Tanečník a model Filip Jankovič: „Jsem rád, že žiju v době, kdy se řeší gendery i barva pleti“
Rozhovor
Zdroj: Juan Calderón

Tanečník a model Filip Jankovič: „Jsem rád, že žiju v době, kdy se řeší gendery i barva pleti“

Filip Jankovič (35) je tanečník, který má za sebou spolupráci s Kylie Minogue nebo Georgem Michaelem. Jeho značkou je ovšem tanec na vysokých podpatcích. Na ty se na podiu poprvé postavil v roce 2012. Dětství s maminkou strávil ve světě ženské krásy a modelingu, a zřejmě proto ho neděsí současné diskuze o krizi mužství. Ženami se do kouta rozhodně zatlačen necítí.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
21. 10. 2020

Jak jste našel svoji cestu k tanci? A měli pro to rodiče pochopení?

Ještě před mým narozením byl můj otec jeden z prvních tanečníků, kteří začali s electric boogie a break dance. Dokonce se stal mistrem Slovenska v break dance. A moje máma byla DJka. Když se poznali, začali jako pár tančit latinskoamerické tance. Jezdili po soutěžích a tak jsem vzniknul já. Máma soutěžila ještě v sedmém měsíci, takže mám pocit, že s hudbou a tancem jsem spojený každičkým genem.

Jak potom přišel nápad nazout si k tanci boty na podpatku?

To nedokážu přesně říct. Máma měla dlouho modelingovou agenturu a jako dítě jsem s ní běhal po módních přehlídkách i soutěžích krásy. Pořád kolem mě byly krásně oblečené ženy na podpatcích. To mě jistě ovlivnilo. Už jako dítě mě bavilo na to koukat.

Jak na Vaše podpatky reagují muži? Nemají pocit, že sledováním něčeho takového ohrožují svoji mužnost?

Nevím, jak reagují, když u toho nejsem. Tehdy jistě padají různé vtípky. Ale po představení se mi z 99 % stává, že za mnou přijdou a říkají, že jsem frajer. Že je hustý, jak to zvládám. Přímý feedback je vždycky pozitivní.

A jak ženy? Ty mají rozvolňování genderových rolí většinou rády…

Ty to vnímají z jiného úhlu, protože samy na podpatcích chodí a cítí se mnou tu bolest po hodině vystoupení. Máme prostě společnou zkušenost. Takže muži a ženy hodnotí můj výkon z jiného hlediska. Chlapi ocení to, že na to mám koule, a holky soucítí.

Gay neznamená anální sex: Příběhy mužů, kteří ignorují zadní vrátka21. 12. 2022

Kde je možné Vás vidět vystupovat?

Pět let jsem učil tanec na podpatcích a chůzi. Letos po jarní karanténě jsem se rozhodl tyto pravidelné lekce ukončit a dělám už jen speciální masterclasses. Do nich beru maximálně patnáct holek a pracuju s nimi na chůzi, pohybech, technice. Takže vidět mě je možné už jen na těchto workshopech, kam se ale může přihlásit kdokoli. Pravidelné shows nemám, objevuji se na pozvání na eventech nebo třeba ve videoklipech.  

Můžou se na podpatkové workshopy přihlásit i muži?

Ano. Mám tam teď jednoho kluka. Nevím, jaký je jeho cíl, protože je to ajťák, a mám pocit, že je heterosexuál. Spíš si myslím, že to asi dělá proto, že chce být blíž k ženám.

Lákají Vás i jiné propriety typické pro ženský svět, nebo s výjimkou podpatků jedete čistě mužskou linii?

Móda mě hodně zajímá. To mám od maminky, která dělala módu celý život. Ve školním věku jsem inklinoval i k make-upu. Ne na sobě, ale zajímalo mě líčit ostatní. Ale pak jsem tu myšlenku opustil. Dnes na sobě kromě těch podpatků nic ženského nevnímám.

I když to už tolik neplatí, pořád rozdělujeme svět na mužský a ženský. Máte nějaké typicky mužské zlozvyky?

Spoustu věcí nedodělám. A taky lenost. Ale jsem znamením Panna a ty jsou dost puntičkářské. Takže doma mám neustále pořádek, i když nežiju v partnerském vztahu. V otázkách úklidu nejsem chlap, ale Panna.

Když vám hateři nesahají ani po kotníky: Legendární gumáky s dírami představily megaplatformu a znovu ukazují, že nejlepší móda je ta s nadhledem7. 2. 2023

Jak se cítíte v dnešním světě? Souhlasíte s názorem, že ženy dnes vytlačují muže do pozadí?

Nebojím se, že muži budou někam vytlačeni, ale taky si myslím, že by neměly být zatlačeny ani ženy. Mám pocit, že všichni pořád ještě vycházejí z dřívějšího uspořádání a hodně řeší minulost. Nemyslím si, že to je správně. Každý má mít stejnou cenu a stejná práva. Jsem rád, že žiju v době, kdy se o těchto tématech diskutuje – jak o genderech, tak o barvě pleti.  

Kvůli koronaviru je těžké cokoli plánovat, rozpadly se nám jistoty. Jak prožíváte současnou situaci?

Mně se v hlavě v podstatě nic nezměnilo. Už delší dobu, ještě dávno před koronavirem, se řídím mottem: žij tak, jako by to byl tvůj poslední den. Každý den si prostě užívám. Když je práce, mám radost z práce. Když je volno, užívám si volno. Můj otec totiž zemřel na rakovinu jater a řekl mi, že to má ze stresu, protože jinak žil velmi zdravě. A to mě tehdy nakoplo nestresovat se. Vidím kolem sebe, jak hodně lidí panikaří, přivolává si nemoci. Ono se to možná hned neprojeví, ale za pár let tady bude mít půlka národa nějaký nádor. A tomu se chci vyhnout. Takže žádný stres, užívám si a jedu si pohodový vibe.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Více jak 11 let spolu - a v posledních letech bez sexu? Proč ne?
LIDÉ

„Můj vztah s partnerem je homo verze manželství po 30 letech,“ popisuje gay, který s přítelem nemá vůbec sex. Jak jejich soužití funguje?

Autor: Mirka Dobešová
Na velikosti vždy záleží
HOT!

Na velikosti (penisu) vždy záleží. Ale komu víc – hetero mužům, ženám, nebo gayům? A proč je v případě gayů špatně „malý“, ale i „velký“?

Autor: Mirka Dobešová
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Soutěžící Vašek
AKTUALITY

V Survivoru zasahoval lékař i zlomyslnost osudu a soutěž má první oběť. Na ostrov ale dorazily i nové (sexy) tváře a intriky se rozjíždějí naplno

Autor: Martin Lyko
Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti
LIDÉ

Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti. Na střední škole zažil více než mnoho lidí za celý život

Autor: Irena Piloušková

E-Shop