FOTO: Čína buduje luxusní soběstačné koronaviruvzdorné město. Kopie by mohly stát po celém světě, Česko nevyjímaje

Zatímco v Česku je aktuálně hlavním tématem vypořádání se s druhou vlnou koronavirové pandemie, Čína je evidentně o krok napřed. Nedaleko Pekingu tak roste hypermoderní město, které je určeno pro případ dalších karanténních potřeb…A také pro „vyvolené“…

Když se řekne „karanténa“, jen málokomu se vybaví něco hezkého či pozitivního. Ať už je to karanténa nemocniční nebo domácí, povinnost neopouštět uzavřený prostor člověku na náladě rozhodně nepřidá. Ovšem v Číně bude karanténa doslova radost – minimálně pro některé. Naznačuje to podoba právě vznikajícího hypermoderního chytrého města, kde neschází luxusní apartmány, terasy určené pro přistání dronů, prostory ke co-workingu (navržené tak, aby bylo možné zachovat potřebný distanc), ale ani zeleninové zahrady, skleníky a trhy s potravinami – a to pro zachování potravinové soběstačnosti.

Marek Balicki alias Záchranář na cestách: „Všechno jsem prodal a se skládacím kolem jsem vyrazil do světa“29. 9. 2020

Z obchodní centra izolace pro vyvolené

Srdce celé metropole pojmenované Xiong’an se nachází přibližně 60 mil jihozápadně od Pekingu a její základy vznikly již v roce 2017. Tehdy však čínský prezident Xi Jinping zamýšlel do této lokality umístit obchodní centrum pro firmy, které již nenašly vhodné prostory v přeplněném Pekingu. Ovšem jak se říká, člověk míní, život mění. Kartami tak zamíchala koronavirová pandemie a zaměření celého projektu se rázem změnilo. Architekti ze španělského studia Guallart, kteří architektonickou soutěž vyhráli, tak dostali zbrusu nové zadání – vytvořit unikátní  bytové bloky vybavené tak, aby obyvatelé mohli žít pohodlně a bez jakýchkoliv omezení i v případě plošné karantény (či jednoduše když budou z jakýchkoliv důvodu potřebovat izolovat se od běžného světa)

Architekti ze studia Guallart pak věří, že právě jimi vybudované modelové město se stane novým standardem v době po-koronavirové, který zároveň bude možné přivést k životu prakticky po celém světě – podle jejich názoru je totiž návrh aplikovatelný prakticky na jakékoliv podmínky. Soběstačné město má přitom svým obyvatelům rozhodně co nabídnout, takže vlastně ani nebudou vnímat, že jsou v karanténě – právě „poskytnutí plnohodnotného života pod zámkem“ je přitom záměrem, který je uveden i v tiskové zprávě k celému projektu.

„Náš návrh vychází z potřeby nabídnout řešení různých krizí, které na naší planetě probíhají, a to tak, že vytváříme nový městský život založený na cirkulárním biohospodářství, které obyvatelům skýtá jistotu soběstačnosti – zdroje jsou totiž využívány raději opakovaně, než aby byla např. likvidovány na skládkách.  Již není možné pokračovat v navrhování měst a budov jako dříve – tedy jako by se nic nestalo,“ uvedl Guallart. Budovy tak mají mj. disponovat vnitřním „metabolickým systémem“, který dokáže integrovat výroby energie, recyklaci vody, výrobu potravin, ale i opětovné užití materiálů k podpoře udržitelnosti.

Covidový projekt pro post-covidovou dobu

Podle zakladatele architektonické firmy Guallart Architects, Vincenta Guallarta, chtěla jeho firma vytvořit manifest všech věcí, které lidé začali považovat za důležité právě během doby, kdy museli zůstat uzamčeni ve svých domácnostech. A jelikož celý návrh Guallartův tým připravoval právě v době, kdy ve Španělsku platila nejtvrdší karanténní opatření, je jasné, že rozhodně měl z čeho čerpat inspiraci. „Pokud domy umožňují tele-working a tele-edukaci, mají flexibilní prostory, na velkých terasách je možné pěstovat jídlo a v sousedství tisknout 3D předměty, můžeme být lépe připraveni na budoucí krize,“ uvedl také. Prezident Xi potom celý tento projekt města budoucnosti označuje na „nový standard v post-COVID éře“.

A vlastně na tom není nic divného – i pandemie, které zasáhly svět v minulosti, sehrály významnou roli ve změnách městského designu. Když např. v 19. století vypuknula epidemie cholery a infikovaná voda stála ve znečištěných uličkách, ovlivnila tato zkušenost systém designu kanalizace v moderních městech. Různé šířící se nemoci ovlivnily i tvorbu infrastruktury měst a systém veřejné dopravy. Podle Guallarta tak právě koronavirová pandemie urychlila budoucnost. „Města najednou viděla, čeho jsou schopna, pokud čelí konkrétní výzvě, a proto by měla okamžitě začít přijímat i rozhodnutí zohledňující změny klimatu a jejího dopadu na model měst, návrh budov i mobilitu,“ shrnul.

V této kuchyni vás vaření nikdy nepřestane bavit. Na své si přijdou i nejnáročnější klienti26. 11. 2020

Jen pro vyvolené?

Ačkoliv město je již jen z popisu jasně určené „pro elity“, podle odborníka na plánování měst a životní prostředí Tonnyho Matthewse je vlastně taková praxe očekávatelná, různé elitářské soběstačné enklávy už i v různých městech na světě existují (jeden luxusní kryt se pak dokonce nachází na i území České republiky, takže by vlastně vybudování podobného post-korona resortu nebylo překvapivé ani u nás). „Lidé, kteří si to mohou dovolit, jsou ochotni za vlastní ochranu zaplatit. Je tak možné, že v post-COVID éře se objeví např. i specializovaná soukromá zdravotnická zařízení schopná soběstačnosti a podobně,“ shrnul.

Očekávaná cena vybudování nového města se pohybuje na hranici 500 miliard dolarů  a základní infrastruktura by měla být dokončena do roku 2022. Viruvzdorné město se pak bude svou rozlohou kolem 2 000 km čtverečních blížit velikosti centrálního Londýna.