
Jeho firma má roční obrat půl druhé miliardy korun, Pavel Ryba přesto chodí bos
Podnikáte již od 18 let, jak jste se k podnikání dostal?
Už při škole jsem věděl, že nikdy nemohu být zaměstnán. Je to o mé potřebě svobody a současně mít možnost tvořit a ovlivňovat, rozhodovat a budovat. Proto jsem si ještě při škole před maturitou udělal živnostenský list a začal podnikat v oboru, který jsem studoval.
Jak se ukázalo, vydal jste se správnou cestou. Co považujete za svůj dosavadní největší úspěch?
Je jich několik. Vybudování velké a úspěšné společnosti. Jsme největším hráčem na trhu s drahými kovy v Česku. Pokud bychom se bavili pouze o stříbře, tak jsme v retailu dokonce největším hráčem v celé Evropě. Nejde pouze o velikost projektu, ale za ještě větší úspěch v tomto podnikání považuji dopad a dosah do společnosti, díky kterému ovlivňujeme myšlení lidí a jejich vnímání souvislostí a situace v dnešní době v širším kontextu. Určitě za velký úspěch považuji, jaký vedeme doma rodinný život a jak fungujeme s dětmi a jak se podařilo skloubit rodinný život s tím podnikatelským.
Vzhledem k tomu, že jste s podnikáním začal opravdu brzo, zažil jste také nějaký fuck up? Jak jste se z něj poučil?
Oněch „fuck upů“ bylo více. V podnikání jsem jednou zkrachoval a dostal jsem se do společnosti lidí, kteří ne vždy chtěli dělat věci poctivě. Zažil jsem v tomto období velké množství rozčarování a zklamání. Rozhodl jsem se, že již nechci nikdy dělat s lidmi, kteří nechtějí věci dělat férově a se kterými se rozcházím v životních hodnotách. To je asi největší poučení, které jsem si odnesl. Chci dělat pouze s lidmi, kteří sdílí podobné hodnoty. Pak mě to vždy bude bavit, naplňovat a také to bude dlouhodobě fungovat.
Druhým velkým „fuck upem“ v mém životě byl rozpad prvního manželství, kdy jsem si uvědomil mnoho chyb, kterých jsem se dopustil a v nové rodině bych se jim rád obloukem vyhnul.
Je s tím nějak spojen i důvod, proč nyní chodíte převážně na boso?
Chodím tak proto, že mi to zdravotně vyhovuje a vedu díky tomu lepší kvalitu života. Současně s tím mi lépe funguje nejen tělo, ale i mozek. Více mi to myslí. To mě v životě obohacuje. A to nejen v osobní rovině, ale i té podnikatelské. S chozením na boso souvisí hodně i svoboda a volnost, kterou v životě potřebuji.
A nemáte strach, že si přivodíte nějaký úraz či infekci?
Jak říkám, přivedla mě k tomu touha po svobodě, kterou s mým byznysem pojí paralela jisté nezávislosti. Díky profesi vrcholového manažera a zapáleného rybáře muškaře neustále cestuji po světě, takže jsem i důkladně proočkovaný. Proto dnes běžně chodím bosý do kanceláře, na důležité schůzky i na vysoké školy, kde přednáším.
Jak se na to tváří vaši kolegové a partneři?
Buď se všichni přetvařují, nebo jsou s tím v pohodě. Mám pouze dobré nebo neutrální zpětné vazby. Berou mě tak a patří to ke mně. Neřeší to.
Můžete říct, že vám to například někdy zničilo schůzi s některými z partnerů? Našel se někdo, kdo to zkrátka nepobral?
Ne. Nikdy se mi to nestalo. Žádnou schůzku mi to nezkomplikovalo. Naopak, ve velkém množství schůzek mi to pomohlo. Je to dokonalý ice breaker. Lidé se začnou bavit proč tak chodíte, co vám to dává, šlápl jste někdy na něco. Začnu se s lidmi bavit normálně. Obchod a partnerství stojí na vztazích, důvěře a lidskosti. Schůzky se "studeným trhem", tedy neznámými potenciálními partnery, jsou často o vzájemném vytyčování ega. A bosé nohy v takových případech spolehlivě bourají mantinely.
Takže to spíše pomáhá?
Zcela jistě ano.
Existují vůbec chvíle, kdy boty nosíte?
Ano, například při sportu, v extrémně nehostinných podmínkách (horská turistika, ledovce apod.) Potom, když jdu například do národního divadla či někam, kde bych opravdu urazil účastníky stejné akce. Takových míst je však minimum. Boty nosím, když napadne sníh nebo je led. To se na nohou neudržíte. Jinak teplota není problém, mám vyzkoušenou chůzi na boso i při mínus 13 stupních. Pokud jste v pohybu, tak to není problém. Nohy chůzí prokrvujete.
Máte i nějaký jiný „rituál“, který pravidelně provádíte?
Nejsem rituálový typ. Takže nemám snad, doufám, žádné rituály. Tedy pokud nemáte na mysli čištění zubů, sprchování se, nebo něco podobného. (smích)
Jste guru na investice do zlata a stříbra. Jak moc se dnes vyplatí?
Myslím, že je pro to nejlepší doba. Růstová fáze na drahých kovech začíná, krizi máme teprve před sebou, centrální banky chrlí nové měnové jednotky a inflace roste. Centrální banky narovinu říkají, že upřednostní rostoucí inflaci před jejím krocením, protože potřebují nízké úrokové sazby a musí stimulovat kolabující ekonomiky pod tíhou dluhů a Covidu-19. Takže v nejbližších jednotkách let čeká zlato a stříbro velmi slibná budoucnost.
V jakých číslech se pohybujeme, mluvíme-li o vaší společnosti?
Podařilo se nám získat přibližně 40 % podíl na trhu v České republice. Vše nasvědčuje tomu, že letos dosáhneme obratu společnosti na úrovni blížícím se ke 4 miliardám korun.
Kolik je potřeba mít peněz, abych mohl investovat do zlata? Přece jen je to drahý kov…
My jsme se snažili zpřístupnit zlato a stříbro doslova pro každého, což se nám podařilo. Dnes můžete do drahých kovů spořit. Naši klienti využívají například Komoditní účet, kdy od 500 Kč měsíčně mohou nakupovat libovolné slitky zlata, stříbra či platiny v různých poměrech a dle svých preferencí. Takže spořit do drahých kovů můžeme již od 500 Kč měsíčně.
Co se zlatem a s dalšími vzácnými kovy provedla aktuální pandemie koronaviru?
Pandemie zlatu a stříbru pomohla. V první fázi krize během pár dnů cena kovů krátkodobě propadla. Obecná krize likvidity. Zlato a stříbro v této krizi doslova došlo. Drahé kovy nenatisknete jako dolary nebo eura. Zpomalila se těžba, omezilo zpracování, stoupla poptávka. Na dobu několika týdnů se drahé kovy v podstatě nedaly koupit. Nyní se již dodávky obnovily a ceny drahých kovů již několik měsíců rostou. Poptávka po fyzických drahých kovech stoupla několikanásobně.
Co Češi a vzácné kovy? Naučili se ocenit jejich hodnotu?
Češi si ke zlatu a stříbru hledají cestu poměrně úspěšně. Poptávka v posledních letech stabilně roste. Ale jako se vším, jsme za západem i v držení zlata a stříbra významně pozadu. V západní Evropě vlastní investiční zlato okolo 15 % populace, u nás je to okolo 2 %. Takže máme co dohánět.
V čem tkví největší výhody zlata a dalších vzácných kovů?
Největší výhodou je, že je to fyzické, reálné a anonymní aktivum. Chová se většinou proticyklicky. To znamená, že jeho cena roste, když se ostatním aktivům tolik nedaří, když je krize nebo nestabilita. Nejvíce zlato miluje inflaci, která je bohužel reálnou hrozbou, protože centrální banky zaplavily finanční svět penězi, aby zmírnily průběh krize. ČNB tento měsíc přiznala, že bude tolerovat inflaci významně vyšší, než je její cíl, protože chce stimulovat ekonomiku. Pro nás, jako střadatele a investory ne moc dobrá zpráva. Zlato má také okamžitou likviditu napříč kontinenty. Je navíc velmi koncentrované. Do krabičky cigaret jej nacpete za více než 3 miliony korun.
Máte nějaký stručný návod, jak si zlato pořídit? Kdy? Kde? Ideálně za kolik?
Je to velmi jednoduché. Vyberte si partnera, kterému důvěřujete, který je pro vás stabilní a u kterého máte předpoklad, že bude fungovat i za několik let, abyste měl bezproblémový zpětný výkup a u něj si zlato či stříbro nakupte.
Dnes již také existuje možnost komfortního nákupu fyzických drahých kovů formou spoření, kdy od 500 Kč měsíčně nakupujete cihličky fyzického zlata, které si průběžně odnášíte. Velmi dobře lze kombinovat různé gramáže a druhy drahých kovů například v Komoditním účtu.
Co se týče doby kdy začít, zbytečně bych s tím neotálel. Ceny drahých kovů začaly v posledních měsících díky korona krizi a tisku peněz růst. Čím dříve se rozhodnete, tím lépe.