Sociální pracovnice se rozhodla vytvářet panenky zdravotně postiženým dětem. Její práce vás chytne za srdce

Pro děti jsou panenky a plyšáci doslova celým světem. Každý z nás měl svého nejoblíbenějšího dětského parťáka v podobě hračky. A své o tom ví i sociální pracovnice Amy, která se rozhodla tvořit panenky pro zdravotně postižené děti.

Žádná odlišnost, ale jedinečnost

Amy chce tvorbou svých speciálních panenek upozornit na to, že i když se některé děti od ostatních určitým způsobem liší, není to na škodu. Každé dítě je jedinečné a každé dítě si zaslouží parťáka, který bude odrážet jejich skutečné já. Všechny ostatní hračky a panenky si totiž vzhledově udržují určitý standard a děti s nějakým zdravotním postižením tak nemají možnost zapadnout. Okolí jim neustále dává najevo, že jsou odlišní. Z toho důvodu se například v posledních letech začala měnit i světoznámá Barbie, která přišla s novou kolekcí panenek různých tvarů a barev.

Syndrom mrtvého zadku trápí stále více lidí. Ochablé a povislé pozadí vrátíte zpět do života pomocí takzvané „chůze příšer“4. 4. 2021

Sociální pracovnice Amy chce, aby se díky jejím panenkám už žádné dítě necítilo méněcenné. Všechny tak vypadají téměř totožně, jako jejich malí majitelé se zdravotním postižením. V jejím portfoliu tak najdete panenky s jedinečnými tělesnými rysy, panenky různých tvarů, ale i barev.

Z USA do celého světa

Ačkoliv Amy pochází z USA, její projekt „A Doll Like Me“ obletěl doslova celý svět. Věnuje se mu profesionálně teprve rok, ale už nyní má požadavky na zakázky z celého světa. Každá panenka je individuální a tvořena přesně na přání dětí – podle jejich vzhledu.

Ještě krásnější na tom všem je, že Amy vše tvoří pod svou vlastní neziskovou organizací. Nejedná se tudíž o žádný byznys, jak by si někteří mohli myslet.

Jak to všechno začalo?

První panenku Amy vyrobila před pěti lety, a to pro dítě své kamarádky, které procházelo tranzicí. Její kamarádka sdílela fotku panenky s příběhem na Facebooku a od té doby se objevovaly dotazy dalších lidí, zda by něco podobného nevyrobila i pro nich.

„Je těžké říct dětem, že jsou normální a perfektní tak, jak vypadají. Není jednoduché budovat jejich sebevědomí, když zde není nikdo jiný, kdo by vypadal jako oni. Každé dítě by se mělo cítit milované a hlavně začleněné. V tom jim může pomoct třeba jen pohled do tváře svých na míru tvořených panenek. Rozhodla jsem se, že tohle bude mé poslání,“ říká Amy Jandrisevits.

Amy během práce
Foto: Archiv A Doll Like Me

Na čekací listině až dva roky

Pro všechny, kteří by měli o podobnou panenku zájem, zde existuje jedna nevýhoda. Díky tomu, že se Amy stala doslova světoznámou, má na kontě také obrovské množství zakázek. Čekací lhůta se tak pohybuje okolo dvou let.

Matku a otce mají nahradit pojmy rodič 1 a rodič 2. Přicházejí tím děti o matku a otce, nebo jde jen o zbytečnou hysterii?4. 5. 2021

„Každé panence věnuji maximum pozornosti a lásky. Navíc s každou rodinou řeším i jejich příběh, abych co nejlépe dokázala pochopit dítě, pro které panenku tvořím. V tomto případě nelze nic uspěchat,“ dodává Amy.

Každá panenka je vyrobena na zakázku v jejím obývacím pokoji. Amy je také vášnivou sběratelkou panenek a bývalou dětskou onkologickou sociální pracovnicí, která dokázala spojit svou vášeň pro sociální práci s tímto nádherným řemeslem. Amy doufá, že její projekt může inspirovat změnu směrem k lepšímu začlenění dětí, které jsou svým způsobem jedinečné.

Zdroj: A Doll Like Me