Ženy nejsou hrušky, které potřebují k touze po dítěti dozrát. Je vůbec mateřství ženským posláním a čemu čelí ženy dobrovolně bezdětné?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Ženy nejsou hrušky, které potřebují k touze po dítěti dozrát. Je vůbec mateřství ženským posláním a čemu čelí ženy dobrovolně bezdětné?

Životní poslání stejně jako „naplnění“ života může mít každý zcela libovolné. Někdo chce stavět domy a plodit děti, někdo nezávazně cestovat po světě. Určitým nepsaným ženským posláním ale je „stát se matkou“. Opravdu?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
19. 12. 2022

Stejně jako se ve společnosti proměňuje postavení žen, mění se také názory na mnohé životní milníky. Není to tak dávno, kdy mladí lidé uzavírali sňatek drtivě ve věku kolem 20 let. Tomuto věkovému průměru pak také plus-minus odpovídalo početí první potomka. Dnes se však jen málokdo vdá/ožení záhy po ukončení vzdělání a také jen málokdo bezprostředně poté založí rodinu. Důvodů by samozřejmě bylo možné najít spoustu. Ovšem kromě těch, kteří s početím potomka klidně čekají do třicátin či čtyřicátin, jsou tu také ti, kdo se rozhodli děti jednoduše nemít. Oni sami jsou se svým rozhodnutím tak říkajíc „v pohodě“. Kdo však rozhodně „v pohodě“ není, je jejich okolí. Zejména na ženy je pak (i s ohledem na bájné „tikající biologické hodiny“) vyvíjen silný nátlak – a ženy jako by snad přestaly být ženami, pokud se dobrovolně rozhodnout nenaplnit svou mateřskou „povinnost“…

<Path> Ekologický kolaps nastane v roce 2050. Řešením eko-deprese je bezdětnostZdroj: cnn.com, bbc.co.uk

Dozraj!

Ať už na mateřství nahlédneme jakkoliv, klasicky platí, že žena by měla mít „zakódován“ jakýsi mateřský pud. Ten se podle některých dostaví až po porodu, jiní ale tvrdí, že mnohé ženy jednoduše přirozeně touží být matkami. Samozřejmě je otázkou, nakolik je v tomto postoji ovlivňuje např. výchova (chování panenek, stereotypní představa, že žena „pečuje“), ale mateřství jako by bylo neoddělitelnou součástí ženské existence. Klasickým klišé, s nímž se setkávají ženy, co po dětech netouží, je prohlášení „však ty k tomu dospěješ“. Opravdu ale mateřství souvisí se „zralostí“? Ne. Žena prostě není hruška, co potřebuje dozrát…

„Všichni, hlavně pak máma, mi říkali, že do toho dospěju. Že za nějakých pár let – až uvidím děti příbuzných a přátel – po dítěti taky zatoužím. Těch pár let už několikrát uplynulo. Děti příbuzných a přátel jsem už poznala a po pravdě řečeno, pokud bych měla najít jedinou věc na světě, po které rozhodně netoužím, jsou to právě ty děti,“ popisuje sedmatřicetiletá kadeřnice Klára. Dnes žije sama, protože někdejší partner – na rozdíl od ní – rodinu chtěl. „Říkala jsem mu to od počátku, že děti nechci. Jenže stejně jako všichni jen mávnul rukou a říkal, že ten čas prostě přijde, že budem spolu šťastný a že ta rodina přijde vlastně sama. Jenže ona nepřicházela. Partner byl navíc o pět let starší a tlačila na něj i jeho rodina – kdy budou ty vnoučata. A tak jsme se nakonec po jedenácti letech rozešli,“ doplňuje.  A proč se rozhodla děti nemít? „Děti mě nikdy nijak zvlášť nezajímaly. Ráda mám plnou kontrolu nad svým tělem, životem i časem. Chci cestovat, užívat si života. Když vidím, jak moji přátelé plynule zajeli do předem nalinkovaných rodičovských kolejí, jsem opravdu šťastná, že jsem se rozhodla vybrat jinou cestu,“ shrnuje.  

Sobecké bezdětné ženy

Když téma bezdětných žen přijde na přetřes, nezřídka se také vynoří někdo, kdo je označí za sobecké bytosti. Za ženy, které jsou materialistické, neschopné obětovat se a přizpůsobit. Docela zvláštní ovšem je, že se nikdo hlasitě neptá, proč by vůbec měly ženy tuto oběť přinášet a čemukoliv se přizpůsobovat. „Úplně běžně narážím na to, že o mně lidi říkají, že jsem hrozně sebestředná, když nechci dítě. Že by mě to dítě prý naučilo sebeobětování. No a co je úplně nejlepší – prý ať se nedivím, že až budu stará a sama, tak se nikdo pro změnu nepostará o mě. To jako lidi mají děti proto, aby se o ně měl v důchodu kdo starat? A to není sobecké?“ doplňuje Klára s tím, že nic takového přeci není podmínkou – ne každé dítě se o rodiče skutečně postará.

Upřesňuje také, že i když na jednu stranu její postoj, že chce mít kontrolu nad svým životem a volným časem, může někomu připadat sobecký, ona sama cítí, že by nedokázala dát dítěti to, co potřebuje. „Je pravda, že se nechci nějak omezovat, ale zároveň vím, jaká velká zodpovědnost je mít dítě – ale také dobře ho vychovat. Myslím, že bych prostě nebyla dobrá matka, k dětem mě to netáhne – proč bych si je teda měla pořizovat? Abych naplnila to očekávání všech okolo a nakonec byla nešťastná já a to dítě taky?“ shrnuje Klára. Upozorňuje tak na další poměrně často zmiňované téma v souvislosti s důvody k bezdětnosti. A také celkem opomíjený fenomén „vynuceného rodičovství“. Tedy situaci, kdy ti, kteří vlastně po dětech netouží, jednoduše podlehnou společenskému tlaku a založí rodinu jen proto, aby byli „normální“…

<Path> Rodinné drama: „Rodiče nazývají mého partnera spolubydlícím nebo kamarádem. Vnouče s jeho geny odmítají.“Zdroj: Anonymní respondent, redakce

Úplně normální bezdětnost

Bez ohledu na konkrétní důvody by však mělo být výsostným právem každé ženy rozhodnout se, zda matkou bude, nebo ne. Bohužel rodina a ani širší společnost situaci dobrovolně bezdětných žen nijak neulehčují. Přesto je však mezi dnešními třicátnicemi v Česku 16-18 % bezdětných žen, což je cca třikrát více než v dobách normalizace. Ovšem jak dodávají odborníci, vlastně se vůbec nejedná o situaci neobvyklou – na přelomu 19. a 20. století dosahovala bezdětnost žen na našem území až ke 20 %. Tím hlavním důvodem, proč před rokem 1989 byla bezdětnost víceméně raritou, byla nedostupnost jiných možností. Možností využití volného času. Ale také možností těhotenství více plánovat. Jednoduše řečeno, politický systém a ideologie významně ovlivnily nespočty životů, ale také celkové myšlení lidí. Ostatně – statistiky bezdětnosti dodnes kopírují železnou oponu a počty bezdětných žen postupně rostou také v postkomunistických zemích. Nakonec to tedy s tím mateřstvím jako „přirozeným posláním žen“ nebude tak žhavé. Jen se budeme muset definitivně vymanit z myšlenkových reliktů dob dávno minulých. 

Zdroj: Redakce, study.com, ec.europa.eu, washingtonpost.com, healthline.com, theguardian.com, today.yougov.com, irozhlas.cz, zpravy.aktualne.cz

Populární
články

Gay páry dnes již docela běžně děti vychovávají
LIDÉ

„Chtěli jsme být s partnerem rodiči za každou cenu, dnes kvůli tomu syn trpí,“ přiznává Erik, který svého rozhodnutí lituje

Autor: Mirka Dobešová
Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
Pro někoho je BDSM jen čistokrevná úchylárna, pro jiného zase životní poslání
LIDÉ

„BDSM je můj smysl života,“ říká Lucie, kterou fascinovala bolest už na základní škole

Autor: Michal Černý
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Portrét muže, který musel opustit vše, aby našel svobodu
LIDÉ

V Rusku ho vydírala policie, protože je gay. Uprchl proto do Kanady a Čechům vzkazuje: “Bojujte za svá práva, dokud ještě můžete”

Autor: Redakce LUI
Ani studium na křesťanské škole neznamená, že by vaši sexuální orientaci nebo genderovou identitu měli učitelé jakkoliv hanět
LIDÉ

„LGBT je hřích,“ řekla učitelka a byla vyhozena z práce. Soud její žalobu ministerstva školství nyní zamítl

Autor: Michal Černý
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
Myslím, tedy jsem! Ale kde jsem?
BEYOND REALITY

Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?

Autor: Redakce LUI
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková

E-Shop