Stejně tak výzva „je nejvyšší čas“ nebo „pospěš si“, která má podobu poklepání na zápěstí druhé ruky, kde se nosí hodinky, přestává dávat mladé generaci smysl. Když totiž potřebují vědět, kolik je hodin, podívají se mladí spíš na mobil. Přesto se lidé hodinek nevzdávají, ale mění se způsob využití. V Česku má podle loňského průzkumu společnosti Mastercard každý desátý Čech chytré hodinky, fitness náramky používá přes 12 % lidí. Tyto technologie jsou používány k bezdotykovému placení, měření fyzické aktivity, posílání zpráv, chytrému buzení… a je otázka, kde v tomto výčtu stojí zjišťování, kolik je hodin.

Zdroj: Giphy

Způsoby placení se zcela změnily

Když už jsme u placení, jako další mizející gesto Vyvyan Evans identifikoval spojení prstů do špetky na znamení peněz. Šustění bankovek už dnešní mládež zvyklá platit bezkontaktně nejspíš nebude znát.

Zdroj: Giphy

Úplně dnes ztrácí smysl gesto zažité na Západě – náznak psaní rukou na dlaň druhé ruky, jímž si zákazníci v restauraci říkali číšníkovi o účet (pohyb napodobuje vypsání šeku). A když na mladíka za volantem bude někdo z vedle stojícího auta na křižovatce signalizovat krouživý pohyb zápěstím, nebude nejspíš tušit, že má otevřít okénko. Otáčecí kličkou totiž mladý řidič nejspíš nikdy ve svém životě okýnko auta nestahoval.

Zdroj: Giphy Zdroj: Giphy

Neděje se ale nic tak nepřirozeného. Podobně zmizela třeba i dříve rozšířená květomluva či gesta, která používali řidiči v začátcích automobilismu, než byly zavedeny blinkry a jednotná pravidla silničního provozu.

Různé země, různé významy

Gesta jsou podmíněná nejen generačně, ale i kulturně, zdůrazňuje lingvista Vyvyan Evans. Každá kultura má svoji neverbální komunikaci a v některých případech to stejné gesto má v jiných zemích odlišný význam. To někdy může vést k pořádnému faux pas.

Zrádný třeba může být i klasický palec nahoru. Zatímco ve většině Evropy signalizuje, že je vše v pořádku, v Řecku nebo v Íránu je to urážka. A je potřeba dát si pozor i při autostopu s nataženou rukou a vztyčeným palcem – i když i to je druh cestování, který mladá generace nebude znát…

<Path> Toyota investuje 500 milionů dolarů do Uberu. Chce, aby dostal její autonomní vozy na silniceZdroj: Toyota, Uber

Podobné nástrahy skrývá gesto „ok“ s palcem a ukazováčkem spojenými do kroužku. Potápěči si tak signalizují, že je v pořádku. Ale v Brazílii, Turecku nebo Rusku je tato dírka vytvořená z prstů považována jak jinak… za sexuální urážku. A klasickým příkladem je i paroháč, který se stal poznávacím znamením rockerů, ale ve Středomoří jím muži naznačíte, že ho žena podvádí. Na Maltě je to zase ochrana proti uhranutí.

Tato gesta ale nevycházejí z používaných technologií, takže se nejspíš nezmění a zůstanou tu ještě spousty let. Mimochodem, třeba starý známý vztyčený prostředníček používali jako urážku už ve starém Řecku, kde se měl objevit v několika komediích.

<Path> TOP technologické vychytávky do domu! Stane se váš dům brzy chytřejším, než jste vy sami?Zdroj:

Jaká další gesta mají na kahánku?

Už se vám taky určitě stalo, že jste při čtení tištěného časopisu místo otočení listu automaticky popojeli po stránce prstem, jako když posouváte text na obrazovce. Není divu, čtením z obrazovek už většina z nás tráví víc času než čtením z papíru. Technologie nás zkrátka ovlivňuje v tom, jak vnímáme svět, a propisuje se i do našeho podvědomí.   

Jaké gesto z našeho světa zmizí jako další? Možná že s rozvojem autonomního řízení bude další na seznamu pohyb oběma rukama signalizující točení volantem. Máte další nápady? Napište je do komentářů.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop