Co znamenají pruhy na duhové vlajce a proč je důležité, aby vlála na magistrátu

Nově zrozené LGBT hnutí potřebovalo v 70. letech minulého století svůj symbol. Do té doby se používal jen nešťastný růžový trojúhelník, kterým nacisté označovali v koncentrácích gaye. I když ho aktivisté překlopili tak, aby špička směřovala hrdě nahoru, pořád si nesl pachuť ponížení a smrti. A tak Gilbert Baker navrhnul duhovou vlajku, která je dodnes celosvětově rozšířeným symbolem LGBT+ lidí.

Nová vlajka poprvé zavlála v San Francisku v roce 1978 během průvodu na Den svobody gayů a leseb. „Potřebovali jsme něco krásného, něco vlastního,“ vzpomínal Gilbert mnoho let později, kdy již duhové vlajky visely po celém světě. Původně chtěl použít hvězdy jako na americké vlajce, ale pak se rozhodl pro osm barevných pruhů. Připadalo mu, že skvěle odrážejí rozmanitost LGBT+ komunity, a navíc duha je přímo z nebe!

Drag queen ušila vlajku

Každá barva pruhu nesla svoji symboliku: růžová znamenala sexualitu, červená život, oranžová uzdravení, žlutá slunce, zelená přírodu, tyrkysová umění, indigo harmonii, fialová ducha. Gilbert uměl dobře šít, protože si sám vyráběl kostýmy pro svá drag vystoupení. Pruhy na první vlajky si se svými pomocníky sám barvil, a to tajně v pračkách veřejného laundromatu.

Brzy se ale počet pruhů snížil na šest. Vypadla růžová a indigo, aby byla výroba vlajky levnější, což umožnilo masovější použití. Zároveň redukce pruhů prospěla i celkovému dojmu. Gilbert si byl vědom toho, že jen jednoduchý design zafunguje jako symbol. Za pravdu by mu dala i Severoamerická vexilologická asociace, která tvůrcům vlajek radí: „Vlajky vlají, vlajky visí. Musí být rozeznatelné z dálky a z obou stran. Proto dobře fungují jedině jednoduché motivy… Vyhněte se pokušení zakomponovat do nich symbol úplně každého.“

Čím víc pruhů, tím víc LGBT

Právě o to se třicet let později pokusil designér Daniel Quasar, protože duhová vlajka už ztrácí sílu jako jednotný symbol celého LGBT+ hnutí a některé nově emancipované skupiny se v ní zkrátka nevidí. Nejdřív v roce 2017 do duhové vlajky přibyl hnědý a černý pruh jako symbol boje proti rasismu. Daniel pak o rok později přidal ještě barvy reprezentující trans lidi – růžovou, světle modrou a bílou. Aby se tam všechny pruhy poskládaly, přidané barvy vložil do původní duhové vlajky jako klín. Odůvodnil to tím, že nové pruhy trans lidí a boje proti rasismu mají jiný význam než původní pruhy a navíc je potřeba dát jim viditelnou pozici, která naznačuje, jaká témata dnes LGBT+ komunitou hýbou.

Grafici, lidé zabývající se historií a symbolikou vlajek, i samotní LGBT+ aktivisté nad tím ale spráskli ruce. Nejenže deset pruhů tvoří chaos, ale především Quasar rozbil symbolismus duhové vlajky postavený na tom, že jednotlivé barvy skládají dohromady kompletní spektrum. Přidání dalších barev sílu symbolu oslabuje a namísto solidarity podtrhuje rozdělenost komunity.

I ostatní chtějí být vidět

Jenže to celé není tak snadné. Duhová vlajka má sice vyjadřovat kompletní spektrum, ale samo LGBT+ hnutí je poznamenáno nerovným postavením některých skupin. Například trans lidé byli přímo při razii v klubu Stonewall, která moderní LGBT+ hnutí v roce 1969 odstartovala, významně se od počátku účastnili následujících protestů, ale přesto zůstávali dlouho v rámci komunity upozadněni. Když se začaly ke své existenci hlásit další identity, je pochopitelné, že si volily i vlastní kombinace barev.

Tak třeba v roce 1998 vznikla vlajka bisexuálů. Má v sobě purpurovou barvu (přitažlivost ke stejnému pohlaví), královskou modř (přitažlivost k opačnému pohlaví) a levandulovou (je mixem purpuru a modři a symbolizuje přitažlivost k oběma pohlavím).

Vlajku intersex osob představila v roce 2013 Mezinárodní organizace intersex osob (OII). Žlutá s fialovou jsou „oboupohlavní“ barvy a kruh symbolizuje celistvost, jednotu. Intersex lidé stále bojují za právo na tělesnou autonomii bez lékařských zásahů.  

Vlastní vlajku mají medvědi, pansexuálové, polysexuálové, asexuálové, genderqueer lidé, nebinární a mnozí další. Například autorce blogu This Lesbian Life došla v roce 2010 trpělivost, protože ji pro její ženský vzhled často neuznávali za lesbu – a tak vytvořila vlajku pro femme neboli lipstick (rtěnka) lesby. Samozřejmě má růžové a červené barvy a otisk rtěnky k tomu.

Jsou dnešní muži v krizi? O maskulinitě se vedou ostré debaty!2. 12. 2021

Jednota v rozmanitosti

Výše zmíněné vlajky ukazují, že jejich nositelé jsou hrdi na svou identitu a chtějí být veřejně rozeznáni. Pryč se skrýváním a pochybami o sobě samých. Zároveň z nich však čiší nejednotnost LGBT+ komunity, která se dříve cítila duhou vnitřně spojená. Ale lze vůbec udržet jednotu tak rozmanitého společenství, které se postupem času vyvinulo z původního LGBT (v němž ve skutečnosti dominovali gayové a sekundovaly jim lesby)?

Pro mladou generaci je viditelnost opravdu důležitá. Během festivalu Prague Pride není nejprodávanější duhová vlajka, ale vlajky jednotlivých identit. „Když jsem na stánku viděla vlajku nebinárních lidí, hned jsem si ji koupila a nosila ji celý den uvázanou kolem ramen. Připadala jsem si, že jsem v tu chvíli opravdu sama sebou,“ napsala jedna respondentka pořadatelům do účastnického dotazníku. Také vyvěšení vlajek jednotlivých identit na pouliční lampy vloni během Prague Pride vzbudilo pozitivní ohlasy, spousta LGBT+ lidí byla dojatá.

Chcete pod stromeček nadělit „měkkouše“? S tričky, která nelze propotit, rozhodně nešlápnete vedle16. 12. 2021

Proč je důležité vyvěsit duhovou vlajku

„Když v cizí zemi uvidím duhovou vlajku, ihned vím, že je tam nějaká spřízněná duše nebo že je to pro mě bezpečné místo,“ pochvaloval si tvůrce vlajky Gilbert. Duha je podle něj jazyk, jemuž všichni z komunity rozumí, a zároveň ukázka společné síly.

Proto bylo tak důležité, když vloni v první den festivalu Prague Pride pražský primátor poprvé vyvěsil duhovou vlajku na budovu magistrátu. Byl to historický okamžik, který přišel po devíti let snah o to, aby Praha přijala pride festival za svůj. Vyvěšením duhového symbolu dalo město najevo, že podporuje práva svých LGBT+ obyvatel i návštěvníků a že s nimi počítá. Primátor tím LGBT+ lidem neslíbil nic navíc oproti jiným skupinám obyvatel. Jen lidem, kteří jsou dodnes za svou identitu vyhazováni z domova, odmítáni pronajímateli bytů nebo terčem slovních útoků v MHD, sdělil, že Praha je chce ve veřejném prostoru stejně jako ostatní lidi.

Z toho důvodu není potřeba na magistrátní budovu vyvěšovat vlajku rodiny, jak požadovali odpůrci práv LGBT+ lidí. Rodina žádnou vlajku jako svůj symbol nemá, protože ho nepotřebuje. Není napadána a zpochybňována, lidé žijící v rodinách nejsou terčem posměchu, nemají jiná práva než ostatní. Naopak podpora rodin je součástí každého volebního plánu, byť se pak po zvolení mnohdy nepodaří splnit vše, co se naslibovalo.

Může duhovou vlajku nebo symbol duhy nosit i heterosexuál? Samozřejmě. Duha neznamená coming out. Neoznamujete tím světu, že jste LGBT+, ale že podporujete rovná práva LGBT+ osob. Mějte to na paměti při sestavování vašeho příštího outfitu. Duha potěší nejen po dešti na obloze.

Zdroj: Bohdana Rambousková