„Češi si všímají politických stran, které dělají z LGBT+ lidí umělého nepřítele tak jako v Polsku,“ říká organizátorka běhu proti homofobii

Ačkoliv pravděpodobně největší událost pro LGBT+ lidi a jejich přátele – tedy týden Prague Pride – je již za námi, neznamená to, že by se nekonaly žádné další související akce. Již nadcházející neděli – 6. září – tak můžete doslova „vyběhnout s homofobií“, a to pokud se zúčastníte charitativního závodu Fun & Run. Výtěžek z akce pak bude využit pro Dům světla, který pomáhá lidem s HIV, a také poradnu S barvou ven. Říkáte si, že vy přeci neběháte? Ani to v případě Fun & Run nevadí, o zábavu bude postaráno i tak. Jak akci, která se měla původně konat již před čtvrt rokem, změnil koronavirus? Proč byste si měli vzít s sebou do pražských Žlutých lázní, kde se Fun & Run koná, i boty na podpatku? A na jaké doprovodné aktivity se můžete těšit? To LUI prozradila ředitelka závodu, Lenka Bártová.

Lenko, Fun & Run se obvykle koná při příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii, tedy v květnu. Kvůli koronavirové epidemii jste ale akci museli přesunout právě na září. Dotknou se běhu nějaká „bezpečnostní“ – hygienická opatření?

Běh Fun & Run je venkovní akce, takže žádná opatření – ani poté, kdy byla Praha na mapě šíření nákazy označena žlutě – se jí netýkají. Je to dáno také tím, že víc než tisíc osob se běhu účastnit nebude, takže na jeho konání aktuálně koronavirus nemá skutečně žádný vliv. Samozřejmě ale budou všude k dispozici desinfekce a budeme kontrolovat počty účastníků a startujících. Abychom zabránili shlukování, budeme také startovat po skupinkách, v našem závodě totiž odstupy nevadí, všichni běžci a běžkyně mají čipy a měří se čas. I ten, kdo vyběhne jako poslední, tak může být první.

Vědci vybízí k analýze obsahu toaletních mís. Odpadní vody prozrazují mnoho o lidském zdraví, včetně nákazy koronavirem4. 12. 2020

Letošní ročník běhu je jubilejní, desátý. Jelikož samotné konání akce je financované z fundrasingu, pozorujete např. nějaké změny v přístupu firem za poslední dekádu?

Musím říct, že letos jsme čekali, že akce bude oproti předchozímu ročníku výrazně větší – každým rokem totiž její popularita i rozsah rostly. Bohužel to ale vzhledem ke koronaviru neklaplo. Pokud bych ale měla srovnat situaci zcela na počátku s tou dnešní, respektive s tou, která byla před koronavirem, tak se čím dál častěji stává, že nás firmy osloví s tím, že je běh zaujal, že jejich zaměstnanci by se chtěli zapojit a že jim chtějí koupit startovné. Tím chci taky říct, že Fun & Run rozhodně není (jen) akce pro LGBT lidi, ale je určena pro všechny, kdo sportují – to je ta část „RUN“ – ale i ty, kteří se sportu nijak nevěnují. Pro ně je pak ta část zábavná, „FUN“. Celý náš běh je vlastně o vyjádření postoje a účastnit se jej mohou všichni, kdo jednoduše sdílí myšlenku boje proti homofobii.

Proměnil se v posledním desetiletí nějak i obecný postoj lidí v Česku vůči homofobii?

Řekla bych, že ten se proměňuje velice. Právě letos vzhledem k situaci v Maďarsku a především Polsku u nás přibývá lidí, kteří se proti homofobii začínají ohrazovat. Jsou tím děním v nám blízkých zemích rozezlení a všímají si také politických stran u nás, které si LGBT lidi pro své zviditelnění vybrali jako umělého nepřítele úplně stejně, a pak se do leseb a gayů strefují jako do údajných narušitelů tradiční rodiny. Proto si myslím, že čím dál víc cítí lidé potřebu dát najevo svůj odmítavý postoj vůči takovéto praxi.

Zatímco konání závodu Fun & Run je financováno z fundraisingu, všechny prostředky, které získáte prodejem registrací běžců/kyň, jsou rozděleny mezi Dům světla, jenž poskytuje pomoc HIV+ lidem, a také poradnu S barvou ven. K čemu konkrétně poradna finance využívá?

S barvou ven je online poradna, jejímiž nejčastějšími klienty jsou mladí lidé potýkající se s coming outem. Poradna funguje na tzv. peer-to-peer principu, což znamená, že člověk, který se poskytovaných služeb rozhodne využít, si dle vlastních preferencí vybere svého mentora. Když jde třeba o mladého gaye, vybere si někoho, kdo je mu blízký věkem. Pomoc v poradně najdou ale i rodiče LGBT lidí, kteří si zase mohou vybírat mentory z řad rodičů. Mentoři se pak nejčastěji rekrutují z řad bývalých klientů, ale i když tito lidé pracují zdarma, je třeba pokrýt náklady na odbornou supervizi, zajištění chodu celé platformy. A právě na tyto účely jsou využity finanční prostředky získané z registrací na běh Fun & Run.

Když už se tedy někdo rozhodne „vyběhnout s homofobií“ (nebo spíš proti ní), ale také se stigmatizaci HIV+ lidí, v jak dobré kondici by měl být?

V případě Fun & Run rozhodně nejde o žádný sportovní výkon (smích). Účastníci/e vlastně vůbec nemusí být běžci. Dokonce tu máme pravidelně lidi, kteří si trasu – pět nebo deset kilometrů – přijdou doslova „odejít“ – obvykle jsou to ti, kdo nemají rádi závodění a jednoduše celý závod pojmou jako procházku pro pocit určité sounáležitosti. A vlastně není nutné ani to. Buď je možné účastnit se jen doprovodného programu, který probíhá ve Žlutých lázních – to je ta složka „Fun“ – nebo stačí i sama registrace. Když pak člověk nepřijde, je to vlastně stejné, jako kdyby na charitu poslal 400 korun, což je právě registrační poplatek. Na druhou stranu, jelikož jedním z našich partnerů je John Reed Fitness, každý běžec dostane voucher s lekcí zdarma, vítězové závodu pak získají roční permanentky. A to je podle mě docela dobrá motivace k vyběhnutí. (smích)

V rámci doprovodného programu mě nejvíce zaujal běh na podpatcích. S ohledem na to, že jste letos účastnické kategorie ženy, muži a děti rozšířili také o nebinární osoby, předpokládám, že na podpatcích bude moci běžet také kdokoliv – nejen ženy. Zasvětí přítomné pány do tohoto umění nějaký „profík“? A jak dlouhá bude trasa?

Pro běh na podpatcích samozřejmě bude jiná trasa, necelých 300 metrů. A ani tak nepůjde o rychlost jako o styl. Na podpatcích se totiž musí umět chodit, a to bez ohledu na pohlaví, nemluvě o tom, že umět na podpatcích běžet je ještě úplně něco jiného. Běh na podpatcích bude zaštiťovat drag performerka Miss Petty, která bude i na místě připravena poradit, jak se s podpatky na nohou elegantně pohybovat i na běžecké dráze. (smích)

Pokud by se účastníci zrovna pro běh na podpatcích nadchli až na místě, bude možné adekvátní obuv zapůjčit?

To by bylo sice fajn, ale zejména v aktuální době to z hygienických důvodů není možné. Všichni, kdo si běh na podpatcích budou chtít vyzkoušet, se tak musí předem vybavit. Kolegové mi ale říkali, že už plánují cestu na tržnici, kde je možné koupit lodičky za pár stovek.

Na co dalšího se návštěvníci/e – třeba i ti bez podpatků – mohou těšit?

S ohledem na místo konání, kde je pláž a pohodová atmosféra, si každý může nedělní odpoledne užít prakticky dle vlastního přání. Od 12 hodin bude hrát DJ, kromě toho bude probíhat také fotbalový turnaj proti týmu Yellow Ladies, což jsou profesionální fotbalistky České pošty, které budou vyzývat účastníky, aby si proti nim zahráli. Taky máme připravené líčení od The Glitters, což jsou přípravky bez mikroplastů, a běh pro děti. Vzhledem ke spolupráci s Českou společností AIDS pomoc samozřejmě nebude scházet ani testování na AIDS zdarma.

Spánek bez pyžama vám zlepší zdraví, sex i vztah k vlastnímu tělu31. 12. 2020

Sama jste mi také naznačila, že letos máte právě kvůli koronaviru méně registrací závodníků/ic než v předchozích letech, ovlivní to nějak konání akce do budoucna?

I když letošní ročník bude nepochybně poznamenaný koronavirovou krizí, což se projevuje právě i na tom nižším počtu registrací – některé firmy svým zaměstnancům přímo zakazují účastnit se hromadných akcí – rozhodně se nevzdáváme. Podpora jednotlivců je pro nás aktuálně každopádně důležitá a my tak už plánujeme, jak se jim odvděčíme příští rok…to chceme program obohatit nejen o další zábavu pro celé rodiny, ale i další disciplínu – hod kabelkou….(smích)

Veškeré informace o programu Fun & Run a také možnost registrace naleznete zde