„I když to lidem přijde neuvěřitelné, vydělávám si díky multilevel marketingu několikrát více než v zaměstnání,“ říká Petr (55), který začal podnikat nedávno
Rozhovor
Zdroj: Archiv Petr Němec
<Path>

„I když to lidem přijde neuvěřitelné, vydělávám si díky multilevel marketingu několikrát více než v zaměstnání,“ říká Petr (55), který začal podnikat nedávno

O tom, že se úspěch může dostavit i později, svědčí příběh 55letého Petra, který vás bude jednoznačně inspirovat. Petr nechtěl být jedním z mnoha lidí, kteří nejsou spokojeni se životem, jenž právě vedou. Byl schopen vystoupit ze své komfortní zóny a ve 40 letech se odhodlal, že svůj život od základu změní.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
23. 6. 2020

Co tě donutilo k tomu, že jsi ukončil svou dlouholetou kariéru a vydal se úplně novou cestou?

Vedly k tomu osobní důvody a vyčerpanost. V té době jsem žil s partnerem, který byl uměleckým šéfem v divadle. V tom stejném divadle jsem dělal hlavního manažera. Mimo to jsem se však věnoval i nějakým vedlejším aktivitám. Když můj přítel v divadle skončil a začal mít zdravotní problémy, hledal jsem si práci z domova, abych s ním mohl trávit více času.

Rozhodl jsem se divadlo opustit, ale v tu dobu mi nabízeli práci v mnoha dalších divadlech a mohl jsem se vrátit i do televize, kde jsem dříve působil jako pomocný režisér. To jsem také udělal. Ono totiž není úplně jednoduché zničehonic skončit v práci a najít si práci z domova, která bude generovat dostatečný příjem.

Takže jsi se vrátil do dřívější práce s vidinou toho, že se jednoho dne osamostatníš?

Přesně tak. Pomáhal jsem v televizi a částečně jsem se vrátil i k rádiu a k dabingu, kde jsem také dříve působil. Nicméně stále jsem hledal práci, díky které bych nemusel být od rána do večera pryč a nemusel pracovat podle toho, jak mi někdo nadiktuje. Chtěl jsem si to určovat sám. Pochopitelně mi taková práce musela přinést i dostačující finance.

Velkou motivací pro změnu byl můj bývalý partner, o kterého jsem z důvodu vážné nemoci musel pečovat. Chtěl jsem mu být na blízku, kdyby mě potřeboval. Ve chvíli, kdy člověk točí film, osobní život zkrátka neexistuje. Funkce pomocného režiséra, kterou jsem vykonával, je navíc jedna z nejzodpovědnějších prací.

Hlavní motivací tedy bylo získat více volného času, abys jej mohl trávit s ním?

Ano, ale dalo by se říct, že za změnu mohla i již zmiňovaná vyčerpanost. U filmu to bylo tak, že jsem připravoval jeden projekt, druhý už jsem točil, další se dokončoval, takže to bylo hodně náročné. Proto jsem se v roce 2006 rozhodl skončit. V tu dobu jsem pracoval už několik měsíců bez volna a rozhodl jsem se, že to takhle dál nejde.

Pro jakou změnu ses tedy rozhodl?

Aktuálně působím jako nezávislý člen jedné společnosti zabývající se zdravou výživou. Jedná se vlastně o víceúrovňový marketing. Nabídku jsem našel skrze inzerát práce z domova, který jsem tenkrát našel v novinách.

Jak k přeměně došlo? Asi nebylo úplně jednoduché začít pracovat ve zcela novém oboru…

Hodně jsem se rozhodoval, zda do toho půjdu. Společnost, se kterou spolupracuji, neměla v tu dobu zrovna dobrou pověst. Multilevel marketing byl v Česku obecně vnímaný velmi negativně. Ale při rozhodování zvítězila má touha být pánem svého času.

Bylo to nesmírně těžké, protože mě čím dál tím víc bavil online byznys – mít klienty a řešit s nimi jejich problémy, ale zároveň točit filmy. (smích) Občas jsem o pauzách během natáčení řešil svůj byznys a naopak. Ale časem to už skloubit nešlo. Jsem totiž perfekcionista a na obou stranách jsem chtěl odvádět stoprocentní práci, což nebylo dlouhodobě možné.

Takže jsi k přeměně došel tak nějak postupně?

Ano, probíhalo to postupně. Od roku 2004 až do roku 2006. Tehdy jsem se o novém byznysu musel hodně učit a pomalu sbírat klienty, abych se uživil. Dnešní mládež má výhodu v tom, že se o multilevel marketingu dozví hned na škole. My jsme nic takového dříve neznali.

<Path> Bývalý fotbalista Michal Smejkal: „Jsem přesvědčený, že každý člověk může být úspěšný v tom, co dělá!“Zdroj:

Dva roky… Nebyla to dlouhá doba?

Ani ne. Čím dál víc jsem začal pozorovat výhody toho, že mi produkční brzo nebude moci říct, že ten a ten den budu dělat tohle a tohle. Mohl jsem si sám určit, co přesně budu dělat a čemu se budu věnovat.

Svoboda tedy byla silnější než strach?

Přesně tak. Motivovaly mě i výsledky ostatních kolegů a když jsem si plně nastudoval celý marketingový plán a spočítal si, jaké mohou být mé příjmy při dosažení určité pozice, tak mě motivovalo i to. Přeci jen to byly příjmy hezké a vyšší než u mé bývalé práce, která sama o sobě nebyla placena tak špatně.

Takže kombinace faktorů, které ti dávaly smysl?

Ano, a hlavně jsem se těšil na budoucnost, jelikož jsem věděl, že když se do něčeho pustím, jsem vytrvalý a nevzdám to. Věděl jsem, že když se nevzdám a budu dělat věci, které mě kolegové naučili, jednou dosáhnu svého cíle. Tak se také stalo.

Zdroj: Giphy

Je to už několik let, co ses pro tak razantní změnu rozhodl. Jak ji hodnotíš s odstupem času?

Byl to skvělý krok, i když jsem měl pochopitelně obavu. Navíc jsem se práce vzdával zrovna ve chvíli, kdy jsem dostal nabídku k natáčení mnohadílného seriálu, který by mi přinesl spoustu peněz. Musel jsem to odmítnout, i když v té době jsem pochopitelně v mém byznysu ještě tolik nevydělával.

Takže jsi nějakým způsobem musel omezit i svůj životní styl a nároky?

Určitě. To byl také jeden z těžších momentů. Byla to zároveň jakási výměna vize za jistotu, protože mohu říct, že má dřívější práce mi šla. Byl jsem v tom dobrý, takže jsem o práci neměl nouzi. Tuto jistotu práce a adekvátního příjmu jsem vyměnil za vizi, že jednou takového, a třeba i lepšího, úspěchu dosáhnu. Nikdo mi to však nemohl zaručit.

<Path> Jak změnit váš život v lepší? Podívejte se na 10 tipů!Zdroj: Success

Jsem člověk, který je často až moc hodný, a to ve smyslu pomoci druhým lidem. Místo toho, abych lidi naučil ty ryby chytat, tak jsem jim je dával. Myslel jsem, že jim pomáhám, přitom jsem jim tou pomocí ubližoval. Učím se to nedělat, ale není to jednoduché. Hodně podstatné pro mě tedy bylo, že si mohu vydělat peníze tím, že pomohu lidem kolem sebe, aby se cítili lépe, byli zdravější, v kondici a pomohli si i psychicky. Když dobře nakrmíme tělo, tak se to dost projeví i na naší psychice. To se snažím prezentovat třeba i na svých sociálních sítích.

Online byznys mě navíc dostal i do hlubin osobního rozvoje. Do té doby jsem nepřemýšlel nad tím, jak věci fungují, proč se dějí tak, jak se dějí. To jsem zjistil až později.

A co do budoucna, vrátil by ses ještě někdy ke své původní profesi?

Určitě ne. V současném byznysu jsem se totiž dostal na mou vysněnou pozici, nad kterou jsem na začátku neustále přemýšlel. Můj hrubý příjem už nemá čtyři nuly, ale má jich pět, takže jsem pochopitelně spokojený. Jedna má kolegyně pokořila další metu, takže mám naopak další motivaci k tomu, abych byl ještě lepší.

Můžeš tedy neustále růst?

Přesně tak. To mě také moc baví. Neustále mohu kráčet kupředu. Záleží to jen na mně a na mém týmu.

Dle mého je důležité se v životě neustále někam posouvat. Zůstane-li člověk stát na jednom místě, nemůže mít ze života takovou radost…

Kdybys měl poradit lidem, kteří také prahnou po změně a domnívají se, že aktuální životní styl je pro ně nevyhovující, co bys jim vzkázal?

Nejzásadnější je uvědomit si, že vše se děje pro naše dobro. I když nás potká věc, která v tu chvíli nevypadá dobře a trochu se z ní hroutíme, dokáže nás to posunout dál. Je nutné se na všechny věci dívat pozitivně a v případě nouze přemýšlet nad tím, co si z toho můžete vzít a jak se ponaučit, aby se negativní situace neopakovala.

Zdroj: JW

Populární
články

Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová
Eutanázie – měl by mít člověk absolutní právo ukončit svůj život s asistencí lékařů? Otázka, kterou budeme řešit ještě hodně dlouho
LIDÉ

Je dobrovolná eutanázie řešením problémů, anebo neexistuje hranice, kdy by se měl člověk vzdát?

Autor: Michal Černý
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Anální sex je často obávanou praktikou, ale při správném přístupu je to příjemné zpestření života
LIDÉ

Bojíte se análního sexu, anebo ho chcete naopak ozvláštnit? Přinášíme pár tipů pro bezpečný a příjemný zážitek

Autor: Michal Černý

E-Shop