Jak vypadá pohřební obřad pro domácí mazlíčky? V Praze funguje zvířecí krematorium, kde vám pohřbí třeba i křečka

V pražských Běchovicích stojí unikátní moderní objekt, o kterém byste si možná na první pohled vůbec neřekli, že se jedná o zvířecí krematorium, prostřednictvím kterého se můžete důstojně rozloučit s vašimi mazlíčky.

V pražských Běchovicích stojí unikátní moderní objekt, o kterém byste si možná na první pohled vůbec neřekli, že se jedná o zvířecí krematorium, prostřednictvím kterého se můžete důstojně rozloučit s vašimi mazlíčky.

Tip:  Pokud slyšíte o podobném zařízení poprvé, mohlo by vás zajímat, jak zvířecí krematoria fungují . Dozvíte se, jaká jsou pravidla pohřbívání zvířat v České republice, jaké existují alternativy i kolik vás bude rozloučení s vaším zvířecím mazlíčkem stát

Celkem zde pracuje osm zaměstnanců. Sedm z nich přímo na pobočce v Praze a jedna kolegyně na pobočce v Plzni, kde funguje pouze pohřební služba.

Sexuální agresoři v nočních klubech mají novou taktiku – místo přidávání drogy do drinku ji vstříknou oběti přímo pod kůži25. 11. 2021

Všechny druhy mazlíčků

Ačkoliv nejčastěji je zde prováděna kremace pejsků, krematorium se zaměřuje na všechny druhy mazlíčků. „Nejčastěji jsou u nás pejsci, ti tvoří asi 85 procent zvířátek. Zhruba 13 procent tvoří kočky, třetí příčku mají překvapivě králíčci a zbytek jsou veškerá ostatní zvířátka – křečci, morčata, papoušci, želvy apod. Dokonce jsme tady jednou měli pána, který dorazil s mládětem křečka, které se zrovna narodilo, ale nepřežilo,“ říká Ing. Jan Šípek, jeden z majitelů krematoria.

Stavba krematoria trvala celkem tři roky, jelikož bylo potřeba zajistit všechna potvrzení a povolení od úřadů. Majitelé také dlouho hledali místo, kde by mohli tento provoz zřídit. „Místo jsme chtěli mít v Praze. O to bylo těžší něco najít. Musí totiž odpovídat územním plánům, nesmí být blízko lidských obydlí apod. Celý proces je hodně zdlouhavý,“ dodává Ing. Šípek.

Smuteční obřad

„V krematoriu nabízíme i uspořádání smutečního obřadu a posledního rozloučení se zvířecími miláčky. Zatím po nás nikdo nechtěl smutečního řečníka, je to většinou jen o tom, že se zde lidé se svými mazlíčky v soukromí rozloučí,“ říká Ing. Jan Šípek

Kvůli péči o pleť nemusíte ani vkročit do drogerie! Jednoduché, ale efektivní masky na obličej zvládnou doma připravit i pánové2. 11. 2021

„Klienti pejska v obřadní síni hladí a přinesou mu oblíbené hračky, které mu s sebou dávají na poslední cestu. Pokud je věc z přírodních materiálů a není to nic velkého, můžeme danou hračku spálit spolu se zvířátkem,“ dodává Ing. Jan Šípek.

Zdroj: JW, Juan Calderón