Turbo vztahy: nový způsob navazování známostí překvapuje odborníky. Spojení mezi partnery je silnější a kvalitnější

Zatímco v posledních letech do světa seznamování zasahovaly zejména moderní technologie, letos prakticky všechny oblasti lidského života ovlivnil koronavirus. A navazování vztahů není výjimkou. Novým fenoménem jsou tak tzv. turbo vztahy a klidně se vsadíme o naši fešáckou roušku, že někoho, kdo turbo vztah (tedy fenomén, který se jako humorný aspekt doposud pojil jen k životům gayů, resp. především leseb) aktuálně zažívá, sami znáte.

Bydlíme spolu a může za to karanténa…

Izolace a karanténa radikálně změnily životy mnoha z nás. A to i v rovině vztahové – s novou situací se musely vypořádat jak páry, které spolu již nějaký ten pátek žijí, tak i dvojice, které se seznámily teprve nedávno. V obou případech je ale výsledek velmi podobný – partneři k sobě navzájem cítí mnohem silnější pouto a vztah se stal mnohem vážnějším. Lidé tak k sobě i po pár měsících mají podobně blízko, jako by spolu žili několik let. I když pak označení „turbo vztah“ možná nezní zrovna lichotivě, jak naznačují data shromážděná právě v době koronavirové pandemie, lidem přesně tento vztahový model vlastně velice svědčí. Páry nejenže si užily o čtvrtinu více sexu, ale také mnohem lépe komunikovaly a začaly spolu sdílet koníčky a vášně. A některé karanténa spojila naprosto doslova…

Ghanští politici čelí domácí a zahraniční kritice kvůli chystanému zákonu, který by zakázal identifikovat se jako LGBT6. 8. 2021

„Byl jsem na jaře na víkend u přítelkyně v Litovli, měl to být náš první společně strávený víkend, protože jsme se znali teprve něco málo přes měsíc. Jenže pak Litovel uzavřeli – sice jsem dostal možnost odjet, ale stejně bych musel být doma sám v karanténě, a tak jsem se rozhodl, že ty dva týdny u přítelkyně zůstanu. Nakonec to ale dopadlo tak, že už jsem vůbec neodjel (smích). Vlastně si neumím představit, že by náš vztah na obrátkách nabral takhle rychle, kdyby byly jiné okolnosti, jsem jinak docela ostýchavý typ a už mám i něco za sebou, takže jsem dost opatrný. Možná ale právě to mě v předchozích vztazích brzdilo. Takhle jsem byl v podstatě postavený před hotovou věc a nakonec si to s přítelkyní nemůžeme vynachválit,“ popisuje čtyřicátník Ondřej.

Koronavirus změnil to, jak žijeme i jak milujeme

V rovině teoretické pak ale odborníci Ondřejovu žitou zkušenost potvrzují. Koronavirus se dle nich stal určitým akcelerátorem a jednoduše urychlil to, co by jinak mělo mnohem pozvolnější průběh. Jak navíc naznačily průzkumy napříč uživateli online seznamek, na 60 % těch, kdo si v době těsně před plným propuknutím koronavirové pandemie našli nový protějšek, vůči němu cítí mnohem větší míru angažovanosti, než ti, kdo si partnera/ku našli již dříve. „Bezpochyby nyní prožíváme vztahový milník. Pandemie, která vyústila téměř v zastavení veškerého života, má hluboký dopad na způsob, jakým žijeme a milujeme,“ tvrdí tak vztahová expertka online seznamky e-Harmony, Rachel Lloyd. „Co je skutečně zajímavé, je vytvoření tzv. turbo vztahů. To v praxi znamená, že lidé, kteří za běžných okolností rozhodně v seznamování nepostupovali nijak rychle, najednou ve velmi krátké době navázali velice těsné – pevné a kvalitní – vztahy,“ doplňuje.  

To dokládá i zkušenost Jany, která ve svých pětatřiceti letech stále nemohla najít „toho pravého“. Po mnoha neúspěšných schůzkách smluvených přes různé online platformy se dokonce uchýlila k placené formě seznamování, přesto však bez výsledku. Nakonec ale „zaúřadoval“ právě koronavirus. „Šla jsem na rande jako obvykle, nic moc jsem si od toho neslibovala, protože jsem už byla těmi neúspěchy docela semletá. Kupodivu ale přišel sympaťák, se kterým jsme si povahově sedli. Byli jsme dvakrát v kině a pak na večeři, a pak přišla opatření kvůli koronaviru. Pracuju ve školství, takže jsem najednou zůstala docela bezprizorně doma. A můj – dnes už partner – působí v soukromém sektoru, takže v podstatě velice přirozeně došlo k tomu, že jsem se k němu nastěhovala. Po tak krátké známosti bych za normálních okolností na nic takového nepřistoupila, ale ukázalo se to jako skvělá testovací metoda. Normálně totiž člověk toho druhého zpočátku vídá na pár hodin a pak běží k sobě domů. Utíká si tak do svého bezpečí a pořád má možnost ´hodit zpátečku´. My jsme do společného bydlení skočili po hlavě a musím říct, že se nám to opravdu osvědčilo,“ popisuje.

Zdroj: Giphy

Ovšem podle souhrnné zahraniční zprávy „Vztahy v době karantény“ vlastně na výše popisované praxi není mnoho překvapivého. „V obdobích společenských nepokojů a nejistot dokážou páry skutečně táhnout za jeden provaz. Kombinace většího množství společně stráveného času, zvýšené hladiny úzkosti a zbavení se běžných rutin je velice intenzivní mix,“ uvádí její autoři.

Z lesbického vtipu k heterácké realitě

I když by se tak nabízelo „poděkovat“ koronaviru za takovouto vztahovou lekci, pravdou je, že na turbo vztahy už mají do jisté míry patent lesby. V lesbické komunitě se jen podobné praxi rychlého navazování blízkých partnerských vztahů s nadsázkou říká U-Haul. Proč? Protože U-Haul je americká firma pronajímající nákladní auta pro každého, kdo se chce bleskově (a svépomocí) přestěhovat, a protože lesby mají (možná trošku stereotypně) tendenci jít do vztahů na plný plyn a téměř po první schůzce zakotvit v bytě nové životní partnerky. Ačkoliv označení této praxe jako U-Haul je nepochybně docela úsměvné, její důvod zase tak moc veselý není – podobné vtipy mají totiž hlubší kořeny, než by se na první pohled mohlo zdát. Za potřebou vztah více a intenzivněji prožít totiž v případě leseb stojí podle psychologů mnoho vnějších faktorů, jako je např. homofobie, ale také určité odpojení od vlastních rodin…

Lidský pot prozrazuje o člověku mnohé, i to, co by mělo zůstat skryto. Kvůli potu by časem někteří řidiči ani nemuseli nastartovat23. 8. 2021

Jak se ale zdá, U-Haul nebo turbo vztahy (na konkrétním označení ani tak moc nezáleží) vlastně vůbec nejsou špatnou cestou, jak k partnerskému soužití přistupovat. Není to totiž tak dávno, kdy vztahoví koučové a terapeuti mluvili o tom, jak lidé ztrácí schopnost navazovat blízké vztahy a obecně komunikovat bez použití moderních technologií. Mnoho dvojic se také potýkalo s problémy v běžné partnerské komunikaci a někteří tak spíše než spolu žili vedle sebe. A jak se nyní zdá i jim dala rozličná izolační a karanténní opatření možnost začít se na věci dívat úplně jinak než obvykle. I když tedy snad již nehrozí, že bychom znovu museli trávit dlouhé týdny jen mezi čtyřmi stěnami, rozhodně bychom na tuto zkušenost neměli jen tak zapomenout. A pokud ano, tak zejména ti, kdo teprve toho/tu pravého/pravou hledají, by měli na první schůzku vyrazit rovnou se sbaleným kufrem….:-).