Tanečník a model Filip Jankovič: „Jsem rád, že žiju v době, kdy se řeší gendery i barva pleti“
Rozhovor
Zdroj: Juan Calderón
<Path>

Tanečník a model Filip Jankovič: „Jsem rád, že žiju v době, kdy se řeší gendery i barva pleti“

Filip Jankovič (35) je tanečník, který má za sebou spolupráci s Kylie Minogue nebo Georgem Michaelem. Jeho značkou je ovšem tanec na vysokých podpatcích. Na ty se na podiu poprvé postavil v roce 2012. Dětství s maminkou strávil ve světě ženské krásy a modelingu, a zřejmě proto ho neděsí současné diskuze o krizi mužství. Ženami se do kouta rozhodně zatlačen necítí.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
21. 10. 2020

Jak jste našel svoji cestu k tanci? A měli pro to rodiče pochopení?

Ještě před mým narozením byl můj otec jeden z prvních tanečníků, kteří začali s electric boogie a break dance. Dokonce se stal mistrem Slovenska v break dance. A moje máma byla DJka. Když se poznali, začali jako pár tančit latinskoamerické tance. Jezdili po soutěžích a tak jsem vzniknul já. Máma soutěžila ještě v sedmém měsíci, takže mám pocit, že s hudbou a tancem jsem spojený každičkým genem.

Jak potom přišel nápad nazout si k tanci boty na podpatku?

To nedokážu přesně říct. Máma měla dlouho modelingovou agenturu a jako dítě jsem s ní běhal po módních přehlídkách i soutěžích krásy. Pořád kolem mě byly krásně oblečené ženy na podpatcích. To mě jistě ovlivnilo. Už jako dítě mě bavilo na to koukat.

Jak na Vaše podpatky reagují muži? Nemají pocit, že sledováním něčeho takového ohrožují svoji mužnost?

Nevím, jak reagují, když u toho nejsem. Tehdy jistě padají různé vtípky. Ale po představení se mi z 99 % stává, že za mnou přijdou a říkají, že jsem frajer. Že je hustý, jak to zvládám. Přímý feedback je vždycky pozitivní.

A jak ženy? Ty mají rozvolňování genderových rolí většinou rády…

Ty to vnímají z jiného úhlu, protože samy na podpatcích chodí a cítí se mnou tu bolest po hodině vystoupení. Máme prostě společnou zkušenost. Takže muži a ženy hodnotí můj výkon z jiného hlediska. Chlapi ocení to, že na to mám koule, a holky soucítí.

<Path> Nedotýkat se! Objetí, držení za ruku či kolem ramen bylo dříve pro muže běžné, dnes je tabu. Proč se muži bojí vyjádřit si náklonnost?Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, babycenter.com, huffpost.com, gq.com, goodmenproject.com, uplift.love

Kde je možné Vás vidět vystupovat?

Pět let jsem učil tanec na podpatcích a chůzi. Letos po jarní karanténě jsem se rozhodl tyto pravidelné lekce ukončit a dělám už jen speciální masterclasses. Do nich beru maximálně patnáct holek a pracuju s nimi na chůzi, pohybech, technice. Takže vidět mě je možné už jen na těchto workshopech, kam se ale může přihlásit kdokoli. Pravidelné shows nemám, objevuji se na pozvání na eventech nebo třeba ve videoklipech.  

Můžou se na podpatkové workshopy přihlásit i muži?

Ano. Mám tam teď jednoho kluka. Nevím, jaký je jeho cíl, protože je to ajťák, a mám pocit, že je heterosexuál. Spíš si myslím, že to asi dělá proto, že chce být blíž k ženám.

Lákají Vás i jiné propriety typické pro ženský svět, nebo s výjimkou podpatků jedete čistě mužskou linii?

Móda mě hodně zajímá. To mám od maminky, která dělala módu celý život. Ve školním věku jsem inklinoval i k make-upu. Ne na sobě, ale zajímalo mě líčit ostatní. Ale pak jsem tu myšlenku opustil. Dnes na sobě kromě těch podpatků nic ženského nevnímám.

I když to už tolik neplatí, pořád rozdělujeme svět na mužský a ženský. Máte nějaké typicky mužské zlozvyky?

Spoustu věcí nedodělám. A taky lenost. Ale jsem znamením Panna a ty jsou dost puntičkářské. Takže doma mám neustále pořádek, i když nežiju v partnerském vztahu. V otázkách úklidu nejsem chlap, ale Panna.

<Path> Filip Jankovič si užíval v luxusním tureckém resortu s rapperem Rakbym. Jak se tanečník, který slaví úspěchy na podpatcích, dal dohromady s ultradrsným hiphoperem? HOT FOTO z pláže i z akce uvnitř!Zdroj:

Jak se cítíte v dnešním světě? Souhlasíte s názorem, že ženy dnes vytlačují muže do pozadí?

Nebojím se, že muži budou někam vytlačeni, ale taky si myslím, že by neměly být zatlačeny ani ženy. Mám pocit, že všichni pořád ještě vycházejí z dřívějšího uspořádání a hodně řeší minulost. Nemyslím si, že to je správně. Každý má mít stejnou cenu a stejná práva. Jsem rád, že žiju v době, kdy se o těchto tématech diskutuje – jak o genderech, tak o barvě pleti.  

Kvůli koronaviru je těžké cokoli plánovat, rozpadly se nám jistoty. Jak prožíváte současnou situaci?

Mně se v hlavě v podstatě nic nezměnilo. Už delší dobu, ještě dávno před koronavirem, se řídím mottem: žij tak, jako by to byl tvůj poslední den. Každý den si prostě užívám. Když je práce, mám radost z práce. Když je volno, užívám si volno. Můj otec totiž zemřel na rakovinu jater a řekl mi, že to má ze stresu, protože jinak žil velmi zdravě. A to mě tehdy nakoplo nestresovat se. Vidím kolem sebe, jak hodně lidí panikaří, přivolává si nemoci. Ono se to možná hned neprojeví, ale za pár let tady bude mít půlka národa nějaký nádor. A tomu se chci vyhnout. Takže žádný stres, užívám si a jedu si pohodový vibe.

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem
TĚLO & MYSL

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem

Autor: Irena Piloušková
První polibky, sex i rozchody, v teplé mapě světa najdete vše
LIDÉ

„Teplá Google mapa“ ukazuje, kde a jaká dobrodružství se stejným pohlavím Češi zažili. Nejvíc překvapí intimita

Autor: Martin Lyko
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Napadená muž nebyl gay. Duhovou vlajku měl, protože je „ally“ čili podporovatel LGBT+ lidí
AKTUALITY

Zmlácení muže s duhovou vlajkou v Budějovicích policie šetří jako výtržnictví. Podle právničky je v Česku nedostatečná legislativa

Autor: Martin Lyko
Med má antivirové účinky
ZDRAVÍ

Bojujete s rýmou nebo nachlazením? Tyto potraviny vás zaručeně postaví na nohy

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop