Proč byl Joey z Přátel magnet na ženy? Byl to muž typu „himbo“, z nějž by si měli vzít příklad i všichni dnešní pánové

S klasickým stereotypem, dle nějž jsou většinou nadprůměrně krásné ženy podprůměrně inteligentní, jste se již určitě setkali. Ovšem zdá se, že světem seznamování a vztahů nově hýbe popularita mužů, kteří právě těmto charakteristikám zcela reálně odpovídají. Říká se jim „himbo“ a jak jsou hezcí, tak jsou (roztomile) hloupí. Ale přesto stojí za to je nejen milovat, ale dokonce se jimi i inspirovat…

Kde se vzal, tu se vzal

Muž-himbo rozhodně není žádnou novinkou. Poprvé o něm totiž psala již v roce 1988 filmová kritička Rita Kempley v souvislosti s profláklými filmovými hrdiny z osmdesátkových akčních filmů a odkazovala se tak k mužskému archetypu velmi sexy maskulinních hrdinů, kteří ovšem nebyli zrovna velkými mysliteli. Termín himbo je pak složen z anglického „him“ (tvar mužského zájmena on)  a „bimbo“.

„Zákroků plastické chirurgie se není třeba bát. Omladí vás o deset let a obrovsky zvednou sebevědomí,“ říká MUDr. Dřevínková z kliniky LaserPlastic3. 6. 2021

Historicky bylo označení „bimbo“ užíváno pro muže, kteří tak úplně nezapadli do škatulky těch, co jsou prvoplánově žádoucí. A  „himbo“ byl svalnatý, záměrně nekomplikovaný a docela snadno byste ho našli právě na oněch plakátech amerických filmů z osmdesátek. Byl to prostě každý sexy chlap, který dokázal protějšek sbalit spíš na vizáž než na výklad z oboru astrofyziky. Disponoval ale také určitým přirozeným kouzlem, které jej činilo atraktivním (podle některých to byla naivita, podle jiných přímo dětský úžas nad mnoha jinak samozřejmými věcmi). Kempley pak klasicky do kategorie himbo řadila např. Arnolda Schwarzeneggera či Sylvestra Stalloneho. Nástavbou byli himbo muži rafinovaní, kteří se vyznačovali již serioznějším herectvím a označovaní byli jako himbeaux (klasicky Mel Gibson, Richard Gere).  

Svalnatý, laskavý a „hloupý“?

V každém případě himbo muži neztratili na sex-appealu ani dnes. Tedy, pokud podle uživatelů seznamovacích aplikací stále naplňují základní charakteristiku: svalnatí, laskaví a „hloupí“. Přitom právě laskavost je tím aspektem, který z těchto mužů činí naprosté terno. Jejich dobré skutky nejsou řízeny žádnými postranními motivy, tito muži jsou totiž doslova „čisté duše“. Jsou důvěryhodní, řídí se vlastními instinkty a obvykle jim neschází pozitivní naladění. Pokud něčemu nerozumí, nestydí se zeptat, když něco udělají špatně a jsou na to upozorněni, mohou se přetrhnout, aby chybu napravili. Pokud bychom se oprostili od představy akčního hrdiny, jistým prototypem himba by mohl být např. Joey z legendárního sitcomu Přátelé…

Není inteligence jako inteligence

Pořád se vám nedaří přijít na to, co je na nepříliš chytrém (byť hezkém) muži tak přitažlivého? Potom je třeba, abyste trošku posunuli perspektivu náhledu na „hloupost“ spíše směrem k určité nevinnosti. V případě himbo mužů vlastně ani tak nejde o nedostatek inteligence, ale víceméně o to, že jejich uvažování není cynické a zasažené trendy moderní doby. Himbo muži jsou neškodní, protože jsou naprosto smíření se sebou samými, nemají pocit jakéhokoliv ohrožení. „Tito jemní pánové jsou vlastně speciální plemeno, příliš nevinné na to, aby ublížilo ze zlomyslnosti nebo nejistoty, příliš klidné ve své velikosti a síle. Nesní o akvizicích a dobytí, jejich skromná představivost se opírá o základní aspekty pohodlí – domácí posilovnu, milé přátele, páteční grilování a přítulného psa,“ popisuje Miles Knee v magazínu MEL.

A tak není ani divu, že koncept himbo muže opět ožívá. Vlastně je to úplně přirozená reakce na současný stav společnosti, snaha najít konečně ideál, který nebude sexy padouch nebo (příliš) sebevědomý  génius. Na himbovi je totiž atraktivní i fakt, že svou atraktivitu nijak nepodmiňuje dravostí a agresivitou, s níž jsou jinak svaly a klasická výrazná muskulatura spojovány. Možná tedy himbo naplňuje vizuální macho stereotyp, ale místo toho, aby tuto estetiku využíval, jen se o ni opírá. Himbo nemusí vyvíjet žádnou sílu, aby někoho děsil, jen se mu líbí, jak se mu svaly rýsují pod trikem. A vlastně úplně stejně jako třeba Superman i himbo využívá svou sílu jen v dobrém.

Odlož ambice a buď taky himbo

Na konceptu himbo mužů je pak mnohé, z čeho by se měli vzít příklad i ostatní muži. Ti muži, kteří se v dnešní době potřeby dokazovat okatě své úspěchy, dosahovat megalomanských cílů a ještě u toho neztrácet rozum, můžou téměř přetrhnout – a přesto se jim nedaří všechny své ambice naplnit. Jako by dnes bylo nutné dotahovat vše k dokonalosti a muži museli (snad kvůli pocitu ztráty mužství) být nejen nejchytřejší, ale i nejschopnější a taky nejatraktivnější. Není tak divu, že mnozí, kteří v tomto maratonu selžou, se potýkají s úzkostmi s depresemi. Přitom by stačilo uvědomit si, že „mít vše“ prostě není možné a ani to možné nikdy nebylo. Člověk může mít skvělou práci a kariéru, může skvěle vypadat a mít i fantastický milostný život, jen stěží bude ale možné vše dohromady. Kdybychom si ale všichni (nejen muži) uvědomili, že ke spokojenosti stačí pravidlo „všechno, nebo nic“ nahradit jen tím, že je prostě člověk díky něčemu v životě spokojený a šťastný, hned by se nám žilo lépe. A přesně to je možné odhalit i za na první pohled možná nelichotivou nálepkou „himbo“.

Himbo muži tak nejsou pozoruhodní jen proto, kým jsou, ale i proto, kým nejsou. Nejsou zlí, přechytralí, neuctiví a nejsou ani tyrany. Možná tedy himbo není úplně ideální parťák do vědomostní soutěže, ale je to přesně ten muž, kterého člověk ocení, pokud potřebuje s čímkoliv pomoci. Spolehlivý a ochotný uznat omyl.

„Je to prostě jen chlapská záležitost.“ Doktor vysvětluje, proč tolik hetero mužů spí s jinými muži30. 3. 2021

I když tedy možná nesplňujete všechny atributy muže himba, minimálně by vás právě on mohl inspirovat v tom, jak zažít přistupovat k životu. Ten není tvořen jen řadou výzev, které musíte splnit (a neustále všechny cestou za vítězstvím porážet), ale i nespočtem malých věcí, z nichž se himbo muž umí radovat. Umí se smát i sám sobě a jednoduše se mu žije lépe než kdejakému superúspěšnému manažerovi. Takže pokud bychom se měli vrátit do filmového světa, zatímco v jednom ryze českém snímku byli všichni  go-go, především dnešním moderní mužům, kteří se na cestě za nalezením sebe sama nezřídka ztratili, lze doporučit, aby byli himbo…