Trans muž Petr: „Neměli bychom společnost popuzovat menstruujícími a těhotnými muži. Dnešní doba mi připadá už za vlasy přitažená“

Celý svět poslední dobou řešil jen koronavirus, a tak snad ani není divu, že se muselo najít téma, které všechny probere z pandemické letargie. Osoby, které menstruují. Jsou to ženy, jak poznamenala ve svém „skandálním“ tweetu britská spisovatelka a autorka příběhů o Harrym Potterovi J. K. Rowling, nebo i někdo jiný? Téma menstruujících (trans) mužů se tak prohnalo světovými médii jako velká voda a ani Česko nezůstalo stranou. Jaký názor na „trans korektnost“ má trans muž Petr? Urazilo ho, že mu spisovatelka vzala právo na menstruaci? A na co především by se měly zaměřit aktivistické snahy trans hnutí?

Petře, na začátek to vezmeme hezky „zostra“. Jsi trans muž, menstruuješ?

Já samozřejmě, jako drtivá většina trans mužů, nemenstruuju. Přestože jsem bral hormony, cyklus se mi úplně nezastavil a bylo to jak frustrující, tak velice bolestivé. Někdy jsem kvůli tomu až zvracel, prášky nezabíraly. Pomohla mi hysterektomie (chirurgické odstranění dělohy, pozn. red.), na kterou jsem po schválení odbornou lékařskou komisí šel. Ostatně, právě tahle operace je podmínkou pro úřední změnu pohlaví. Jako většina trans mužů menstruaci vnímám jako ženský princip, něco, co se s mojí osobou absolutně neslučuje. A rád bych taky řekl, že právě téma menstruace je pro trans muže primárně velice frustrující a ještě mnohem intimnější záležitost než pro ženy. 

Vyšší prevenci HIV v Česku budou zajišťovat další dva checkpointy v Plzni a Liberci1. 6. 2022

Ok, trans muži – alespoň tedy většina – se dle tvých slov k menstruaci hlásit nechtějí. Přesto jsou ale tweetem J. K. Rowling dotčeni. Jsi taky dotčen? A je podle tvého názoru tvrzení, že „menstruují jen ženy“ transfobní?

Mě osobně se to nijak nedotklo, názory paní Rowling jsou mi – slušně řečeno – úplně jedno. Ale na druhou stranu rozumím tomu, že někoho to mohlo popudit, určitý transfobní nádech to má. Jako trans muž bych ale kolem toho nedělal takovou hysterii a doslova nehulákal do celého světa, že já přece taky můžu menstruovat…

Není ale upozorňování na nějaké opomíjené téma určitá cesta k jeho „uznání“, přijetí a třeba i té emancipaci různých minorit?

To sice ano, ale trans témata jsou u nás ještě dost křehká a informovat společnost o transgender záležitostech je pohyb na tenkém ledě. Genderovou dysforii (nesoulad biologického a jedincem pociťovaného pohlaví, pozn. red.) spousta lidí stále bere jako psychickou poruchu. To, že někdo, kdo se narodil jako holka, se cítí být klukem, to je pro Čechy podobně absurdní, jako kdyby někdo hlásal do světa, že je třeba vrtulník.  Osobně ale genderovou dysforii přirovnávám ke vrozené poruše, která má fyzický ráz. Je to jednoduše nesprávně vyvinuté tělo. Jako když se někdo narodí třeba bez končetin. Místo jako holka se člověk narodí jako kluk. Ale genderová dysforie se díky dnešní medicíně dá „vyléčit“ právě změnou pohlaví.

Docela velkou kontroverzi u nás vyvolal rozhovor v DVTV s Viktorem Heumannem z organizace Transparent, obsahově se týkal právě i celé kauzy okolo J. K. Rowling. I ty ses vůči rozhovoru na sociálních sítích vymezil odmítavě. Proč?

Nemůžu říct, že by Viktor něco řekl úplně špatně. Vážím si ho a obdivuji jeho diplomatické vyjadřování. Šlo mi spíše o to, jakou reakci rozhovor vyvolal. Myslím, že vrhnul na trans lidi špatné světlo. Prostě – otevírat společnosti témata týkající se trans lidí prostřednictvím menstruujících a těhotných mužů, to je opravdu přešlap „jako bejk“. Chvilku jsem si říkal, jestli se v Transparentu už definitivně nezbláznili. Několik trans kluků mi psalo, že z toho mají taky špatný pocit. Byli rozhořčení, že jsou házeni do jednoho pytle s tou hrstkou, která zůstává na půli cesty v tranzici (proces změny pohlaví, pozn. red) a ponechá si ženské reprodukční orgány. Drtivá většina trans mužů totiž změnu dotáhne do konce. A nemají potřebu se veřejně hlásit ke své menstruaci, pokud ji ještě mají, natož vyžadovat po společnosti, aby akceptovala menstruující muže.

Když zmiňuješ „diplomatické vyjadřování“ – člověk by měl samozřejmě dbát na to, aby se někoho nedotknul, jak ale sám nahlížíš na správnou volbu trans terminologie? Je něco, co konkrétně tobě jako trans muži vadí, a naopak co vůbec v rovině terminologické neřešíš?

Já říkám věci tak, jak jsou, a snažím se slovy mířit přesně. Zacházet s každým v rukavičkách? To bychom se nikam nedostali. Co se týká terminologie, jsem rád, že už se téměř nepoužívá slovo transsexuál. V tom s Viktorem z Transparentu musím jednoznačně souhlasit. Je to termín dost zavádějící a spíš evokující nějaký sexuální problém, což je nesmysl. Jinak mi dnešní doba připadá už za vlasy přitažená. Člověk musí opravdu pečlivě volit slova, aby ho náhodou někdo nemohl „popotahovat“. Ve veřejném prostoru to platí dvojnásob. Jako trans kluk nemám problém se o sobě s kýmkoliv bavit a odpovědět na jakékoliv otázky. Mám to v sobě vyřešené. Nemám kostlivce ve skříni a v žádném případě se za sebe nestydím. A na termínech pak vlastně nezáleží.

Co by podle tebe byly správné kroky v prosazování nějaké „ideální rovnosti“ a uznání jinakosti tak, aby to nebyla medvědí služba?

Chce to hlavně trpělivost a pochopit společnost. Ještě dnes ji trochu rozděluje názor na homosexuály. Jak po ní můžeme chtít, aby začala ze dne na den chápat trans lidi a všechny „jiné“ lidi? Musíme jít té většině trochu naproti a informovat „střízlivě“. To znamená volit správná témata. Na místě Viktora bych pozvání do DVTV nepřijal, právě kvůli tématu. Kdyby se řešily např. operace, pak bych takové téma bral jako dobrý začátek. Netlačit na pilu. Necpat to společnosti pod nos pod tlakem. Teď ale trans lidé vypadají jako totálně zvrhlí blázni, co jen pořád požadují další a další práva. Dokonce i právo na menstruaci.

Kromě té slavné menstruace se v médiích v poslední době objevují taky příběhy těhotných mužů. A jak jsi už naznačil, ani ty nebudí v Česku zrovna bujaré nadšení. Opravdu trans muži běžně touží otěhotnět?

Četl jsem teď ten článek ze zahraničí, kdy transgender pár čeká miminko a těhotný je muž. Je to něco, co nedovedu úplně pochopit. Ale snažím se. Pravdou je, že adopce je složitá pro „normální“ pár, natož pro trans pár. A pokud je to tedy jediná cesta, jak mít dítě, budiž jim to přáno, ačkoliv je to minimálně divné. Pravděpodobně se ale dá hovořit o velkém sebeobětování. Takový muž ale především nesmí mít provedenou sterilizaci a taky musí projít extrémní estrogenovou procedurou. U nás v Česku jsem se zatím nesetkal s jediným trans mužem, který by chtěl být těhotný. Většina trans mužů zastává názor, že těhotenství je buď zlý sen, nebo čistě ženské výsostné právo, a že je pro ně těhotenství nepřijatelné. Chceme být muži, proto logicky nechceme rodit děti. Moji trans kamarádi tak třeba založili rodiny díky umělému oplodnění partnerky a jsou šťastnými otci. A musím znovu zopakovat, že otevírat trans témata společnosti zrovna těhotnými muži, je aktivistická sebevražda a bizár.

Když ale řekneme, že trans muži přece menstruovat nechtějí a navíc nechtějí ani rodit děti (smích), není to naopak ospravedlnění pro sterilizaci, která je u nás ze zákona pro změnu pohlaví nutná? Nebo klidně i argument, proč ji prosazovat – když zabrání trans mužům v těhotenství…

Argument to jistě být může. Jak se říká, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Přesto, že naprostá většina trans kluků na tu operaci jde, bych ale sterilizaci přímo jako podmínku pro úřední přeměnu zrušil. Komplikuje totiž adaptaci do společnosti. Během doby, kdy člověk právě na tuhle operaci čeká, už žije podle české legislativy v „přechodové fázi“. Musí tak mít v dokladech např. neutrální jméno, ze kterého není zřejmé pohlaví – třeba Jindra Pavlů. Přitom vizuálně už vypadá jako to pohlaví, v nějž se mění. Neutrální jména jsou navíc naprosté patvary, které většinou hned prozradí, že dotyčný/á prochází přeměnou. Dalším důvodem, proč jsou povinné sterilizace špatně, je, že taková operace je do jisté míry zbytečný zásah do těla. Myslím, že je krajně neetické do operace někoho nutit. Operaci bych doporučoval třeba s ohledem na možná rizika rakovinného bujení, které by mohl vliv testosteronu na vaječníky způsobit. A pravda je, že většina kluků do té operace jde kvůli jistotě, že se jim už nikdy neobjeví právě ta menstruace…Přesto by se ale mělo jednat o svobodné rozhodnutí, ne podmínku.

„Dle mého názoru jsou otevřené vztahy trvalejší a kvalitnější,“ tvrdí bisexuální drag queen10. 6. 2022

Pokud bych to tedy shrnula, samotná změna pohlaví u nás není prezentována úplně ideálně, vytahuje se množství témat, která spíše škodí, než pomáhají, což v důsledku vede k vzájemnému nepochopení mezi většinovou společností a trans komunitou. Co s tím?

Je potřeba ukázat, že samotná tranzice je prostě cesta za šťastným a plnohodnotným životem. Ono totiž to nepochopení většinou pramení právě z nedostatku informací. Kvůli tomu jsem si dokonce založil i kanál na youtube. Natáčet jsem začal, protože když jsem začínal s tranzicí já, měl jsem jen jednoho kamaráda, Lukáše. Byl jako můj brácha. Takže mi šlapal cestičku a já šel. Ale obecně nebylo o trans záležitostech moc informací. Když pak Lukáš umřel, rozhodl jsem se, že tak, jak on pomohl mně, já pomohu ostatním. A tak jsem si řekl, že by bylo fajn udělat to snazší –  trans lidem, ale i jejich blízkým. Proto jsem začal točit. Postupně jsem tematizoval i hodně intimní věci, udělal jsem třeba video o své faloplastice (operativní utvoření penisu, pozn. red.), začali se na mě dokonce s žádostmi o radu obracet rodiče trans lidí. Zrovna nedávno jsem se sešel s jednou maminkou, která mě kontaktovala kvůli svému trans dítěti. Byl to nakonec moc krásný rozhovor. A tak si myslím, že všichni jednoduše potřebují ukázat, že není čeho se bát. A to by si vlastně měla uvědomit celá společnost.

Petr Moris (28) – tranzici zahájil ve 20 letech, v současné době má za sebou již všechny nutné zákroky a úředně je mužem. Na svém youtube kanále popisuje detaily pojící se ke změně pohlaví a v případě zájmu předává vlastní zkušenosti jak těm, kdo se s problémy s identitou potýkají, tak i jejich blízkým. Do budoucna – po absolvování adekvátního vzdělání – by se poradenství v této oblasti rád věnoval na profesionální úrovni.