"Před 15 lety jsem v Polsku prošel konverzní terapií, aby ze mě byl hetero muž. Polsko je na tom špatně a bude hůř"

Ačkoliv jsou jejich práva v Polsku potlačována, manželé Jakub a Dawid jsou stále usměvaví. Z Polska se odstěhovat nechtějí, ale snaží se alespoň bojovat za změnu. Bojovat za lepší podmínky pro LGBT+ komunitu, která v Polsku v současné době zažívá těžké časy. Přečtěte si otevřený rozhovor s polským gay párem, který se v Polsku snaží dělat osvětu a ukázat místním lidem, že gayové, lesby a další queer lidé nejsou nebezpeční.

Ahoj Jakube a Dawide, kde jsme vás teď zastihli?

Právě jsme v našem bytě ve Varšavě.

Žijete přímo ve Varšavě?

Jen částečně. Druhé bydlení nyní máme v přímořském městečku Hel, kde aktuálně trávíme většinu času. Nicméně centrum veškerého života se odehrává ve Varšavě, proto často jezdíme i tady.

Varšava je asi jedním z mála míst v Polsku, které je více otevřeno LGBT+ komunitě? Asi víc než městečko Hel?

To jsme si také mysleli, než jsme se před rokem odstěhovali do městečka Hel, které je opravdu malé. Měli jsme strach z toho, jak tam na nás budou lidé reagovat. Ale všichni jsou opravdu přátelští. Řekli bychom, že sever Polska je docela dost tolerantní. Ale spíše západ, východ moc ne. Ačkoliv je naše městečko víc na východě, jedná se asi o nějakou výjimku. Lidé nás ihned akceptovali.

V Polsku však existují i tzv. „zóny bez LGBT“. Co na to říkáte?

Ano a je to velmi smutné. My jsme se do některých těchto míst vydali s našimi duhovými rouškami (více ve videu níže). Píše se, že v těchto místech je zakázáno propagovat LGBT+ komunitu a „ideologii“. Ale nikdo moc neví, co přesně to znamená. Takže když tam půjdeme po ulici a dáme si pusu, nebo se jen budeme držet za ruce, tak tím propagujeme LGBT+ komunitu? Někteří lidé si myslí, že v „zónách bez LGBT“ by se lidé z komunity vůbec neměli vyskytovat.

Nicméně všechno je to obrovská hloupost, protože zastupitelé a autority v těch místech přeci nemohou zakázat život určité skupině lidí. Ale bohužel se to snaží říkat v rozhovorech v novinách a v televizi, aby tím podpořili negativní postoj k naší komunitě.

Když už mluvíme o zastupitelích a autoritách, v Polsku nedávno proběhly prezidentské volby, v rámci kterých se objevil kandidát a současný primátor Varšavy Rafał Trzaskowski, který podporuje všechny lidi bez rozdílu. Co říkáte na to, že nakonec opět zvítězil Andrzej Duda, který má k LGBT+ komunitě velmi negativní postoj?

My jsme samozřejmě doufali, že vyhraje Rafał Trzaskowski. On totiž razantně vystupuje proti jakékoliv nenávisti. Avšak když svou kampaň někdo na nenávisti postaví, tak v Polsku získá větší sílu a podporu. A to je Andrzej Duda. Ačkoliv by prezident měl být člověkem, který lidi spojuje, Duda svou popularitu staví jen na nenávisti. Je velkým zklamáním, že si jej Poláci opět zvolili za prezidenta.

Ale výsledky byly dosti těsné…

To sice byly, ale musíme říct, že jsme očekávali, že to Andrzej Duda opět vyhraje. Má daleko víc peněz, má podporu vlády. Náš premiér cestoval po celé zemi a podporoval jej. Andrzej Duda má především také podporu státní televize, která je v Polsku stále velmi populární. Je to vlastně nejpopulárnější kanál. A když v této televizi každý den říkají, že nejlepším kandidátem je Andrzej Duda, tak to prostě nemohlo dopadnout jinak.

Velmi smutné bylo to, když jsem Andrzeje Dudu slyšel mluvit o tom, že LGBT+ komunita nejsou lidé, ale že je to pouze ideologie. Mysleli jsme si, že už je to příliš a že o prezidentský post přijde, ale ostatní lidé si to asi nemysleli.

Zahajte bezplastovou revoluci v koupelně a vyzkoušejte ekologické tuhé produkty pro péči o vlasy i pokožku11. 12. 2021

Polsko se v tomto ohledu vrátilo asi o 15 let zpět. Protože již nějakou dobu jsme bojovali za rovnost, manželství apod. Ale teď lidem opět musíme vysvětlovat, že nejsme pedofilové, že neučíme malé děti, jak masturbovat. Je to hrozné, co se o nás povídá. Všechno tohle vychází z úst vládních představitelů a prezidenta. Ve velkých městech v Polsku dokonce jezdí dodávky s megafonem, které rozhlašují, že gayové a lesby jsou pedofilové a hodně lidí tomu bohužel věří.

To však budou pravděpodobně nějací primitivové?

Během natáčení našich videí na YouTube potkáváme mnoho lidí. Pár nám jich například řeklo, že jim nevadí, že jsme gayové, ale proč učíme děti, jak masturbovat? V takovém případě fakt nevíte, co na to odpovědět. Překvapí vás, že takové blbosti někdo věří. Už pět let děláme to, co děláme. Snažíme se šířit osvětu, ale jako bychom se najednou opět vrátili zpět a byli na začátku.

Kdybyste to tedy měli zhodnotit, co je největším problémem Polska v souvislosti s LGBT+ komunitou?

Největším problémem je vládní garnitura. Všechno je to jen boj o získání moci. Náš prezident, vláda a politická strana Právo a spravedlnost jsou jen populisté a k tomu, aby získali preference, používají strach lidí. Svou sílu staví na nenávisti. Vytvoří si nějakého nepřítele a pak se lidem snaží namluvit, že jsou jediní, kdo je před tímto nepřítelem ochrání. Před pěti lety to byli imigranti, kteří byli dle jejich slov hrozbou pro Polsko. Lidé jim proto dali hlasy, aby je před imigranty ochránili. Nicméně pak vyšlo najevo, že žádní imigranti do Polska nemíří, takže se postupně přesunuli na další „nebezpečí“ a jedno z nich je i LGBT+ komunita. Stejné je to i s katolickou církví, která se s vládou navzájem hodně podporuje. Neustále hovoří o tom, že chtějí ochránit polské tradice, tradiční rodinu, katolické hodnoty apod.

Svět nedávno obletěla zpráva, že polští biskupové chtějí nahnat gaye a lesby do speciálních zařízení a tam je „léčit”… Několik takových zařízení již v Polsku funguje, což lze dohledat i na internetu. Co si o tom myslíte?

Jakub: Před patnácti lety jsem s touto „terapií“ měl osobní zkušenost. Bylo mi 16 let. Nebyl jsem moc nadšený z toho, že jsem gay. Měl jsem v tu dobu ještě přítelkyni a říkal jsem ji, že se spíše cítím jako gay. Ona odvětila, že to překonáme. Nakonec jsem s ní šel na terapii. Byla to jedna z nejhorších věcí, která se mi v životě udála. Potkal jsem se s jeptiškou, která se mi snažila vysvětlit, proč jsem gay. Snažila se mě přesvědčit, že je to kvůli nenaplněné lásce ze strany mé rodiny. Že mě můj otec nemá dostatečně rád, proto hledám lásku u mužů. Namlouvala mi i další hrozné věci. Byl jsem z toho zdrcený.

Pokud chtějí něco podobného s mladistvými dělat nyní, je to něco hrozného. Když jste teenager, hodně vás takové sezení poznamená. Nyní jsem v pohodě a jsem hrdý, ale v mládí jsem se teprve hledal… Ačkoliv říkají, že budou něco podobného s mladistvými dělat, věřím, že to nedopadne. Co mě však nejvíc děsí, že tohle říkají nahlas a lidé tomu uvěří. Lidé si budou myslet, že někdo může proměnit člověka. Dokážu si velmi živě představit, že pak půjdeme za ruce a někdo na nás bude pokřikovat, proč jsme sakra gayové, když můžeme jít na terapii…

Cítíte, že váš milostný život potřebuje vzpruhu? Dejte si sexuální předsevzetí! Podle expertů to má být těchto 6 věcí6. 1. 2022

Takových stupidních zpráv se v Polsku objevuje vícero. Například polský dětský ombudsman nedávno prohlásil, že někteří sexuální pedagogové dávají dětem pilulky na změnu pohlaví. A že za tím stojí LGBT+ organizace. A tohle se v naší zemi děje v roce 2020. V tomto století musíme poslouchat takto stupidní věci, kterým mnoho Poláků věří.

Máte přesto pocit, že se Polsko nějak mění k lepšímu, ačkoliv se dle vašich slov vrátilo o několik let zpět?

Myslíme si, že to bude bohužel horší. Jedinou nadějí byl nyní Rafał Trzaskowski, ale ten prohrál. Když před pár lety vyhrála strana Právo a spravedlnost volby, věděli jsme, že to nedopadne dobře.

Přemýšleli jste, že kvůli tomu z Polska odejdete?

Několikrát. Ale není to tak jednoduché, když je vám přes třicet a máte tady rozjetou kariéru. Už jsme se tady doslova usídlili.

Takže zůstanete v Polsku a budete bojovat za lepší zítřky?

Budeme bojovat. Co jiného nám zbývá? Nemůžeme sice bojovat s vládou za uzákonění lepších práv, ale můžeme mluvit k lidem a ukázat jim, že nejsme žádnou hrozbou a nejsme vůbec špatní, jak o nás vládní představitelé hovoří. A o to se snažíme.

Nedávno jste se vydali také do Vatikánu, kde jste na hlavním náměstí před papežem Františkem vytáhli duhovou vlajku s nápisem „HELP“. Co jste tím chtěli dokázat?

V Polsku se nedávno odehrála taková kauza, kdy aktivisté pověsili duhovou vlajku na sochu Krista Spasitele před Bazilikou svatého Kříže ve Varšavě. Vzbudilo to velkou vlnu nevole, zatýkání, protesty apod. Tak jsme se s vlajkou rozhodli vyjet do centra katolické církve – Vatikánu. Nutno zmínit, že papež František káže trochu něco jiného, než co říká církev v Polsku. Takže jsme se snažili zaujmout jeho pozornost a dokázat, že situace v Polsku je opravdu špatná.

Jak na vás lidé ve Vatikánu reagovali?

Velmi dobře a byl jsem z toho opravdu překvapen. Na Svatopetrském náměstí nám mnoho lidí řeklo, že je to skvělý nápad tam takhle vystoupit, že jsou s námi a drží nám palce. Zjistili jsme, že každý katolík nechová zášť a nenávist vůči LGBT+ komunitě.

O pár dní později zaslal papež František zprávu všem Polákům skrze svůj twitterový účet, který hojně používá ke komunikaci s lidmi: „Bůh nechce, aby bylo jeho jméno používáno k utlačování lidí. Žádám všechny, aby přestali používat náboženství k podněcování nenávisti, násilí, extremismu a slepého fanatismu.“ Uvidíme, zda si z toho polská církev něco vezme…

Doufejme! Moc děkuji za rozhovor a ať se daří!

My také děkujeme. Ještě musíme dodat, že do Česka jezdíme velmi rádi. Byli jsme tam před nedávnem. Vzpomínám, jak jsme se procházeli po Karlově mostě a drželi se za ruce a dali si polibek. Tak blízko Polsku, ale přitom jsme se mohli cítit zcela svobodně. Doufejme, že to tak jednou bude i u nás.

Zdroj: Jan Witek