Česká snowboardistka a olympionička Šárka Pančochová o svém coming outu: “Je mi jedno, co si o mně ostatní myslí. Důležité je, zda jsem ve svém nitru spokojená”
Rozhovor
Zdroj: Archiv Šárka Pančochová
<Path>

Česká snowboardistka a olympionička Šárka Pančochová o svém coming outu: “Je mi jedno, co si o mně ostatní myslí. Důležité je, zda jsem ve svém nitru spokojená”

Šárka Pančochová (29) je známá česká snowboardistka, světová medailistka a olympionička. V březnu 2017 vystoupila se svým coming outem, kdy pro server Outsports prohlásila, že ji nyní více přitahují ženy. V rámci jejího vystoupení podpořila i další LGBT sportovce k otevřenosti. V červenci 2019 se zasnoubila se svou přítelkyní Kaileen Lareeovou a v srpnu téhož roku oznámila, že se s partnerkou rozhodly sňatek odložit až na dobu, kdy i v České republice bude umožněno stejnopohlavní manželství. Ačkoliv je Češka, velkou část roku trénuje a žije ve snowboardovém středisku v Coloradu. Více v rozhovoru níže.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
16. 9. 2020

Kde jsem vás momentálně zastihl? Stále v Coloradu?

Teď jsem zrovna v Evropě, ale mám nějaké věci v Coloradu i v Oregonu. Jsem takový kolotočář a jsem tak trochu všude a zároveň nikde. Ale nějak mi to prostě vyhovuje. Někdy v budoucnu bych sice chtěla mít místo, kam se budu pravidelně vracet, ale zatím nevím, kde by to mohlo být.

Čemu se v tomto období aktuálně věnujete a jak pandemie koronaviru zasáhla vaše tréninky?

Normálně bych v tuto chvíli byla buď na Novém Zélandu, nebo v Austrálii. Ale letos jsem si asi po 6ti letech udělala léto v Evropě. A musím říct, že to bylo opravdu super. Mohla jsem trávit čas s rodinou a zároveň trénovat v Rakousku na ledovci nebo na airbagu (speciální nafukovací povrch, který dokáže nahradit zasněžený svah, pozn. red.). Pandemie se mě naštěstí tolik nedotkla a trénink šel podle plánu.

Patříte mezi vyoutované sportovkyně a s coming outem jste veřejně vystoupila v roce 2017. Kdy proběhl váš coming out v soukromí?

Myslím, že to bylo někdy v roce 2013.

Kdy jste poprvé zjistila, že vás více přitahují ženy?

Myslím, že jsem si to uvědomila zhruba před deseti lety, když mi bylo 19 let.

Jak na to reagovala nejbližší rodina?

Rodiče mě vždy podporovali ve všem. Když jsem jim řekla, že mám přítelkyni, tak si z toho moc nedělali. Brali to jako hotovou věc.

Takže asi nemůžeme hovořit o tom, že byl coming out tím nejtěžším, čím jste si dosud v životě prošla?

Určitě to nebylo nejtěžší období. Například zranění jsou vždy o něco intenzivnější zážitek. Ale já se dívám na svět docela pozitivně. To, co se nám v životě děje, není ve smyslu špatné ani dobré. Jsou to zkrátka situace, které se dějí a musíme je vyřešit jak nejlépe dokážeme.

<Path> Už víš, co si oblékneš na Pride? Vyhraj kousky z duhové kolekce Levi's. Výherce losujeme už dnes!Zdroj: Levi's

Jak moc je sportovní prostředí, ve kterém se pohybujete, tolerantní k LGBT komunitě?

V rámci našeho sportu jsou všichni docela tolerantní a mám spoustu kamarádů po celém světě, kterým nepřijde výstřední být homosexuál. Já jsem člověk, kterému je celkem jedno, co si o něm ostatní myslí. Důležité je, zda jsem ve svém nitru spokojená.

Jak na váš coming out reagovali sponzoři? Může taková informace ovlivnit spolupráci?

V této době už si nikdo nedovolí, aby něco takového, a hlavně přirozeného, ovlivnilo spolupráci. Ale když jsem byla mladší, tak jsem se samozřejmě trochu bála, že by to mohlo mé spolupráce se sponzory nějakým způsobem ovlivnit.

Jaké ohlasy tehdy na vaše prohlášení byly obecně? Mám na mysli lidi z okolí, fanoušky apod…

Většina lidí mě podpořila. Ale vždy se najde někdo, kdo nesouhlasí. To však není můj problém.

Co říkáte na to, co se v souvislosti s LGBT+ komunitou aktuálně děje v naší vlasti? Mám teď na mysli hlavně to, že stojí schválení manželství pro všechny…

Bylo by super, kdyby se o tom alespoň hlasovalo. Abychom zkrátka věděli, jak na tom jsme. Nebo o tom politici nechtějí hlasovat, protože ví, že by to prošlo? Upřímně si myslím, že to dřív či později bude a ty strany, které budou hlasovat pro, získají respekt veřejnosti.

Světem prolétla zpráva o tom, že jste svou přítelkyni požádala o ruku, ale vyčkáváte až bude manželství pro všechny v Česku legální. Pak se teprve vezmete. Je to tak?

Chtěly jsme podpořit LGBT+ komunitu doma a pomoct k tomu, aby se změna uskutečnila co nejdřív. A proto čekáme, dokud se nebudeme moci vzít v České republice.

<Path> Sha´Carri Richardson chce být nejrychlejší žena světa. Pozornost přitahuje i barevnými parukami, jež jí vybírá partnerka, a dlouhými nehtyZdroj:

Jak moc se aktivně zasazujete o lepší práva pro LGBT+ komunitu?

Snažím se pomoct, co to jde. Letos jsem byla v Praze na radnici, kde vyvěšovali LGBT+ vlajku. Pomáhám také organizaci Jsme Fér se vším, co zrovna potřebují. A díky tomu, že mě lidé znají, snažím se být aktivnější i na sociálních sítích a dostat tuto problematiku do podvědomí široké veřejnosti.

Velkou část roku pobýváte v USA. Jaké jsou největší rozdíly mezi USA a Českem, co se LGBT+ komunity a přístupu k ní týče?

Ne úplně celé Spojené státy jsou vůči LGBT+ komunitě tolerantní. Ale akceptují rozlišnosti lidí a proto je možné pro homosexuální partnery vstoupit do manželství. Něco podobného si musíme uvědomit i u nás. Toto téma se netýká úplně všech osobně, ale je důležité, abychom jako komunita spolupracovali a pomáhali si.

Co byste na závěr vzkázala všem lidem, kteří dosud svou orientaci tají a bojí se s ní vyjít navenek?

Když člověk něco skrývá a neustále na to myslí, využívá energii, která by mohla být použitá k objevení jeho pravého já a skrytého potenciálu. Být sám sebou je nejsvobodnější pocit a už jenom kvůli tomu nemá smysl tajit své pravé já.

Zdroj: Jan Witek

Populární
články

Pravda vyšla najevo až roky po rozvodu
LIDÉ

Rozhovor s otcem a dcerou: „Že má táta přítele, vím až od sedmnácti let. Mrzí mě, že si nemyslel, že bych ho podpořila,“ říká žena

Autor: Irena Piloušková
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
Tuto fotogrfii má Matějosvký v e-shopu. Lépe ukazuje vzor i skutečnou barvu povlečení
STYL

Z prémiové bavlny se nebude chtít vám ani milencům. Luxusní kvalitu textilu Matějovský potřebujete vyzkoušet na vlastní (holou) kůži

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop