Profi dohazovačka Katarína Hawken Němcová: „Lidem hledám vážný a dlouhodobý vztah, na lehké románky jsou tady online seznamky“

Katarína Hawken Němcová se již několik let věnuje seznamování a seberozvoji lidí. Jak taková práce „moderní dohazovačky“ vypadá a co všechno musí udělat pro to, aby svým klientům dohodila pravou polovičku? Více v rozhovoru níže.

Jak dlouho se již seznamování párů věnujete?

Na neformální bázi celý život, pod vlastní značkou seznamovací a seberozvojové agentury téměř sedm let. Předtím jsem pracovala v matchmakingu (lze volně přeložit jako dohazování, pozn. red.) a marketingu v New Yorku. Poté, co jsem se vdala, jsem nabídku svých služeb rozšířila i o služby pro zadané.

Jak k sobě najít dokonalou polovičku? Existuje nějaké základní desatero?

Nejsem moc velkým zastáncem rychlokvašených řešení a magická desatera, která nám nabízí internet na nejrůznější témata, vždy beru s nadhledem. Také nevěřím, že existuje něco jako „dokonalá polovička“. Dokonalost neexistuje. Ze své zkušenosti můžu říct, že klíčové je být sám sobě dobrým partnerem, být k sobě upřímný, mít se rád a být otevřen neustálé transformaci. Poté se objeví i vaše polovička. Pokud bych měla sdílet nějaké desatero, spíše bych sdílela „jedenáctero transformace“ každého člověka bez ohledu na status. To se vám může v životě opravdu hodit.

Jedenáctero transformace:

1. Přesuňte vnímání sebe sama ze své hlavy a svých myšlenek do svého těla a svých zkušeností. Zapomeňte na Descartovo „Myslím, tedy jsem,“ a nahraďte jej afirmací „Prožívám, tedy jsem.“

2. Vytvářím to, co chci vytvořit a soustředím na to své vědomí.

3. Učím se všímat si, kde ve svém těle držím energii ve formě napětí, následně toto napětí vědomě uvolňuji a umožňuji tok života a energie v těch částech těla, kde jsem je zadržoval. Přijímám všechny pocity a emoce, které se uvolní, když dovolím toku životní energie, ať skrze mne proudí.

4. Učím se vytvářet v mém životě více momentů volby a stát se více vědomým tvůrcem vlastního života.

5. Dovoluji si zažívat pocity, i když jsou nepříjemné. Nechci žít v obrněném stavu bez citu a emocí.

6. Mám zodpovědnost za svou energii a své nálady. Učím se přestat reagovat na základě minulých zkušeností a začínám reagovat na život v přítomnosti.

7. Na nic netlačím a dovoluji životu, ať skrze mne plynule proudí. Místo neustálého dělání jednoduše relaxuji a zkrátka jsem.

8. Formuluji jasný záměr a poté požádám život, aby mě k němu vedl tím nejlepším možným způsobem.

9. Moje srdce není místem romantických fantazií, ale zdrojem pravdy a toho, co je skutečné. Učím se dávat a přijímat, a to z hloubky svého srdce.

10. Učím se rozlišovat mezi myšlením a vědomím. Myšlení mě vezme do virtuální reality, vědomí mi ukáže, co je mezi mnou a světem skutečné.

11. Učení a růst se nikdy nezastaví, životní výzvy se nikdy nezastaví, pouze se promění v další příležitosti a dobrodružství.

Vybavte svou kuchyni moderními spotřebiči – nyní za zvýhodněných podmínek. Plně automatický kávovar ale můžete i vyhrát20. 5. 2021

Kdybychom však alespoň ve zkratce mohli prozradit, co především rozhoduje o úspěchu či neúspěchu v již pokročilém hledání partnera?

Polovinou úspěchu je přístup a víra. Zbytek závisí na tom, jakou energii klient vyzařuje a co k sobě přitahuje. Roli samozřejmě sehrává i to, jak klienta prezentuji jeho potenciální polovičce a koho momentálně máme v databázi, resp. koho já a můj tým najdeme a pro klienta vybereme.

Pokud bych se tedy rozhodl “najmout” si někoho, jako jste vy, jaký je postup?

Nejdříve je potřeba vyplnit vstupní dotazník. Pokud na jeho základě rozhodnu, že stojí za to investovat do vás čas a energii, potkáme se osobně. Dvouhodinová vstupní konzultace je placená pouze v případě, když se na konci spolupráce ukáže, že se jednalo jen o „jednorázové sezení“ a že ke spolupráci vlastně nedojde. Pokud se na spolupráci domluvíme, úvodní schůzku má klient zdarma.

Spolupráci si nastavíme buď tak, že si nejdříve vybíráte vy, případně vám představím výlučně profily lidí, které jsem již informovala o vaší existenci a kteří zareagovali pozitivně. Pokud žádný z vámi vybraných protějšků neprojeví zájem o schůzku, řešíme důvody, proč tomu tak je. Následně hledáme dál, dokud nám nedojdou nervy. (smích) Své šance klient/ka určitě zvýší tím, že bude trpělivý/á, bude mi důvěřovat a umožní mi dělat svou práci, za kterou si stojím.

V čem přesně spočívá vaše práce?

To snad ani nechcete vědět. (smích) Někdy opravdu šílené věci. Od nekonečného hledání vhodných lidí online, přes networking na místech, kde se shromažďují inteligentní lidé na úrovni, po konvertování bývalých partnerů na klienty. (smích) Díky tomu jsem v podstatě schopná najít kohokoliv.

Samozřejmě mě zajímají příčiny, proč jste single. Zajímá mě, co je za tím, že vyzařujete energii, která vaše potenciální protějšky přitahuje, nebo naopak odpuzuje. Pokud si někdo hraje na ledovou královnu či krále, neprojevuje žádné emoce a má kolem sebe energetickou zeď, tak bude zbytečně čekat na prince či princeznu, který/á tu zeď zboří. Takoví lidé raději sáhnou po otevřených, radostných a pohodových protějšcích, kteří jsou reální a přístupní tady a teď.

Co říkáte na „nový" typ seznamek typu Tinder, Grindr apod.?

Povrchní řešení, která dodávají iluzi propojení. Většinou jde o seznámení s jiným cílem, než je nalezení partnera pro dlouhodobé soužití a hluboký vztah. Při hledání dlouhodobého vztahu jde o ztrátu času a peněz. Výsledkem je obvykle zklamání…

Tyto seznamky mají totiž velmi daleko k upřímnosti a hloubce. O bezpečnosti ani nemluvím. Samozřejmě i motyka může vystřelit a znám lidi, kteří našli partnera online. V dnešní době vysokorychlostního internetu je to naprosto běžné. Ale…

Ostatně vy říkáte, že najdete kohokoliv. Jakou máte úspěšnost seznámení?

Až 85 procent klientů si v průběhu spolupráce se mnou najde partnera. A to buď skrze moji agenturu či jiným způsobem.

Tým vědců v Praze pracuje na vývoji kultivovaného masa. „Něco podobného může spasit svět,“ říká Roman Kříž20. 5. 2021

Seznamujete jen muže a ženy, nebo i muže s muži či ženy s ženami?

V prvních letech fungování mé agentury jsem velmi chtěla vybudovat LGBT divizi, ale bohužel jsem nenašla vhodného člověka, který by byl v rámci mého týmu schopen tuto divizi úspěšně rozběhnout a dělat to, co dělám já, akorát v rámci LGBT komunity. Měla jsem pár úžasných a inspirativních kolegů gayů, ale nikdy to nedopadlo a agentuře se nepodařilo dostat ke zdrojům a ukrojit dostatečně velkou část koláče tohoto zajímavého, ale velmi specifického trhu.

Teď seznamuji muže s muži a ženy s ženami výlučně na přátelské bázi. Samozřejmě, pokud by se v budoucnu objevil velmi schopný kolega, který by měl ambici rozběhnout v rámci mé agentury i LGBT divizi, jsem této cestě otevřena. Avšak najít schopné lidi do týmu v tak specifickém oboru, jako je matchmaking, je velká výzva. Mnoho lidí má mou práci naprosto zidealizovanou a sní o tom, že jednou budou dělat něco podobného, ale obvykle absolutně netuší, kolik tvrdé práce se za tím skrývá.

Předpokládám, že se musíte setkávat s mnoha zajímavými požadavky od klientů. Jaké jsou nejčastější mýty žadatelů o seznámení, které jim musíte vyvracet?

Největším mýtem je, že partnera nalezneme tak, že jej uspokojíme po všech stránkách. Tzv. „potěšovací“ přístup však nefunguje. To, co ve finále všichni hledáme, je člověk, který nás bude skutečně znát a milovat takové, jací jsme. Žádná póza nás nepřivede k pravdivému výsledku. Jedinou cestou, jak si najít partnera pro dlouhotrvající vztah, je zůstat věrný sám sobě, dovolit svému partnerovi, aby nás miloval v naší autenticitě a zároveň milovat partnera v té jeho.

Můžete alespoň prozradit, s jakou největší kuriozitou jste se během své praxe setkala?

Někdy si říkám, ze mě už nic nepřekvapí, ale občas ještě nějaké to překvapení zažiju. Velmi příjemně mě překvapilo, když mě na svatbu pozvali bývalí klienti, kterým jsem sice partnera nenašla, ale měli na naši spolupráci velmi příjemné vzpomínky, nebo když mi klient zaplatil veškeré náklady spojené s cestou do exotické lokality, kde jsem měla za úkol najít mu partnerku.

Další kuriozitou bylo, když mě nezávisle na sobě kontaktovali muž a žena, kteří se právě rozešli. Bylo velmi zajímavé být v roli nestranného pozorovatele, který zná dva různé úhly pohledu na ten samý vztah. Každý z nich měl pravdu, každý samozřejmě tu svou.

Nicméně za naprosto nejkurióznější považuji příběh, kdy mi má klientka ukázala fotografii muže, se kterým před pár měsíci během sexu na jednu noc otěhotněla, že ji teď chce zpátky se slovy, že ona je pro něj ta jediná a že s ní chce založit rodinu. O pár dní později mi stejnou fotku toho samého muže ukázala jiná klientka se slovy, že se s ním potkává už asi rok, ale že on nehledá nic jiného než pobavení. Bez toho, abych toho muže v životě potkala, jsem jim pomohla uvést věci s ním spojené do pohybu. Umíte si představit jeho zděšení, když ho ty dvě slečny pozvaly společně na kávu? (smích) Nicméně tohle bylo jen pár kuriozit. Teprve pocit, že jsem někomu opravdu pomohla žít vědomější, radostnější a naplněnější život, dává mému životu smysl.

Sdíleli jsme pár kuriózních zážitků, ale můžete zmínit i situace a příběhy, na které vzpomínáte nejraději?

Dělá mi radost, když jsou klienti schopni učinit kompromis, ale zároveň se nevzdají svých snů. Je důležité být trpělivý, neztrácet víru v sebe, ale ani v nás, poslouchat naše rady a pracovat se zpětnou vazbou. Jako příklad bych uvedla energického a úspěšného podnikatele z Bratislavy, který byl i přes svůj věk 58 let ve velmi dobré formě a hledal podobně naladěnou partnerku.

V momentě, kdy se zaregistroval, jsem v databázi měla nádhernou 39letou ženu, která mi k němu sedla na první pohled. On se do ní zamiloval ihned, ona jej však zamítla kvůli věku. Po necelém roce u mě oba prošli zajímavým procesem hledání sebe samotných i partnera. Načež mě dotyčný muž po desíti měsících opět požádal, abych ji zkusila oslovit. Říkám ji: „Zá krátkou schůzku nic nedáte.“ Ona odvětila: „Tak dobře Kataríno, udělám to pro vás.“ Jejich první schůzka byla úžasná. Skončilo to svatbou a krásným společným soužitím.

Usměvavá Katarína působí jako moderní dohazovačka
Foto: Archiv Katarína Němcová

Jaký typ lidí má o vaše služby nejčastěji zájem?

Mám v databázi velmi široké spektrum lidí, Čechů i cizinců. Od svobodomyslných umělců a tantriků, až po racionálně založené ředitele firem. Ať už jste kdokoliv, vstupním procesem projdete výlučně v případě, že hledáte vážný vztah.

Ze statistik vyplývá, že se ozývá více žen. Ty se nestydí říct si o pomoc. Muži jsou v naší kultuře pořád ovlivněni machoidním typem chování, který říká, že muž má být ten silný, který nepláče a musí všechno zvládnout sám. Nemusí. Zranitelnost a křehkost může být neuvěřitelně sexy, pokud do ní jde člověk vědomě a nespadá do role oběti. Autentický a spontánní muž s emocemi přitahuje ženy mnohem víc než chladný „poker face“ robot.

Přibližně 40 % našich klientů se nám do agentury přihlásilo samo, zatímco 60 % našich klientů jsme já, mé asistentky a mí brand ambasadoři proaktivně našli a oslovili sami. Věk neřešíme. Pokud je člověk vědomý, inspirativní, zajímavý a zkrátka „udatelný“, ráda ho přijmu bez ohledu na věk. Mému současnému nejmladšímu mužskému klientovi je 25, nejstaršímu 73. Nejmladší ženské klientce je 23 a nejstarší 50 let.

„Gayové jsou schopní v komunikaci, rádi se hezky oblékají a jsou tak trochu exhibicionisti. Proto jich tolik pracuje ve službách,“ říká vlakvedoucí Honza29. 4. 2021

Kolik takové seznámení stojí?

Cena se odvíjí od vašeho příjmu a osobní situace a okolností, například single rodiče u mě mají 50 % slevu. Matchmaking a vztahové poradenství mě živí, zároveň však poskytuji i sociální služby. Nechci, aby mé služby byly výlučně pro bohaté lidi. Naše programy aktivního privátního hledání partnera jsou šité na míru a začínají na částce 1 000 euro. Intenzivnější programy jsou samozřejmě dražší. Finální cenu určuje spousta faktorů, především intenzita spolupráce a počet absolvovaných schůzek ve vymezeném časovém období. Ženy ve veku 22 až 28 let, které mají zájem být v pasivní databázi naší agentury, to znamená, že chtějí být osloveny až v případě, že mi do databáze vstoupí muž, který hledá někoho, jako jsou ony, za seznámení neplatí.

Co když se nepodaří vašemu klientovi někoho najít?

Když se mi nepodaří splnit, co garantuji v objednávce, nevyužitou část kreditu vracím klientovi po uplynutí doby spolupráce na účet, ze kterého svůj program uhradil.

Z vašeho povídání jsem pochopil, že lidem hledáte protějšky primárně jen na dlouhodobý vztah?

Pokud někdo hledá jednorázovku, je u mě na špatné adrese. Zaměřuji se výlučně na zprostředkování dlouhodobých vztahů, často s cílem založit rodinu. Společně se svým manželem pak vedeme kurzy, ve kterých pomáháme našim klientům prohlubovat jejich partnerský a intimní život, protože nalezením vztahu všechno teprve začíná.

Zdroj: Jan Witek