V neděli se Česko rozsvítí v červených barvách v rámci mezinárodního vzpomínkového dne na oběti nemoci AIDS

Každoročně na třetí květnovou neděli, letos 17. května, připadá mezinárodní vzpomínkový den na oběti nemoci AIDS International AIDS Candlelight Memorial Day – Světlo pro AIDS. Celý svět, a také Česká republika, si tento den a oběti AIDS připomíná Světlem pro AIDS, tedy červeným nasvícením budov. Letos se rozsvítí budovy v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem. Červené nasvícení se stane nejenom připomínkou obětí AIDS, ale také upozorněním, že HIV je stále velkým problémem dnešní společnosti. Česká společnost AIDS pomoc tento projekt pořádá již sedmým rokem.

V neděli, 17. 5. 2020, se ve 20:00 hodin rozsvítí v Praze Petřínská rozhledna, Tančící dům ve spolupráci s PSN, Westfield Chodov, Obchodní centrum Nový Smíchov a Dům světla České společnosti AIDS pomoc, v Ostravě bude nasvícena radniční věž a Forum Nová Karolina, v Českých Budějovicích budova radnice, v Ústí nad Labem budova Severočeského divadla.

„Domácnosti plýtvají jídlem ze všeho nejvíc, my se tomu snažíme zabránit,“ říká Anna Strejcová, ředitelka organizace Zachraň jídlo22. 5. 2020

„Tato akce slouží nejen jako symbolická připomínka těch, kteří na AIDS zemřeli, ale je rovněž prostorem pro angažovanost a zviditelnění komunit i jednotlivců, kteří chtějí upozornit na problém stigmatizace HIV pozitivních a také na rostoucí počet nových případů HIV infekce“ říká Jiří Pavlát, ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc – nezisková organizace působící v oblasti prevence HIV, která již 30 let poskytuje podporu lidem žijícím s HIV.

Celosvětovým mottem akce je „Vzpomínáme – Bojujeme – Žijeme navzdory HIV“. Motto vyzývá k zamyšlení a zavázání se ke spolupráci na cestě k ukončení epidemie AIDS.

Zapojit se můžete i vy!

Pro ty, kteří se aspoň symbolicky chtějí zapojit do aktivit spojených se Světlem pro AIDS a svou fotografií upozornit, že HIV je stále velký problém, pořádá Česká společnost AIDS pomoc foto soutěž Svítíme červeně.

Jak postupovat?

·       Co vyfotit: jakoukoliv červeně nasvícenou budovou (nebo sami sebe před touto budovou) z jakéhokoliv města uvedeného výše,

·       Kam fotografii uložit: stačí fotografii, nebo více fotografií, vložit na zeď Facebookové stránky (FB Česká společnost AIDS pomoc),

·       Co k fotografii přidat: je potřeba přidat hashtagy #aidspomoc #svetloproaids #candlelightmemorial2020 a hashtag s městem nasvíceného objektu (např. #praha),

·       Do kdy je možné fotografie nahrát: do středy, 20. 5. 2020,

·       Kdy bude probíhat výběr: do 24. 5. 2020, nejlepší fotografie budou vyhlášeny v týdnu od 25. 5. 2020 na našich sociálních sítích,

·       Cena pro vítěze: nejlepší tři fotografie dostanou preventivní balíček České společnosti AIDS pomoc.

Jak je na tom Česko?

V České republice žije k 31. březnu 2020 celkem 3 644 HIV pozitivních lidí. I nadále jsou nejpočetnější skupinou muži mající sex s muži, dále heterosexuální muži/ženy a injekční uživatelé drog.

Červená je také barva stužky, která se stala symbolem podpory HIV pozitivních a pochopitelně AIDS nemocných.

Může koronavirus zastavit šíření HIV?

Britský list The Guardian informoval o tom, že tvrdá opatření zavedená kvůli pandemii koronaviru SARS-CoV-2 mohou mít i pozitivní vedlejší efekty. Britští experti v čele s Alanem McOwanem tvrdí, že restrikce přispívají i k omezení šíření HIV. V zavedených opatřeních vidí dokonce neopakovatelnou šanci zastavit přenos viru, který způsobuje nemoc AIDS.

Umělé oplodnění jako čiré utrpení aneb Cesta za vytouženým dítětem očima žen28. 5. 2020

Neděle 17. května ve znamení dalšího významného dne

Tuto neděli si nebudeme připomínat jen oběti nemoci AIDS, ale i Mezinárodní den proti homofobii či Mezinárodní den boje proti homofobii. Ten každoročně připadá na 17. května, a to z toho důvodu, že právě 17. května došlo k vyškrtnutí homosexuality z Mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace (1990).

Smyslem tohoto dne je akcentace respektování práv lidí s jinou než heterosexuální orientací a ukončení diskriminace a násilí pramenící z homofobie. Pro svátek se od roku 2009 používá i název Mezinárodní den proti homofobii a transfobii.

Zdroj: Foto: iStock