Polská policie „unesla“ queer aktivistku, LGBT komunita se začíná bouřit a bojí se o svou budoucnost

Pokud by někdo chtěl názorný příklad „správného timingu“, rozhodně by se mu mohlo hodit zatčení polské queer aktivistky Małgorzaty Szutowicz. Tu totiž bezprostředně po vítězství homofobního prezidentského kandidáta Andrzeje Dudy policejní složky doslova vyvlekly z domu jejího přítele, a to stylem, který se spíše než postupu oficiálních veřejných činitelů podobal únosu. Celý zásah je opředen mnoha nejasnostmi a polští LGBT lidé se začínají obávat, jaký konkrétní vliv bude mít Dudovo opětovné zvolení do úřadu na jejich životy…

Małgorzata Szutowicz je obecně trnem v patě všem konzervativním katolíkům, dlouhodobě totiž bojuje za práva LGBT lidí, ale také práva žen – mj. také za jejich právo na potraty (které je v Polsku velmi radikálně omezeno legislativou). Není tak vlastně divu, že o „Margot“, jak bývá (trans)aktivistka, také označována, natočila veřejnoprávní polská televize TVP (která je v područí vládnoucí katolické strany Právo a spravedlnost) velmi nevybíravou reportáž, na jejímž základě vznikla také vůči Margot „anti-kampaň“ (v homofobním a transfobním Polsku ani není divu, Margot totiž vystupuje víceméně jako muž). Minulé úterý ráno pak aktivistku zadržela policie v bytě jejího přítele a podle informací některých médií je tak jasné, že Margot musela být také sledována – trvalé bydliště má totiž jinde. Ani samotný policejní zákrok rozhodně nebyl standardní – policejní jednotka bušila na dveře a vyhrožovala, že je vyrazí, Margot byla následně spoutána a z bytu prakticky vyvlečena, a to dokonce bez bot…Během úterý navíc nejenže nebylo známo, kde je Margot zadržována, ale nikdo ani neznal důvod zatčení – objevil se však videozáznam, na němž policisté aktivistce sdělují, že jednají na příkaz státního zástupce, ovšem proč ji zatýkají, nevědí. Není tedy divu, že napříč Polskem se zdvihla velká vlna pobouření a zejména mnozí LGBT lidé se začali ještě více bát o své životy.

Pavel Vaňura (26): Nikdy jsem nebyl prototyp muže, který by splňoval společenskou normu krásy. Sebelásku jsem v sobě hledal dlouho9. 9. 2020

S ohledem na to, že načasování ale i provedení zatčení bylo přinejmenším podezřelé, začala se o případ zajímat také poslankyně – členka polského Sejmu, levicová aktivistka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, které se podařilo kontaktovat varšavské policejní ředitelství. „Obdržela jsem informaci, že policie o zatčení a ani jednotce, která ho provedla, nic neví. Jsem ale v kontaktu s policií, která vyjádřila mírnou ochotu spolupracovat. Ihned posílám také oficiální žádost o informace,“ uvedla poslankyně pro opoziční polský deník. Následně se podařilo zjistit, že Margot Szutowicz je zadržována na Okresním zastupitelství ve Varšavě a čeká na soudní jednání o vazbě. „Celá situace se podobá tomu, co se dělo v dobách stalinistického teroru, kdy lidé byli odvlečeni ze svých domovů, aniž by měli možnost jakkoliv se bránit,“ uvedla pak další levicová poslankyně Hanna Gil-Piątek pro deník Gazeta Wyborcza.

Pomsta za zničené homofobní transparenty?

Den po Margotině zadržení se pak objevily první spekulace, že by zatčení mohlo souviset s jejími aktivitami v rámci organizace Stop Bzdurom (cca „Stop sra*kám“). Konkrétně 27. června se pak Margot podílela také na „napadení“ anti-LGBT nákladního auta – vozu, který i v době prezidentské kampaně brázdil Varšavu a šířil nenávistné myšlenky o LGBT lidech, a to včetně nesmyslné teorie o tom, že jsou lesby a gayové pedofilní. Vlastníkem vozu je navíc organizace Pro-Prawo do Życia, která v Polsku bojuje za úplný zákaz potratů a v jejímž čele stojí nejznámější polská anti-potratová aktivistka Kaja Godek, vedle níž je i Jana Jochová ztělesněním bezbřehé tolerance. Během protestů aktivisté vozidlo poškodili, rozbili jeho zrcátka, odstranili registrační značky (se kterými se vyfotili na sociální sítě), propíchali pneumatiky a zničili obrovské transparenty s homofobními slogany…

Již v dubnu se přitom nejen aktivisté, ale i právníci nad samotným provozem tohoto vozidla pozastavovali. Právnička Anna Mazurczak pak na jaře upozorňovala, že „obsah prezentovaný na automobilu podněcuje nenávist a uráží konkrétní skupinu lidí kvůli jejich sexuální orientaci.“ Ačkoliv si na vozidlo stěžovali i obyvatelé Varšavy, a dokonce jej opakovaně prostřednictvím blokád zastavili, přivolaná policie se nikdy nerozhodla řidiče a ani provozovatele vozu jakkoliv potrestat – ačkoliv pro uložení pokuty bylo možné využít článek 141 zákona o drobných trestných činech, mezi něž je zařazena i prezentace a šíření nemravných nápisů či kreseb. Nakonec – poslední týden před prezidentskými volbami – začala policie vozidlu dělat dokonce doprovod (proti čemuž se policejní složky ohradily s tím, že pouze dohlíží na trasu, na níž by mohlo dojít k narušení veřejného pořádku…). Nutno také dodat, že organizace Pro-Prawo do Życia má dočasný soudní zákaz šířit anti-LGBT obsah, a to s ohledem na probíhající řízení týkající se zásahu do osobnostních práv.

Bude Margot „sedět“?

Poté, co aktivisté, ale i někteří politici začali po Margotině zatčení bít na poplach a začaly se mobilizovat také mnohé lidsko-právní organizace, byla Margot propuštěna. Varšavský okresní soud ale uplatnil preventivní opatření, aktivistka je tedy pod policejním dohledem a musela za ni být složena kauce ve výši 7000 PLN. Státní zastupitelství ale proti rozhodnutí soudu plánuje podat stížnost a již podalo návrh na uvalení tříměsíční předběžné vazby. Celá bizarní story tak bude mít ještě pokračování.

Nejen velmi pochybný průběh zatčení, ale i postoj Státního zastupitelství pak podle některých vzbuzují spíše otázku, zda se nejednalo o akci „na objednávku“. Navíc s ohledem na to, že i polské soudnictví již ovládá strana Právo a spravedlnost, by nebylo divu, že se nepohodlné aktivistky chce někdo zbavit. A třeba tím vyslat i výstražný signál ostatním.

Kvůli plavbě lodí nebo romantickému sňatku (či registraci) na vodě nemusíte „vytáhnout paty“ z Čech4. 8. 2020

Abychom ale nekončili tak pesimisticky, polské soudy zrušily dvě anti-LGBT zóny (zóny označené samolepkami avizujícími, že LGBT lidé nejsou vítáni) a to s odůvodněním, že porušují ústavu. Takových zón bylo přitom v Polsku zavedeno třicet a pokryly třetinu země. Druhou docela pozitivní zprávou pak je, že se prezidentský kandidát Rafal Trzaskowski, který v souboji s Andrzejem Dudou jen těsně prohrál, rozhodl založit občanské hnutí, které bude usilovat o tolerantní a evropské Polsko a hájit jak občanskou společnost, tak i nezávislé instituce a média. Už aby to bylo.