Jednoduše a srozumitelně: co přesně znamená cis člověk a kdo je trans? A proč je důležité, abychom oběma pojmům správně porozuměli?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Jednoduše a srozumitelně: co přesně znamená cis člověk a kdo je trans? A proč je důležité, abychom oběma pojmům správně porozuměli?

Před čtyřmi lety se mé bývalé kolegyně vrátily ze studijní cesty na Island. Od tamní LGBTQ komunity s sebou přivezly nové slovo „cis“, které tehdy nikdo z nás ještě neznal. Už tak bylo složité se ve všech těch pan, bi, non, trans orientovat. A teď další nový výraz. Opravdu ho potřebujeme?
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
10. 10. 2022

Jednoduše, cis je opak trans

Většina lidí, kteří jsou po narození prohlášeni za holčičky, se po zbytek života skutečně identifikuje jako ženy. Většina těch, koho v porodnici zabalí do modré miminkovské deky, se cítí v souladu se svou identitou muže. Tyto lidi můžeme nazvat cis neboli cisgender. Latinská předpona cis znamená „na stejné straně“. 

Pak jsou mezi námi lidé, jejichž genderová identita se neshoduje s pohlavím, které jim bylo připsáno po narození. Sice mají ženskou anatomii, ale cítí se být mužem. Nebo pohlaví nechápou jako dva protipóly muž-žena, nýbrž jako škálu od mužského pólu až po ženský a sami se nacházejí někde na ní. Tito lidé nejsou cis, protože nejsou „na stejné straně“. Označují se trans nebo transgender.

Výraz trans jste jistě už znali, cis možná slyšíte poprvé. Zjednodušeně řečeno, cis je opak trans.

Cis a hetero není to samé

Cisgender je záležitost genderové identity, tedy toho, kým se člověk cítí být. Nepopisuje sexuální orientaci, tzn. kdo ho přitahuje. Nicméně tyto dva pojmy mohou velmi dobře fungovat spolu. Cisgender heterosexuální muž se identifikuje s mužským pohlavím, které mu napsali do rodného listu, a zároveň se zamilovává do žen nebo s nimi má sex. Abychom se vyhnuli dvěma dlouhým slovům a abychom ukázali, že jsme v pojmech zběhlí, můžeme v případě tohoto muže použít sloučeninu cishet.

Může být cis gay? Samozřejmě. Je to muž, který se identifikuje jako muž a zamilovává se či má sex s muži. Stejně jako trans člověk může mít heterosexuální, nebo homosexuální orientaci.

Ale ještě to má trochu háček. Najdou se totiž lidé, kteří nezapadnou ani do cis, ani do trans škatulky. Jsme sice vedeni k tomu vnímat svět binárně, tedy vždy ve dvou proti sobě stojících kategoriích. Jenže realita je mnohem komplikovanější, možností bývá víc než dvě. Ti, kdo se do cis nebo trans nevejdou, mohou být nebinární lidé. Někteří enbies jsou s označením trans spokojeni, ale jiní se nechtějí do předem stanovených škatulek zařazovat.

Gay je mrtev. Ať žije demisexuální homoromantik!8. 9. 2020

Proč nestačí říkat „normální“?

Pokud jste znali pojem transcis je pro vás novinka, nejspíš vás napadne otázka: Proč zavádět nový výraz? Nemůžeme prostě rozlišovat mužtrans muž?

Tím bychom ovšem naznačovali, že muž je to správné, to normální. A trans muž je odchylka, něco se nepovedlo správně. Působilo by to podobně, jako kdybychom velmi nešikovně řekli normální mužtrans muž – u tohoto příkladu jistě hned cítíte problém. Když vedle sebe postavíme možnosti cistrans, stojí obě na stejné úrovni, jsou rovnocenné. Ukazujeme, že počítáme s oběma variantami.

Kdo všechno se skrývá pod zkratkou LGBTQQIAA+ a proč jsou tam některá písmenka dvakrát3. 9. 2020

Ukažte respekt k trans lidem

Používání slova cis je ale víc než popis genderové identity. Dáte jím najevo, že víte o existenci trans lidí a respektujete je. Je to pojem, který na mluvčího prozrazuje, že je informovaný a zároveň má zájem o druhé. Zařazením slova cis do svého slovníku přispějete k tomu, aby se lidé kolem vás cítili vítáni a přijímáni. Ally (spojenec, podporovatel) LGBT+ lidí tento termín rozhodně používá.  

A na závěr jeden příklad použití cis v praxi. Herečka Halle Berry na Instagramu nedávno oznámila, že zvažuje přijmout filmovou roli transgender postavy. Použila přitom špatná zájmena a spletla si trans muže a trans ženu. Jeden z komentářů rozzlobených fanoušků zněl: „Trans lidi mají vážně dost cis herců, kteří přijímají role, za něž by mnozí trans lidé dali cokoli, aby je mohli hrát!“ Halle Berry se omluvila a roli nepřijala.

Zdroj: Giphy

 

Zdroj: Bohdana Rambousková

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop