Ježíš jako trans osoba nebo lesbická žena. Co je horší?

Cestující v reykjavické hromadné dopravě jsou pobouřeni. Na reklamní obrazovce tam běží církevní spot propagující nedělní školu, v němž má Ježíš prsa. I když je Island velmi pokrokovou zemí v oblasti genderových záležitostí, tohle už je na některé jeho obyvatele trochu moc. Co teprve budou říkat na to, až do kin přijde film, ve kterém je Ježíš lesbická žena.

Ježíš je v každém z nás, i v genderqueer lidech

Ježíš má na sobě bílou řízu, z níž se rýsují ne zrovna malá ňadra. Sandály kristusky a dlouhý vous doplňuje decentní make-up. Rozjařená postava tančí na pozadí duhy a kolem se objevují děti různých barev pleti. Prostě Island.

Jedná se o promo spot luteránské Islandské státní církve. Úřad biskupa v ní od roku 2012 zastává první žena v této funkci, Agnes M. Sigurðardóttir. K této církvi se hlásí asi 70 % Islanďanů a o pár oveček kvůli novému spotu na nedělní školu zřejmě přišla. Věrnost jiných si jím naopak utvrdila.

Tiskový mluvčí Pétur Georg Markan zpravodajskému webu Island Monitor řekl, že Islandská státní církev vidí jako přirozené, aby se Ježíš lidem zjevoval ve všech možných podobách. Jen tak totiž osloví opravdu všechny a všichni se v něm najdou. Za zvolené zobrazení se ale církev ústy svého mluvčího neomluvila. Pouze vyjádřila politování nad tím, že tato postava Ježíše některé věřící ranila.  V reklamní kampani na nedělní školu se prý Ježíš objeví i v dalších podobách, například jako ochránce životního prostředí. Doufejme, že je nenapadlo posadit ho na loď Greenpeace Rainbow Warrior, se kterou bude blokovat velrybářské lodě. To by asi opět u některých oveček narazili.

Farářka z grafarvogurské kongregace Guðrún Karls Helgudóttir namítá, že postava z reklamy je předmětem intepretace každého jednotlivce. „Někteří v ní vidí transgender Ježíše, jiní ženu. Pro někoho je to vousatá Marie, pro jiné genderqueer osoba. Názory v naší církvi jsou rozmanité jako kdekoli jinde,“ říká.

Příliš lidské zobrazení Krista

Není to rozhodně první Ježíš, který se nelíbil. V roce 1988 natočil americký režisér Martin Scorsese film Poslední pokušení Ježíše Krista, kvůli kterému protestovali nejen věřící, ale i církevní hodnostáři, a dokonce byla vypalována kina. Kristus v podání Daniela Defoe měl totiž velmi pozemskou náturu a lidské chyby, které by žádný svatý spis nedovolil. Jenže film byl natočen podle knihy Nikose Kazantzakise, a ne podle evangelia. Takže Kristus mohl mít dokonce chuť na sex se svou manželkou Máří Magdalénou.

Církev i její ovečky vnímaly film jako jasnou snahu zbavit Ježíše jeho božské podstaty a udělat z něj obyčejnou lidskou špínu. Proti uvedení filmu Českou televizí se po listopadu 1989 bouřila i česká katolická církev. Ne všichni ale film zatratili. Například katolický kněz a teolog Tomáš Halík v rozhovoru pro internetový časopis 25FPS řekl, že odpůrci filmu nepochopili, že toto dílo si nehraje na rekonstrukci Ježíšova života podle evangelií, ale nastoluje alternativní příběh – předkládá Ježíšovi pokušení žít a také skončit jinak. Toto pokušení však Ježíš odmítl.  

Lukáš Polčák (26) se narodil bez části jedné ruky a nohy. Dnes chce všem mladým lidem ukázat, že být jiný je přednost, ne problém13. 1. 2021

Ježíšové s pořádným afrem

Námitky proti světlým vlasům, modrým očím a alabastrové pleti, s nimiž bývá v našem kulturním okruhu Ježíš Kristus běžně zobrazován, zaznívají opakovaně. Někteří si všimli i velmi jemných rysů jeho tváře, které působí spíš žensky. V místě a době, kde Ježíš žil, měl nejspíš dost jiný vzhled. Vědecké studie usilující o rekonstrukci skutečné Ježíšovy tváře přišly s portréty, na nichž má zahnutý raťafák, nebo pěkně rozpláclý nos, tmavou kůži, černé vlasy a oči.

Ten, kdo se s tím vůbec nemaže, je etiopská křesťanská církev. Podobně jako dnes Islanďané se totiž při zobrazování Ježíše řídí předsvědčením, že Ježíš je v každém z nás. A tak svým ovečkám na stěnách kostelů zobrazuje Ježíše v jim podobném vzhledu. Etiopský Ježíš má černou kůži a pořádné afro.

Ježíš jako žena, a ještě k tomu dcera Michaela Jacksona

Křesťanské organizace od června podepisují nové petice. Tentokrát se jedná o nezávislý film Habit o Ježíšovi, jehož hraje dcera Michaela Jacksona Paris Jackson. Ježíš má být v jejím podání lesba, i když některé zdroje tuto informaci o sexuální orientaci vyvracejí. Má se zjevovat dívce, která vymetá mejdany, má Ježíše jako fetiš a zaplete se do obchodu s drogami, který se zvrtne. Proto se začne ukrývat jako jeptiška. (Hraje ji Bella Thorne).

„Je zobrazení Ježíše jako lesby rouháním proto, že není věrné realitě (stejně jako když má Ježíš světlou pleť), nebo je to proto, že žena a lesba nesmějí být svaté?“ ptá se provokativně server Filmdaily.co. A správně dodává: vznik filmu není žádným utlačováním křesťanů, jak ho odpůrci ještě nedokončeného díla chápou. Útlakem by byl požadavek, aby každý křesťan film Habit povinně viděl. Nebo když by tento film nastavil stereotyp o křesťanech, způsobil jim ztrátu práce či neschopnost pronajmout si byt. Ale protože Habit nic takového nedělá, není důvod podepisovat stádově petice a žádat, aby film nesměl nikdo vidět. Jeho produkci přerušila pandemie koronaviru a v tuto chvíli by měl být ve fázi postprodukce. Mějte oči na stopkách, již brzy se snad dozvíme, jak to s tím lesbickým Ježíšem Paris Jackson je.

Zdroj: Bohdana Rambousková