Videokouzelník Michal Orsava: „Poslední video s Babišem nesdílela žádná média Mafry. Asi jsme zašli daleko“

Michal Orsava a jeho přítelkyně Michaela Lovecká společně tvoří videa, která se ihned po vydání vždy bleskově šíří českým internetem. Jsou to videokouzelníci a díky tomu se jim například podařilo dostat Harryho Pottera do Prahy, ale v posledním videu dokonce Zeman s Babišem bojovali proti Arnoldu Schwarzeneggerovi a Bohoušovi z Dědictví. Jak taková videa, která mají dohromady miliony zhlédnutí, vznikají a co chystají vytvořit do budoucna? Více v rozhovoru s Michalem Orsavou níže.

Kdy tě vůbec napadlo, že budeš dělat podobná videa?

Byl jsem tehdy ještě na škole. Učili jsme se práci se zeleným pozadím a po nocích byl ten ateliér volný, tak jsem se rozhodl, že udělám nějakou legrační tvorbu. Na internetu zrovna kolovala pivní výzva, kdy jsi měl vypít pivo a pak vyzvat další tři lidi, ať se u toho také natočí.

Řekl jsem si, že se dodělám přímo do nějakého filmu, kde popíjím pivo a nominuji někoho slavného. Vybral jsem si film Vykoupení z věznice Shawshank a scénu, kde na střeše popíjejí pivo. Dodělal jsem se místo hlavní postavy Andyho a poté jsem k pití vyzval Morgana Freemana. Zjistil jsem, že mě taková tvorba baví. Navíc jsem milovník filmů.

 

Druhé video bylo 7 druhů cukroví, které už se dostalo mezi více lidí, protože to první bylo populární hlavně mezi mými spolužáky na škole. Postupem času jsem zjistil, že je důležité dostat nějakou hvězdu z filmu do Česka, aby se video virálně šířilo.

Troufám si říct, že dnes už se sdílením problém nemáš... Máš informaci, kolik tvá zábavná videa mají k aktuálnímu datu zhlédnutí?

Mám dojem, že se blížíme ke 30 milionům. Dosud nejsledovanější je video s Harrym Potterem.

To je dobrý zásah, nemyslíš?

Určitě ano!

Nedávno jsem dělal rozhovor s Tomášem Břínkem alias TMBK (více zde). Děláte oba tak trochu podobnou věc. Znáte se? Přemýšleli jste o spolupráci?

Tomáš dělá super věci a má skvělé nápady. Měli jsme se nedávno potkat, ale úplně to nevyšlo. Osobně jsme se ještě neviděli. Ale jeho tchýně je Halina Pawlovská a já bych s ní potřeboval něco natočit, tak snad se nám to podaří domluvit. Věřím, že se brzo potkáme.

Říkáš, že jsi milovník filmů, které tě hrozně baví. Mě fascinuje, jak do sebe scény ve tvých videích kompletně zapadají. Znáš všechny hlášky z filmu zpaměti, nebo toho hodně musíš dohledávat?

Dohledávám to. Vybereme si vždy nějaký film a pak si ho jednou až dvakrát nakoukáme. Uděláme si značky a hledáme, jaké části by mohly být skvělé pro naše video. Ještě se také ptáme lidí, co se jim vybaví, když se řekne ten a ten film. Řeknou ti například tři hlášky a dvě scény, které se pak snažíme do filmu zařadit.

„Denně mi přijde až deset nechutných zpráv a fotek penisů,“ říká Míša (34), která upozorňuje na to, jak fungují online seznamky23. 10. 2020

Poslední video se nazývá EETerminátor: Den vyúčtování. Kromě Arnolda Schwarzeneggera a Bohouška z Dědictví, se v něm objevuje i Zeman a Babiš. Reagovali na to?

Zatím ne a zarážející je, že je to také první video, které nesdílelo žádné médium “nezávislé” Mafry. Dříve naše videa sdílela téměř všechna média a ta z Mafry byla jedna z prvních. Pochopil jsem, že jsme asi trochu narazili a že nezávislost médií funguje „skvěle“.

Ještě se nám stala taková zajímavá věc, kdy jsme napsali na stranu ANO, zda by nám půjčili červené kšiltovky s nápisem „SILNÉ ČESKO“. Že je využijeme k propagaci strany. Nevěděli však, že je potřebujeme do našeho videa a co z toho vznikne, takže nám je darovali. Co mě však zaujalo, že budova ANO je ihned vedle sídla Agrofertu. (smích) Je hezké, jak obě sídla stojí nekrytě vedle sebe.

Dá se tedy říct, že pomocí vašich videí chcete více zabřednout i do politiky?

Vůbec ne. Primární je vtip a nejvíc vtipné téma je v poslední době Babiš a Zeman. Je to vděčné téma, které se přirozeně šíří samo.

Na druhou stranu je však pravda, že takto můžete mnoha lidem ovlivnit myšlení. Ačkoliv je to vtip, že Zemana postavíte do role alkoholika, nebo se promění ve vajgly, mnoha lidem to tento pohled na něj umocní…

Jak říkám, není to však úplně cíleně. Já se v politice až tak nevyznám a neangažuji, takže by mi bylo trapně, kdybych vystupoval jako osobnost, která ví, jak to má v Česku vypadat.

A co samotné osobnosti? Nemají problém s tím, že takto využiješ jejich podobu?

Teď už na to dokonce existuje zákon. Tudíž taková videa pro parodii a satiru dělat můžeme. Pokud nedehonestujeme samotný film a nenabádáme ostatní, aby na ten film nechodili či neukazujeme osobnosti nějak vulgárně apod., tak je to v pohodě. Když je to nekomerční film a ve vší slušnosti, tak je to v pořádku. Zatím nám žádné video nezakázali.

S nákupem vánočních dárků – šperků či hodinek – vám pomohou „odborníci na telefonu“. Klenotnictví Dušák zavádí novou službu4. 11. 2020

Kontaktují tě lidé s žádostí o vlastní podobná videa?

Ze všeho nejdřív musím říct, že nám lidé píšou naprosto skvělé reakce pod videa. Jsem rád, že máme všechny možné věkové kategorie diváků. Psal mi třeba primář z jedné nemocnice, že jedno mé video pouštěl během vizity. Ale i učitelky na školách, zaměstnanci různých firem apod. To nás strašně těší. Pak jsme určitě rádi za zájem médií, která naše videa sdílejí.

Pravidelně nám lidé píšou i návrhy na videa, ale mnohdy jsou docela nereálné. Často se nás ptají, kdy uděláme celovečerní film, ale vzhledem k tomu, že pár minut nám trvá skoro půl roku, bylo by to nereálné.

Najdou se i hejteři?

Objevuje se i pár hejterů. K poslednímu videu nám přišla taková hrozivá zpráva bez podpisu a z anonymního mailu, tak jsme se trochu pohrozili. V té zprávě stálo: „Divím se, že máte takovou odvahu. Nebojíte se, že se něco stane?” Sami sebe jsme se ptali, zda nám teď do schránky dorazí nějaký jed apod. (smích)

Ale musím říct, že v rámci posledního videa nám psali třeba i voliči Zemana, které to moc pobavilo. Že ho sice volí, ale že to je rozumná satira a parodie. Dříve na nás zareagoval i mluvčí Ovčáček, který prohlásil: „Pan prezident podruhé vyhrál volby. A to nezmění ani Harry Potter.”

A co tedy ty žádosti o soukromá videa?

Zatím jsem toho tolik nedělal, ale například pro kamaráda, který dělá kurzy prezentačních dovedností, jsem vytvořil jeho rozhovor se Stevem Jobsem, který měl vždy prezentace úplně geniální.

Rád bych také vymyslel něco s nějakými známými osobnostmi. Kdybychom totiž mohli do videa přímo něco nahrát, dostalo by to úplně jinou úroveň. Ale samozřejmě, že i kdyby někdo z lidí měl nějaký zajímavý návrh a chtěl by podniknout nějaký projekt, jsem tomu otevřený. Jsem schopen vytvořit cokoliv, co nebude nikomu ubližovat apod.

V Česku má tvá tvorba obrovský úspěch, ale přemýšlel jsi někdy o zahraničí? Že bys podobné virální video udělal v angličtině?

Určitě plánujeme a chceme zkusit něco udělat. Podobná videa totiž ve světě moc nevznikají a nikdo je nedělá. Nikdo si s tím tak nevyhraje. Takže si dovolím říct, že máme světovou kvalitu, ale nemáme světová témata. Ve světě mohou naše videa nasbírat neuvěřitelná čísla.

Ale jak už jsem trochu zmínil v souvislosti se známými osobnostmi, rád bych tvořil více autorských videí, kde bychom se známými osobnostmi natáčeli dejme tomu pro filmový festival, kde bychom dohromady spojili filmy, do toho bychom tam zakomponovali moderátora a dala by se udělat neuvěřitelná upoutávka. Klidně bych se tím i rád živil. Zatím to dělám hlavně pro radost. Je to fakt legrace, hlavně během natáčení. (smích)

Zpěvák a herec Marcel Bendig: „Dětem z ghetta dáváme naději, že mohou dokázat cokoliv, když budou chtít“19. 11. 2020

Můžeš uvést nějaké příklady?

Třeba kvůli videu Sám Doma v Praze jsme jeli do Prahy natáčet českou architekturu. Ale když jsme přijeli na to místo, které jsme potřebovali, byl tam zrovna týden asijské kultury, takže tam bylo vše vyzdobeno. Občas to tedy nevyjde. Pak jsme natáčeli video s účtenkami, ve které se proměnil Babiš ve videu s Harrym Potterem. Abychom měli na Staroměstském náměstí klid, přišli jsme o půl páté ráno a sypali tam účtenky (viz. video o tom, jak kouzelná videa Michala Orsavy vznikají níže). Naběhla na nás četa uklízečů, kterým jsme to nemohli vysvětlit. Odešli jsme tedy na Karlův most, kde jsme natáčeli scénu Zemanova rozpadu na vajgly. Opět jsme to vyhazovali a přišli ti stejní uklízeči. To už byli úplně rudí. (smích)

Ale nejlepší bylo, když jsme v Knight Riderovi (video o D1) potřebovali udělat závod s ČD. Dali jsme kameru pod projíždějící vlak do kolejí, kde jsme vyhrabali díru a stala se náhoda jako prase. Zrovna byl někdo na záchodě a asi víte, jak to dopadlo… (smích) Máme to natočeno. (smích)

Jak kouzelná videa Michala Orsavy a Míši Lovecké vznikají?

 

Zdroj: Jan Witek