Vyzpovídali jsme Davida z fotky dvou líbajících se kluků, která vyvolala bouři na sociálních sítích

David je jedním z modelů z fotky, kterou nedávno na svých sociálních sítích sdílel módní obchod Footshop. Na Instagramu této značky je to jednoznačně nejsledovanější příspěvek, který vyvolal mnoho zajímavých i kontroverzních reakcí, mezi které se s podporou přidaly i známé osobnosti.

Pod fotkou, na které se vyskytuje i tvoje tvář, se objevily zajímavé komentáře, četl jsi je?

Je pravda, že nejvíc jsem vnímal komentáře, které se pod fotkou objevily během prvních dvou hodin. Ty se skládaly převážně z hejtů a nenávistných poznámek. Poté se fotka začala virálně šířit po internetu a začaly narůstat spíše pozitivní reakce. Nyní si troufám říct, že mají daleko větší převahu.

Dostaly se nějaké zprávy i přímo k tobě?

Ano. Můj Instagram byl v pátek večer a v sobotu ráno docela oblíbeným místem, kde se vyzvracet. Pár lidí mě v tom příspěvku označilo, takže mi přišlo několik soukromých zpráv. To je jediná věc, která byla na celém případě tak trochu nepříjemná.

Jak ty zprávy a komentáře vnímáš? Co to v tobě vyvolává?

Musím říct, že mi to vlastně nevadí. Asi mi to ani nijak neubližuje, ale jsem rád za to, co se kolem naší fotky rozpoutalo. Takovou reakci totiž nečekal nikdo a určitě jsem s tím do focení nešel ani já. Ale tím bych rád řekl, že si za fotkou opravdu stojím. Myslím, že je vkusná.

Glamping po Česku aneb Kempujte na vlně luxusu28. 7. 2020

Takže tě nenávistné reakce ani trochu nezasáhly?

To bych asi lhal, ale řeknu to takhle. Pocházím z Prahy a nikdy jsem nezažil, že by mi někdo kvůli mé orientaci ubližoval. Díky tomu jsem možná žil v jakési bublině. Vnímal jsem to tak, že je rok 2020 a že je vše tak nějak v pohodě. Teď jsem si uvědomil, že to tak není. Osobně si tak z celého případu odnáším ponaučení. Když jsme šli fotit, brali jsme to opravdu přirozeně a vůbec nás nenapadlo, že to získá takovou pozornost.

Tudíž to neměla být vyloženě podpora pro LGBT+ komunitu?

Tato série fotek nebyla jen o LGBT+ komunitě. Ze všeho nejdřív vyšla fotka dvou líbajících se holek, poté kluků a poté heterosexuální dvojice. Značka zkrátka chtěla poukázat na vztahy bez předsudků a oslavit lásku všech barev. Bohužel to takto nevidí úplně všichni.

Na druhou stranu však nutno uznat, že se našla i obrovská podpora. V komentářích se objevilo i mnoho známých českých osobností jako Kovy, Ben Cristovao, Ana Šulcová a další…

Takových lidí bylo mnoho a je to skvělé. Ale co je hodně zajímavé, je kontrast s fotkou holek, které jsou i mnohými muži, jež odmítají gaye, brány více přirozeněji. Komentáře pod jejich fotkou jsou mnohem mírnější. Naše fotka vyšla někdy odpoledne a ze začátku tam byly hlavně nenávistné komentáře, pak se karta obrátila, mnoho lidí ji začalo sdílet a přibylo spoustu podporujících komentářů. Výsledek je tak pro mě víc než pozitivní.

A hejtři? Ti budou hejtovat dál, ale fotka a celá ta aféra, která se kolem ní točí, však může oslovit normální a vzdělané lidi, kteří nevědí, že i v dnešní době LGBT+ komunita zažívá takové věci a mohou se tak dostat na stranu podporovatelů naší komunity.

Chápu dobře, že hejtry spíše spojuješ s nevzdělanými lidmi?

Podívej se na jejich češtinu a způsob vyjadřování. Je zřejmé, že to s jejich vzděláním tak slavné nebude. Někteří lidé tam vytáhli opravdu neuvěřitelné věci – Hitlera a plynové komory, upálení, kastraci apod. To je úsměvné a normální člověk nic podobného nikdy nenapíše. K mému překvapení však nenávistné komentáře přicházely od velmi mladých lidí. Vesměs to byli 16letí až 17letí kluci, což je šokující. Ale mnoho z těch dětí možná na sebe chtělo jen určitým způsobem přitáhnout pozornost.

FOTO: Čína buduje luxusní soběstačné koronaviruvzdorné město. Kopie by mohly stát po celém světě, Česko nevyjímaje17. 9. 2020

I já bych předpokládal, že se ozve spíše starší generace, která k tomu často nemá pochopení…

Je to hrozně smutné. Češi tak trochu fungují na bázi toho, ať si každý dělá, co chce, jenom když to neuvidí a neovlivní to je samotné. Nicméně nečekal jsem, že jedna fotka, kterou rozhodně neberu za vulgární, vyvolá takové reakce.

Když se odkážu na některé z reakcí, hodně se v nich objevovalo, proč jim něco takového pořád musíme cpát, proč si zkrátka gayové a lesby nežijí svůj vlastní život a musí se pořád někde ukazovat? Co bys k tomu dodal?

Protože jsme součástí populace této planety. Kluk s klukem je stejně přirozený jako holka s holkou nebo kluk s holkou. Pokud to někdo nechápe, tak je to jejich vlastní nevzdělanost. A rozhodně to není o nějakém poukazování. Je to zkrátka přirozená věc. Tak jako se v reklamách objevují dvojice muž a žena, tak se zkrátka můžou objevit dva kluci či dvě holky… Tak k tomu přistupoval i Footshop, který chtěl průřez komunitou všech lidí – hetero i homo. Nechápu, proč někdo v roce 2020 přejmýšlí nad tím, že je to něco kontroverzního…

Tohle je prostě standard. Alespoň já to tak vnímám. Já jsem nikdy neměl problém chytit na ulici kluka za ruku a dát mu pusu. Pro mě je to naprosto přirozená věc. I když jsem to kdykoliv udělal, nikdy jsem se nesetkal s negativní odezvou, proto je pro mě šokující, že na to tisíce lidí dokáže reagovat takovým způsobem.

Na fotku vznikla i fotomontáž od TMBK, který vytvořil podobnou scénu s líbajícím se Babišem a Zemanem, co na to říkáš?

Já jeho práci miluju. Už tak jsem byl překvapen, co se kolem fotky odehrává, ale tohle mi naprosto vyrazilo dech. (smích) První má reakce byla: „Matka mě za toho Babiše vydědí.“ On byl totiž na stejné straně fotky jako já v originálu. Ale pak jsem se strašně smál a myslím si, že se Tomáš Břínek velmi dobře trefil. I co se politického významu fotky týče. Já jeho práci sleduji od začátku a je to super.

Závěrem bych se tedy ještě rád zeptal, zda je dle tebe po tom všem, co se pod fotkou dvou líbajících se kluků objevilo, neustále potřeba bojovat za práva LGBT+ komunity?

Určitě. Sice na tom naštěstí nejsme tak hrozně jako Poláci, ale tato fotka přesně ukázala, že stále máme co dohánět. Ale nechci teď vypadat jako někdo, kdo je obrovský aktivista. Já patřím mezi ty lidi, kteří si mysleli, že je to v dnešní době již v pohodě.

Myslel jsem si, že pokud žiješ jako gay a jsi slušný a chováš se jako lidská bytost, která dělá jen věci, za které se nemusí stydět, tak není potřeba orientaci nějakým způsobem vytahovat a za něco bojovat. Teď jsem si uvědomil, že jsem se mýlil a že je potřeba s tím ještě dost pracovat. Jsem za to hrozně rád.

Na závěr bych chtěl velmi poděkovat všem lidem, kteří psali pozitivní komentáře, fotku sdíleli a vyjádřili podporu, která převálcovala všechny hejty. Mám z toho velkou radost!

Zdroj: Jan Witek