Jak vypadá pohřební obřad pro domácí mazlíčky? V Praze funguje zvířecí krematorium, kde vám pohřbí třeba i křečka
V pražských Běchovicích stojí unikátní moderní objekt, o kterém byste si možná na první pohled vůbec neřekli, že se jedná o zvířecí krematorium, prostřednictvím kterého se můžete důstojně rozloučit s vašimi mazlíčky.
Tip: Pokud slyšíte o podobném zařízení poprvé, mohlo by vás zajímat, jak zvířecí krematoria fungují . Dozvíte se, jaká jsou pravidla pohřbívání zvířat v České republice, jaké existují alternativy i kolik vás bude rozloučení s vaším zvířecím mazlíčkem stát.
Celkem zde pracuje osm zaměstnanců. Sedm z nich přímo na pobočce v Praze a jedna kolegyně na pobočce v Plzni, kde funguje pouze pohřební služba.
Všechny druhy mazlíčků
Ačkoliv nejčastěji je zde prováděna kremace pejsků, krematorium se zaměřuje na všechny druhy mazlíčků. „Nejčastěji jsou u nás pejsci, ti tvoří asi 85 procent zvířátek. Zhruba 13 procent tvoří kočky, třetí příčku mají překvapivě králíčci a zbytek jsou veškerá ostatní zvířátka – křečci, morčata, papoušci, želvy apod. Dokonce jsme tady jednou měli pána, který dorazil s mládětem křečka, které se zrovna narodilo, ale nepřežilo,“ říká Ing. Jan Šípek, jeden z majitelů krematoria.
Stavba krematoria trvala celkem tři roky, jelikož bylo potřeba zajistit všechna potvrzení a povolení od úřadů. Majitelé také dlouho hledali místo, kde by mohli tento provoz zřídit. „Místo jsme chtěli mít v Praze. O to bylo těžší něco najít. Musí totiž odpovídat územním plánům, nesmí být blízko lidských obydlí apod. Celý proces je hodně zdlouhavý,“ dodává Ing. Šípek.
Smuteční obřad
„V krematoriu nabízíme i uspořádání smutečního obřadu a posledního rozloučení se zvířecími miláčky. Zatím po nás nikdo nechtěl smutečního řečníka, je to většinou jen o tom, že se zde lidé se svými mazlíčky v soukromí rozloučí,“ říká Ing. Jan Šípek
„Klienti pejska v obřadní síni hladí a přinesou mu oblíbené hračky, které mu s sebou dávají na poslední cestu. Pokud je věc z přírodních materiálů a není to nic velkého, můžeme danou hračku spálit spolu se zvířátkem,“ dodává Ing. Jan Šípek.