V Česku vzniká první drag kuchařka. Stojí za ní americká drag queen Gizela Kova

Luis MongeOraa alias Gizela Kova se narodil v Portoriku. Velkou část života však prožil v americkém Miami. Jeho posledním útočištěm je prozatím Praha, do které se přestěhoval za svým bývalým přítelem. Mnoho lidí v Praze Luise zná pod jeho drag pseudonymem Gizela Kova. A pod tímto pseudonymem nyní chystá svou vlastní kuchařku.

Luis žije v Praze již více než čtyři roky. Kromě toho, že pracuje jako stevard pro velkou leteckou společnost, se kterou za normálních podmínek absolvuje dlouhé mezikontinentální lety, vystupuje také jako drag queen. Pandemie koronaviru mu však moc nepomáhá. Lety nejsou žádné a v současné době se zrušily i všechny akce a zavřely kluby. Proto se rozhodl, že volný čas využije trochu jiným způsobem a jeden ze svých koníčků promění v byznys, díky kterému bude usilovat o splnění dalšího ze svých snů. Více v rozhovoru níže.

Proč ses rozhodl, že vytvoříš zrovna kuchařku?

Miluju vaření. Vařím vesměs neustále. Během pandemie koronaviru, kdy jsem doma častěji, vařím až třikrát denně. Proto jsem si začal skládat všechny recepty dohromady. Některé z nich jsou mé vlastní a některé z nich jsou dobře známé, ale nějakým způsobem mnou upravené. Láska k vaření je zkrátka jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl vydat kuchařku s názvem Queen in a Kitchen.

Ale aby to nebyla jen tak obyčejná kuchařka, rozhodl jsem se, že ji vydám pod mým drag alter egem Gizela Kova. Navíc se nebude jednat pouze o knížku, ale i doprovodná videa na YouTube, která budou ukazovat, jak správně některé z receptů provádět.

O jaké recepty se bude jednat? Na českou kuchyni asi můžeme zapomenout?

V Česku sice nyní žiju, ale bohužel se v kuchařce žádné české recepty neobjeví. Kuchařka se bude primárně zaměřovat na americký trh. Za prvé je to kvůli tomu, že z Ameriky pocházím a je to daleko větší trh. Dalším důvodem je, že dosud žádný podobný e-book v Americe nevyšel. A jedním z důvodů je i to, že když k něčemu v Americe přidáte drag queen, lidé mají tendenci to kupovat. V USA je to trendy a bere se to úplně jinak. V Česku nic takového zatím nefunguje.

V první kuchařce bude celkem 50 receptů. Všechny budou tak trochu spojeny s mým původem, tzn. americká, latinská a italská kuchyně.

Zmínil jsi i videa na YouTube. Na co se můžeme těšit?

Bude tam pár videí. Ne všechny, protože pak by nebyl důvod ke koupi kuchařky. Na YouTube se tak objeví jen několik receptů. Kniha by totiž měla vyjít 2. prosince letošního roku, takže každý týden, až do 2. prosince, vyjde jedno video na YouTube, které by mělo prodej kuchařky podpořit.

Stále více lidí si jen touží bez závazků užívat. Syndrom Petra Pana však nemusí být jen odporem k zodpovědnosti25. 11. 2020

Nicméně kuchařka bude dostupná i v Česku?

Ano. K dispozici bude kdekoliv na světě. Bude však napsána v angličtině. Jak už jsem zmiňoval, zaměřuji se primárně na americký trh, jelikož vím, že v USA bude o knížku daleko větší zájem. Ačkoliv jsem kuchařku dosud nijak vehementně nepromoval, mám už pár předobjednávek. A to kniha dokonce ještě nemá ani svou cover fotku.

Dnes jsem tě přepadl přímo v kuchyni, co máš v plánu?

Budeme natáčet první video a fotit cover fotku kuchařky.

Můžeš prozradit jeden konkrétní recept? Například ten, který budeš vařit dnes?

V rámci prvního videa budu dělat oblíbený pokrm s názvem Baked ziti (tzv. pečený ziti je oblíbený pokrm s těstovinami ziti a neapolskou omáčkou z rajčat, který je charakteristický pro italsko-americkou kuchyni, pozn. red.). Jsou to vlastně takové rychlejší lasagne. Ale jak říkám, každý z receptů je mnou určitým způsobem upravený, případně zcela nově vytvořený. Všechny z těch receptů vždy zkouším dělat po svém a případně je měním, pokud mi nechutnají. Baví mě to a věřím, že mé recepty budou bavit i ostatní.

Jak hodláš naložit s vydělanými penězi? Slyšel jsem, že je za tím schovaný další projekt...

Hlavním důvodem, proč to celé dělám je, že chci získat peníze, abych v Praze mohl vybudovat klub. Aktuálně mám konkrétně zájem o gay klub Friends, který je na prodej. V současné době jsem jeho součástí, pravidelně tam vystupuju a hraju jako DJ. Rád bych tohle místo zachoval takové, jaké je. Mám totiž obavy, že pokud to koupí někdo jiný, možná nebude pokračovat v tradici klubu, jaká zde byla dosud, ale udělá z toho další z běžných barů. To místo je totiž blízko Staroměstského náměstí a pro turisty jako dělané.

Pro mě je klub Friends tak trochu srdcovka. Za tři roky jsem tam potkal hodně zajímavých lidí. Lidí, kteří tam byli jen nějakou dobu a lidí, kteří jsou tam neustále. Dle mého klub Friends funguje i jako jakýsi odrazový můstek pro všechny mladé lidi, kteří třeba ještě nejsou vyoutovaní, případně teprve čerstvě svůj coming out prožívají a chtějí se s někým seznámit. Pro mnoho lidí z LGBT komunity je to vůbec první gay klub, který navštíví. Potkal jsem tam spoustu lidí, kteří ze začátku vystupovali jako heterosexuálové, ale postupně se otevřeli světu. Podobné věci se v ostatních pražských gay klubech moc nedějí.

Proto bych tohle místo chtěl zachovat, protože klub Friends si drží určitou historii a pro mě, ale i pro komunitu, to hodně znamená. Je to doslova odrazový můstek pro mladou LGBT komunitu, která by se bála jinde otevřít.

Po znásilnění založila Johanna Nejedlová organizaci pro prevenci sexuálního násilí. Za svou práci si vysloužila prestižní cenu Women of Europe5. 1. 2021

Co když se ti nepodaří získat přímo klub Friends?

Pokud to nebude Friends, budu se snažit získat jakýkoliv jiný klub, kde podobné prostředí vytvořím. Protože takové místo zde dle mého bude chybět.

Vzhledem k tomu, že nyní tvoříš kuchařku, neuvažoval jsi spíše o tom, že si otevřeš restauraci? (smích)

To úplně ne. To se teprve uvidí. (smích) Uvidím, jak to půjde s první knihou a podle toho se zařídím. Možná pak hned vytvořím další. Vaření totiž může být nudné, ale taktéž to může být velká zábava a já jsem přesvědčený o tom, že se mnou to bude obrovská zábava. (smích) Když totiž spojíte dobré jídlo, zábavnou drag queen a možná trochu alkoholu, nelze, aby to nebyla zábava. (smích)

Zdroj: Jan Witek