Jednoduše a srozumitelně: co přesně znamená cis člověk a kdo je trans? A proč je důležité, abychom oběma pojmům správně porozuměli?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Jednoduše a srozumitelně: co přesně znamená cis člověk a kdo je trans? A proč je důležité, abychom oběma pojmům správně porozuměli?

Před čtyřmi lety se mé bývalé kolegyně vrátily ze studijní cesty na Island. Od tamní LGBTQ komunity s sebou přivezly nové slovo „cis“, které tehdy nikdo z nás ještě neznal. Už tak bylo složité se ve všech těch pan, bi, non, trans orientovat. A teď další nový výraz. Opravdu ho potřebujeme?
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
10. 10. 2022

Jednoduše, cis je opak trans

Většina lidí, kteří jsou po narození prohlášeni za holčičky, se po zbytek života skutečně identifikuje jako ženy. Většina těch, koho v porodnici zabalí do modré miminkovské deky, se cítí v souladu se svou identitou muže. Tyto lidi můžeme nazvat cis neboli cisgender. Latinská předpona cis znamená „na stejné straně“. 

Pak jsou mezi námi lidé, jejichž genderová identita se neshoduje s pohlavím, které jim bylo připsáno po narození. Sice mají ženskou anatomii, ale cítí se být mužem. Nebo pohlaví nechápou jako dva protipóly muž-žena, nýbrž jako škálu od mužského pólu až po ženský a sami se nacházejí někde na ní. Tito lidé nejsou cis, protože nejsou „na stejné straně“. Označují se trans nebo transgender.

Výraz trans jste jistě už znali, cis možná slyšíte poprvé. Zjednodušeně řečeno, cis je opak trans.

Cis a hetero není to samé

Cisgender je záležitost genderové identity, tedy toho, kým se člověk cítí být. Nepopisuje sexuální orientaci, tzn. kdo ho přitahuje. Nicméně tyto dva pojmy mohou velmi dobře fungovat spolu. Cisgender heterosexuální muž se identifikuje s mužským pohlavím, které mu napsali do rodného listu, a zároveň se zamilovává do žen nebo s nimi má sex. Abychom se vyhnuli dvěma dlouhým slovům a abychom ukázali, že jsme v pojmech zběhlí, můžeme v případě tohoto muže použít sloučeninu cishet.

Může být cis gay? Samozřejmě. Je to muž, který se identifikuje jako muž a zamilovává se či má sex s muži. Stejně jako trans člověk může mít heterosexuální, nebo homosexuální orientaci.

Ale ještě to má trochu háček. Najdou se totiž lidé, kteří nezapadnou ani do cis, ani do trans škatulky. Jsme sice vedeni k tomu vnímat svět binárně, tedy vždy ve dvou proti sobě stojících kategoriích. Jenže realita je mnohem komplikovanější, možností bývá víc než dvě. Ti, kdo se do cis nebo trans nevejdou, mohou být nebinární lidé. Někteří enbies jsou s označením trans spokojeni, ale jiní se nechtějí do předem stanovených škatulek zařazovat.

Gay je mrtev. Ať žije demisexuální homoromantik!8. 9. 2020

Proč nestačí říkat „normální“?

Pokud jste znali pojem transcis je pro vás novinka, nejspíš vás napadne otázka: Proč zavádět nový výraz? Nemůžeme prostě rozlišovat mužtrans muž?

Tím bychom ovšem naznačovali, že muž je to správné, to normální. A trans muž je odchylka, něco se nepovedlo správně. Působilo by to podobně, jako kdybychom velmi nešikovně řekli normální mužtrans muž – u tohoto příkladu jistě hned cítíte problém. Když vedle sebe postavíme možnosti cistrans, stojí obě na stejné úrovni, jsou rovnocenné. Ukazujeme, že počítáme s oběma variantami.

Kdo všechno se skrývá pod zkratkou LGBTQQIAA+ a proč jsou tam některá písmenka dvakrát3. 9. 2020

Ukažte respekt k trans lidem

Používání slova cis je ale víc než popis genderové identity. Dáte jím najevo, že víte o existenci trans lidí a respektujete je. Je to pojem, který na mluvčího prozrazuje, že je informovaný a zároveň má zájem o druhé. Zařazením slova cis do svého slovníku přispějete k tomu, aby se lidé kolem vás cítili vítáni a přijímáni. Ally (spojenec, podporovatel) LGBT+ lidí tento termín rozhodně používá.  

A na závěr jeden příklad použití cis v praxi. Herečka Halle Berry na Instagramu nedávno oznámila, že zvažuje přijmout filmovou roli transgender postavy. Použila přitom špatná zájmena a spletla si trans muže a trans ženu. Jeden z komentářů rozzlobených fanoušků zněl: „Trans lidi mají vážně dost cis herců, kteří přijímají role, za něž by mnozí trans lidé dali cokoli, aby je mohli hrát!“ Halle Berry se omluvila a roli nepřijala.

Zdroj: Giphy

 

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop