Muž v sukni vraždí ženy. Jde o další útok na trans lidi od nejslavnější TERFky světa J. K. Rowling?

Pryč jsou doby, kdy jsme J. K. Rowling měli zařazenou jako britskou samoživitelku, která vysedávala po levných kavárnách a sepisovala příběh, jenž pak dobyl svět pod názvem Harry Potter. V současnosti spisovatelku proslavily spíš kontroverzní výroky, jimiž častuje trans ženy. Poslední smršť se jejím twitterovým účtem prohnala z kraje léta. A v této atmosféře teď J. K. Rowling vydala novou knihu, v níž vrah žen na své oběti útočí převlečen do dámských šatů. Samozřejmě, že si to ze všech stran pěkně schytala, byť ne úplně neprávem. Ale kdo s čím zachází…

Jak to všechno začalo

Rowling na sebe poprvé upoutala pozornost koncem loňského roku, kdy vyjádřila podporu daňové expertce Maye Forstater. Té nebyla prodloužena pracovní smlouva poté, co kritizovala plán vlády povolit, aby si lidé sami mohli volit svůj gender. Forstater prohlašovala, že trans ženy jsou muži a že pohlaví nejde změnit. Obrátila se na soud s tím, že ztrátou zaměstnání byla diskriminována za svoje genderově kritické názory. Soud ji však odmítl, protože její postoje jsou v rozporu s lidskou důstojností a se základními lidskými právy. Soudce své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že Forstater bude trans lidi při každé příležitosti záměrně oslovovat špatným zájmenem a zraňovat je, a tím bude vytvářet nepřátelské, ponižující prostředí.

Kdyby se jednalo o rasistické výroky nebo popírání holocaustu, naprostá většina lidí by paní Forstater odsoudila. V trans otázkách dosud shoda nepanuje, a tak výrok soudu rozvířil vzrušenou diskuzi. A do ní se přidala i J. K. Rowling tweetem: Oblíkejte se, jak chcete. Říkejte si, jak chcete. (…) Ale vyhazovat ženy z práce za názor, že pohlaví je dané?

Ze spisovatelky TERFka

J. K. se nechala unést k celé sérii tweetů, kterými vzbudila pobouření, a pak napsala esej, v níž hlouběji vysvětlovala své postoje. Sdělila mimo jiné, že sama zažila domácí násilí a sexuální napadení. A že si přiznáním těchto traumat nechce říkat o lítost, ale vyjadřuje tím sympatie všem ostatním ženám s podobnými zkušenostmi, které jsou proti tomu, aby na dámské toalety mohl kdokoli. Rowling konkrétně žádala, aby měly zákaz vstupu ty trans ženy, které neprošly hormonální terapií nebo operativní změnou pohlaví. Tohle ale přece nezní nepřátelsky jen vůči trans ženám, ale i vůči mužům, které J. K. redukuje na primitivní násilníky…

Na její vykreslení trans žen jako násilných mužů, kteří přicházejí ohrožovat ženy, pobouřeně reagovala řada lidí včetně Emmy Watson, filmové představitelky Hermiony: „Trans lidé jsou tím, kým říkají, že jsou. Zaslouží si žít bez toho, aby museli neustále poslouchat, že nejsou tím, kým tvrdí, že jsou.“

A tak si autorka Harryho Pottera, v němž se zhlédla celá mladá generace nerdů a outsiderů, vysloužila nadávku TERF. Tato zkratka (trans-exclusionary radical feminist) označuje feministku, která trans ženy neuznává za ženy a odmítá je vpustit do prostor nebo organizací určených ženám. Je to samozřejmě naprosto transfobní postoj, který odmítají nejen ochránci a ochránkyně lidských práv, ale i lidé z lékařského prostředí, protože ho považují za zaostalý za dnešním vědeckým poznáním.

Spousta Čechů má tendenci přečíst si titulek v bulváru a podle toho si dělat názor na svět, říká módní návrhář a jeden z pořadatelů Prague Fetish Weekend Danny Worm22. 12. 2020

Vrah, co nosí růžový kabát

Poslední přestřelku vyprovokovala J. K. Rowling v červnu tím, že lajkovala tweet prohlašující hormony předepisované mladým trans lidem za nová antidepresiva. Opět se od jejích následných výroků distancovali spolupracovníci, vydavatelé i produkční společnost.

Emoce ještě úplně neopadly a na pultech knihkupectví se v těchto dnech objevuje nový detektivní román kontroverzní spisovatelky Troubled Blood! A v něm postava vraha, který ženské oběti láká do své dodávky tím, že se převléká za ženu. A v tom je kámen úrazu.

Je otázka, jestli J. K. tuto postavu stvořila z úmyslné škodolibosti, v každém případě se jí pěkně vymstila. Ve světle jejích dosavadních vyjádření má totiž veřejnost tendenci vnímat psychopatického Denise Creeda jako další útok na trans lidi. Ještě větší smůlou bylo, že úplně první recenze, kterou hromadně přebrala celá řada médií po světě, vyšla v deníku The Telegraph. Autor textu označil vraha Creeda za transvestitu a poselství knihy shrnul jako: nikdy nevěř chlapovi v sukni. A byl oheň na střeše.

O dva dny později sice The Guardian uvedl na pravou míru, že se nejedná o transvestitu ani Creed není transgender člověk. Je to nadaný manipulátor, který používá ženský převlek, aby získal důvěru svých obětí. Autorka této recenze tvrdí, že za Troubled Blood spisovatelku z transfobie obviňovat nemůžeme. Ačkoli uznává, že J. K. má pevné nervy, když právě teď do knihy napíše takovou postavu.

Dál už si musíme udělat vlastní názor, až si knihu přečteme. I na českých webech už lze objednat její anglickou verzi.

Kvůli pandemii koronaviru v Česku roste počet alkoholiků. Odbornice radí, jak zabránit tomu, abyste alkoholu propadli6. 1. 2021

Spisovatelka si zahrává s identitou

Úsměvné je, že sérii krimi příběhů s detektivem Cormoranem Strikem autorka vydává pod mužským jménem Robert Galbraith. Troubled Blood je už pátou knihou v této řadě. Pseudonym vysvětlila tak, že si toužila vyzkoušet jiný literární žánr a nechtěla, aby knihu čtenáři srovnávali s Harrym Potterem.

Navíc i na obálce Harryho Pottera je uvedena genderově nejednoznačným jménem jen s počátečními písmeny křestního jména jako J. K. Rowling. Vydavatel se u prvního dílu obával, že ženská autorka by mohla odradit chlapecké čtenáře, jimž měl být původně Harry určen.

Jak se zdá, spisovatelka si myslí, že trans lidé si se svojí genderovou identitou zahrávají stejně nezávazně jako ona na přebalech svých knih. Diskuze na trans témata, jichž se tak urputně účastní, byly zřejmě natolik bouřlivé, že z nich nezvládla pochopit zásadní věc: trans žena není muž v sukni, ale žena, kterou po narození oblékli do modré, protože měla pindíka.

Zdroj: Bohdana Rambousková