Timur (24) pochází z Ruska. Před pěti lety emigroval do Česka, aby začal novou a lepší etapu svého života. Jak moc je pro něj život v Česku lepší?
Rozhovor
Zdroj: Archiv Timur
<Path>

Timur (24) pochází z Ruska. Před pěti lety emigroval do Česka, aby začal novou a lepší etapu svého života. Jak moc je pro něj život v Česku lepší?

Timur pochází z ruského města Ufa. Před pěti lety se však nastálo přestěhoval do Česka, ve kterém by rád žil až do konce svého života. Z jakých důvodů mu život v Rusku nevyhovoval a v čem je dle něj Česko daleko lepší? Čtěte v následujícím rozhovoru.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
21. 8. 2020

Jak ses dostal do Česka?

Do Česka jsem zamířil studovat. Již od třinácti let jsem chtěl z Ruska emigrovat, protože jsem se v této zemi necítil komfortně. Nejen z ekonomických, ale i z politických, sociálních a dalších důvodů.

Kdy ses tedy rozhodl Rusko opustit?

Bylo to v roce 2014, kdy neblahá situace v Rusku navíc eskalovala – anexe Krymu apod. Agrese ve společnosti byla na vrcholu, takže to bylo docela depresivní.

Proč zrovna Česko?

To vzniklo náhodou. Syn od kolegyně mé maminky odjel studovat do Česka a moje máma se tím inspirovala a přišla s návrhem, zda bych nechtěl také. Ze všeho nejdřív mi navrhla, ať se jedu do Česka podívat v rámci letního tábora. Když jsem do Česka přijel, byl jsem nadšený. Přijel jsem rovnou do Prahy. Vůbec jsem netušil, že je Česko tak krásné. Tuto náhodu tak považuji za jednu z nejšťastnějších náhod, které se mi v životě udály. Česko mi sedlo natolik, že bych zde rád pobýval do konce svého života.

Rodiče tedy neměli problém s tím, že do Česka vycestuješ na stálo?

Prvotní impuls cesty do Česka přišel od nich, takže ne. Uvítali to, protože je jasné, že Rusko je na tom z mnoha ohledů hůř, ať už hovoříme o bezpečnosti, ekologii, vzdělávání apod.

<Path> Reportáž z Prague Pride 2020Zdroj: Jakub Starý

Vracíš se někdy do Ruska?

Ano, jezdím tam pravidelně. Když jsem ještě studoval, tak jsem v Rusku trávil téměř celé prázdniny. Teď už mám práci, takže si nemohu dovolit vycestovat na tak dlouho. Ačkoliv se do Ruska vracím za rodinou, cítím se doma spíše v Česku.

Ale občanství ještě nemáš?

Nemám ani trvalý pobyt. Je to byrokraticky strašně náročné. Ale určitě budu o občanství i trvalý pobyt usilovat. Nicméně není na to nárok. Občanství mohou odmítnout bez udání důvodu.

Myslím, že až jim ukážeš svůj instagramový profil (@denikcizince), tak ti občanství přiklepnou… Kdy jsi vlastně na Instagramu začal prezentovat krásy Česka?

S Instagramem v češtině jsem začal až poté, co jsem si řekl, že už umím dobře česky. Když vidím něco krásného, tak mám potřebu ukázat to dalším lidem. Instagram je k tomu ideálním nástrojem. Zatím tam mám pár tisíc lidí, ale čísla rostou. Neukazuji jen krásy Česka, ale i to, jak cizinec může žít v cizí zemi zcela normálním životem.

Uvidíme, jak to s Instagramem půjde a podle toho si třeba založím i další sítě. Dříve jsem měl ruský kanál na YouTube, kde jsem měl již přes 10 tisíc odběratelů. Ale střih a úprava videí je běh na dlouhou trať, takže uvidíme.

Kde v Rusku jsi bydlel?

Pocházím z města Ufa. Je to jedenácté největší město v Rusku, které je počtem obyvatel zhruba srovnatelné s Prahou. Zde však veškerá možná srovnání končí. Ačkoliv mám Ufu rád, Praha je mnohonásobně globálnější, bohatší a lepší.

Když jsme u toho porovnávání, jaké největší rozdíly vidíš mezi životem v Česku a v Rusku?

První, co člověka napadne, je bezesporu demokracie, kterou Česko oproti Rusku má. Určitě i zde jsou nějaké nedostatky, ale tak je tomu všude ve světě. I tak je to v Česku daleko lepší, protože Rusko je autoritářský stát. V Česku tak máme mnohonásobně více občanských svobod. I co se týče ekonomické stránky, je Česko daleko vyspělejší. Mzdy jsou zde daleko vyšší, zatímco ceny jsou poměrně shodné. Česko si vede velmi dobře i v rámci ekonomické nerovnosti, která tady není tak velká jako v Rusku.

Velkým rozdílem je velikost obou zemí. Rusko má výhodu v tom, že je opravdu obrovské. Takže například mediální nabídky či možnosti uplatnění se na sociálních sítích mají daleko větší potenciál. Ruštinou mluví daleko více lidí, takže je například dostupnější i větší množství knih. Ale to, že je Česko menší, má také své výhody. Země je mnohem hmatatelnější. Češi se mohou ztotožnit s celou svou zemí, zatímco v Rusku to tak nefunguje. Mnoho Rusů vůbec nebylo v jiném regionu, než ve kterém vyrostli, protože je všechno vzdáleno tisíce kilometrů.

<Path> Gender jako zkáza i záchrana: Rusko udělalo z genderové ideologie strašáka a ospravedlňuje jím válku, Ukrajině ale naopak pomáháZdroj: A war like no other: Russia’s invasion of Ukraine as a war on gender order - dostupné z tandfonline.com, seznamzpravy.cz

Musím ještě dodat, že Češi mají na Rusy trochu zkreslený pohled, protože, když se řekne Rus, tak si hned všichni představí bohatého člověka, který zde kupuje byty, podniky, Karlovy Vary a nevím, co dalšího. Rusko je obrovská země a bohatých Rusů je opravdu dost, ale chudých je ještě více. Nicméně chudí Rusové Čechům známí nejsou, protože chudí Rusové do Česka nepřijedou. V Rusku je tak ve výsledku mnohem nižší životní úroveň než v Česku.

A co lidská práva? Například v souvislosti s LGBT+ komunitou je Rusko často zmiňováno jako jedna z nejhorších zemí…

Rusko je jedním z nejhomofobnějších států v Evropě. Nicméně situace se zlepšuje. Postupně a pomalu, ale zlepšuje. Nicméně přes 80 procent Rusů LGBT+ komunitu nepodporuje. Velké procento lidí se navíc k LGBT+ komunitě staví brutálně až agresivně. Jsem rád, že v rámci východního bloku si Česko v tomto směru vede nejlépe. V Česku jsou mírumilovní lidé.

V Rusku si jako LGBT+ nemůžeš založit rodinu, nemůžeš nahlas říct, koho máš rád. Z právního hlediska nejsi nijak ošetřen. Hodně členů LGBT+ komunity tak emigruje mimo Rusko. Proto jsem třeba i na kurzech češtiny potkal mnoho ruských občanů, kteří patřili do LGBT+ komunity. Nezbylo jim nic jiného než ze země utéct.

Jak vidíš další vývoj Ruska takto z povzdáli?

Já myslím, že je vše na dobré cestě. Rusové nejsou zlí. Troufám si říct, že ani v hloubi duše nemají rádi násilí. Vše však zastřešuje agresivní autoritářský režim. Takže doufám, že se to brzo někam pohne.

Uvažovali o přestěhování do Česka třeba i tví rodiče?

Je to dost komplikované. Mají tam práci, zázemí, rodinu atd. Má maminka je poměrně mladá, má 44 let, takže by se ještě mohla naučit česky, ale už je to komplikovanější. Můj táta zase nemluví dobře ani Rusky, protože pochází z Tádžikistánu, takže česky už by se asi nenaučil.

Teoreticky ta možnost existuje, ale naši k tomu nemají až tak velké důvody. Navíc v Praze jsou strašně drahé nemovitosti. Byt v Praze stojí třikrát víc než byt v Ufě. Zatím se zde zabydluji já a uvidíme, kam se to pohne dál. Já jen vím, že bych rád v krásné České republice zůstal natrvalo.

Zdroj: Jan Witek

Populární
články

Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
Je na gay páry jako plnohodnotné rodiče česká společnost plně připravena?
LIDÉ

„Když lidé poznají gay páry osobně, přestává jim vadit, že mají dítě,“ říká Jakub, který s partnerem vychovává adoptovaného syna

Autor: Michal Černý
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Existují jídla, která vám zvýší hladinu oxytocinu, tedy vás udělají šťastnějšími? Ano
TĚLO & MYSL

Znáte potraviny, které zvyšují hladinu „hormonu dobré nálady“? Jsou doslova všude kolem nás

Autor: Michal Černý
Nemocniční dotazník, který šokoval rodiče i politiky, se novopečených rodičů ptá na genderovou identitu a sexuální orientaci miminka
AKTUALITY

„Je vaše novorozené dítě gay nebo trans?“ Nemocnice šokuje rodiče žádostí, ať určí sexuální orientaci a gender miminka

Autor: Veronika Košťálková
Za pozvánku na večírek pro „normální gaye“ sklidili američtí queer republikáni vlnu posměchu a kritiky
AKTUALITY

Konzervativci uspořádali večírek pro „normální gaye“. Slibovali koktejly a „zdravý rozum“, teď sklízí posměch i „ohromující zájem“

Autor: Veronika Košťálková
Že se za mnoha jeho obtížemi ukrývá vytěsněné sexuální zneužívání v raném věku, pochopil Karel až v dospělosti
LIDÉ

„Strýc mě naučil zneužívat sám sebe. Svou sexuální orientací si nejsem jistý dodnes,“ svěřuje se čtyřicetiletý Karel

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop