Zdeněk Pohlreich: „Smažák s tatarkou se stal českým národním jídlem, bez kterého se neobejdeme“

Co v české gastronomii chybí, co z ní naopak nikdy nezmizí a co známému šéfovi vlastně v kuchyni moc nejde? Zdeněk Pohlreich se během pražských Primátorek v Lexus Lounge rozpovídal. Mimo jiné i o tom, že chystá novou knihu, podle níž zvládne uvařit i ten, kdo to vůbec neumí.

Pár obyčejných surovin, jednoduchý postup a na stole super jídlo. O nic jiného v nové kuchařce Zdeňka Pohlreicha s trefným názvem Super jednoduše nepůjde. Konečně si tak mohou připravit dobré a kvalitní jídlo i ti, kdo doteď zvládali jen čaj a míchaná vejce, která se jim často ještě podařilo připálit.

Sám Pohlreich přitom nevidí nic špatného na jednoduchém vaření, ale ani na tom, že každý neumí všechno.

„Jsem dost špatný v cukrárně, tam by bylo určitě co dohánět. Samozřejmě je toho ale daleko víc, není v lidských silách zvládnout všechno,“ prozradil během návštěvy pražských Primátorek, pro které už třetím rokem připravoval takzvaný signature dish (recept, který identifikuje jednotlivé kuchaře nebo restaurace, v ideálním případě by to mělo být jedinečné a umožnit informovanému gastronomu jmenovat kuchaře při slepé degustaci, pozn. red.). I ten byl navíc super jednoduchý – šlo totiž o moderní pojetí šunkové rolky s křenem.

3 důvody proč může být pes v koronakrizi naší silnou oporou16. 10. 2020

Jak vypadaly Primátorky 2020?

Tu pak na slavných závodech osmiveslic mohli ochutnat hosté Lexus Lounge, kde mimochodem nechyběl ani pilot Petr Kopfstein, který je stejně jako Pohlreich ambasadorem této značky a také nadšeným fanouškem. Oba jezdí v modelech této značky už řadu let.

Českým jídlům chybí kyslík

Protože zmíněný signature dish navazoval na české tradice, rozpovídal se Pohlreich i o současné místní gastronomii: „Chybí jí stabilní ekonomická situace a kvalitní odborné vzdělávání, respektive smysluplné školství. Určitě by neuškodila ani rozumná regulace trhu. Kvalitní zemědělství a s tím přímo související dostupnost prvotřídních surovin. A jídlům samotným prostě chybí kyslík,“ naráží šéfkuchař na fakt, že máme příliš mnoho smažených a těžkých jídel. „Nicméně bez smaženého sýru s tatarskou omáčkou se naše gastronomie neobejde. To je prostě české národní jídlo,“ dodává.

Šílíte-li z omezení kontaktů s druhými, je tu řešení i pro čas, kdy nelze být venku. Vytvořte si „karan-tým“30. 10. 2020

Oblíbená snídaně

Svá oblíbená jídla Zdeněk Pohlreich v rozhovorech prozradil mnohokrát (mimo jiné i v tom našem zde), nyní se však svěřil, co nejraději snídá: „Pravidelně jím kozí sýr se sušeným ovocem a ořechy, k tomu kávu s mlékem. Čas od času vejce v jakékoli podobě.“ Obecně se mu líbí i trend, kdy lidé nechodí do restaurací jen na oběd či večeři, ale právě i snídat: „Šetří to čas a je to velice příjemné.“

Povzbuzuje české zákazníky také v tom, aby neváhali říct, když se jim v restauraci něco nelíbí, nebo je s jídlem nějaký problém. Ani na tom prý není nic špatného. „Je to úplně normální a je to o moc lepší než v poslední době oblíbená varianta stížností na sociálních sítích,“ říká Pohlreich.

Zdroj: Jan Witek