„Společnost se bojí těhotných mužů. Skutečným problémem je ale možná ztráta práv pro všechny LGBTI+ lidi,“ říká trans aktivista

Před dvěma týdny schválil maďarský parlament novelu zákona, která de facto formálně znemožňuje změnu pohlaví. V Česku zase počátkem května nezískal podporu příslušného výboru pozměňovací návrh zákona o matrikách, díky němuž by trans lidé nemuseli podstupovat nucenou sterilizaci, tedy odebrání reprodukčních orgánů. Kam v oblasti lidských práv směřují tzv. země V4? Hrozí i nám v Česku po mnoha krocích vpřed zase „zpátečka“? Zeptali jsme se Viktora Heumanna, spoluzakladatele české organizace Trans*parent.

Viktore, mohl byste nejprve v kostce shrnout situaci, ve které doposud maďarští trans lidé byli, a upřesnit, co se na ní mění s ohledem na aktuální novelu zákona?

Trans komunita jako taková to s tranzicí (změna pohlaví zahrnující hormonální léčbu a také operativní zákroky, pozn. red.) v Maďarsku neměla nikdy moc jednoduché.  Ten systém byl nastavený tak, že ačkoliv tranzice byla od roku 2018 legální, nebylo jednoduché na ni dosáhnout a většinou byla státem zamítnuta. Novela, která v praktické rovině znemožňuje změnu pohlaví a jména v dokladech, ale nyní jasně říká, že změnit pohlaví v Maďarsku nejde. Respektive – ono to pravděpodobně v  lékařské rovině minimálně v dohledné době ještě půjde, pokud si to člověk zaplatí, ale nikdo úředně neuzná jeho novou identitu.

Spousta Čechů má tendenci přečíst si titulek v bulváru a podle toho si dělat názor na svět, říká módní návrhář a jeden z pořadatelů Prague Fetish Weekend Danny Worm22. 12. 2020

Předpokládám, že právě uznání nové identity je ale pro trans lidi klíčové…

Přesně tak, společenská rovina je pro trans lidi důležitější než ta fyzická – tedy lékařská. Jedna věc je, když tělo nějak vypadá, druhá je ale fungování pod novou identitou v běžném životě, ve škole, v práci, na úřadě…

S ohledem na to, že změna pohlaví v Maďarsku bude v podstatě nemožná, jaké to bude mít dopady na tamní trans komunitu? Lze třeba čekat, že její příslušníci/e začnou zemi opouštět a zamíří tam, kde jsou zákony vstřícnější?

Přijetí toho zákona v Maďarsku je pro trans komunitu obrovská rána. A nejen pro trans komunitu maďarskou, ale i tu celoevropskou. I když se v rámci Evropy snažíme iniciovat změny, ve chvíli, kdy dojde k uzákonění něčeho takového, je to hrozná beznaděj. Z toho, co zatím od kolegů víme, soudím, že mnozí trans lidé z Maďarska budou muset prostě odejít někam, kde se jim bude žít lépe. Maďarskou legislativu navíc jen velmi těžko něco změní…

Přijatou novelu chtějí aktivisté napadnout u ústavního soudu a také u soudů mezinárodních – myslíte tedy, že nemají šanci uspět?

To je velká otázka. I kdyby se opravdu mohlo něco změnit, určitě to bude dlouho trvat. Mezinárodní tlak na Maďarsko ale bude rozhodně velký. A je důležité, aby to nebyl jen tlak soudů, ale i tlak ze strany veřejnosti, aktivistů, Evropské komise, eurokomisařky, tlak od lidí, kteří mají příslušné kompetence. Je totiž velmi jednoduché rozsudek Evropského soudu pro lidská práva obejít či odložit. Své o tom víme i v Česku, naše země také porušuje evropské úmluvy tím, že při tranzici požaduje sterilizaci.

Ano, česká legislativa společně s dalšími devíti zeměmi drtivě ve východní Evropě vyžaduje pro formální uznání změny pohlaví i odebrání reprodukčních orgánů. Na stole je ale pozměňovací návrh zákona o matrikách, který by mohl tuto praxi ukončit. Jak to vypadá s jeho projednáváním?

Pozměňovací návrh zákona byl připraven poměrně ve spěchu a jsme moc rádi, že naše apely vůbec někdo vyslyšel. Bohužel ale příslušný výbor nevydal k tomuto bodu žádné stanovisko, ani negativní, ale ani pozitivní – v podstatě se tak dá říct, že výbor poslance a poslankyně nepodpořil v tom, aby pro jeho přijetí hlasovali. V parlamentu by se to tedy projednat mělo, dokonce snad v dohledné době, ale hlasující nemají pozitivní signál z výboru.

S ohledem na to, že sterilizace je invazivní a zbytečný zákrok, proč je u nás stále vyžadován?

Klasicky všichni argumentují tím, že tělo má odpovídat písmenu uvedenému v občance. Takže touto logikou, když je tam „M“, měl by mít člověk penis. Jenže k faloplastice (chirurgické vytvoření tzv. neopenisu ze tkáně odebrané obvykle z ruky, pozn. red.) dochází jen v jedné třetině případů. Operace u nás totiž nezajistí dobrý a funkční výsledek, proto většina trans mužů na faloplastiku nejde. Přesto ale musí pro změnu dokladů podstoupit odstranění dělohy a vaječníků. Takže jdete na operaci, která naprosto nepřinese žádnou viditelnou tělesnou změnu jakkoliv odpovídající tomu „M“ v občance. Prostě je to odstranění zdravého orgánu, jen aby se vyhovělo zákonu.

V této souvislosti mě napadá – nemohou být jako argument, proč konkrétně trans muže nutit podstoupit sterilizaci, použity také zahraniční příklady těhotných trans mužů?

Je to přesně tak. Jeden z hlavních strašáků je to, že trans muži budou rodit děti. Je ale potřeba říct, že i v zemích, kde k tomu dochází, to jsou jednotky případů. A může se to klidně stát už nyní i u nás – protože otěhotnět může každý trans muž, který vysadí hormonální terapii a ještě neprošel tou povinnou sterilizací. V rodném listě pak bude zapsaný jako matka, ale po vizuální stránce rozhodně nikdo nebude pochybovat o tom, že je to muž. Takže bychom se spíš měli připravit na to, že to je prostě vývoj. Společnost jde kupředu, medicína nám umožňuje spoustu věcí, které jsme si ještě před pár desítkami let nedovedli představit…

Vědci vybízí k analýze obsahu toaletních mís. Odpadní vody prozrazují mnoho o lidském zdraví, včetně nákazy koronavirem4. 12. 2020

Je sice pravda, že medicína jde kupředu, ale s ohledem na vývoj LGBT práv v okolních zemích, specificky v zemích V4, se spíše zdá, že se začínáme vracet zpět. Jak je to možné?

Společnost a její přístup k LGBT lidem se skutečně mění, bohužel i u nás se lidé stávají více konzervativními. Ačkoliv bychom si mohli myslet, že žijeme v liberální společnosti, zdá se, že pod tlakem politické kultury se i již vydobytá práva mohou pomalu ale jistě vracet zpátky. A když uvidíme reálné příklady i v zemích v bezprostředním okolí, politici tím budou moci argumentovat. Je to velké riziko a myslím, že do toho můžou vstoupit i další faktory jako třeba teď koronavirová pandemie. Ta uspíšila vývoj v Maďarsku. Viktor Orbán se rozhodl udělat z trans lidí nepřítele a využil chvíle, kdy nebylo možné realizovat žádné protesty. Nikdy nevíme, jaký katalyzátor může vzniknout a ten vývoj uspíšit. Myslím, že klíčové je hlavně vzdělávání a osvěta.

Pokud byste chtěli podpořit maďarskou trans-komunitu, o možnostech se můžete informovat na webu lokální aktivistické organizace TransVanilla  či přímo podepsat petici proti vládou přijaté změně zákona. 

Zdroj: VH