
Maďarsko jako lídr v boji za práva LGBT lidí? Země v tichosti umožnila gayům darování krve, a to bez omezení
Zatímco mnoho států, a to včetně USA, Dánska či Severního Irska ke změně v přístupu ke gay dárcovství krve dospělo až v souvislosti s epidemií koronaviru (krve je totiž nedostatek, a tak jsou dárci potřeba, a to bez ohledu na sexuální orientaci a možná „rizika“), Maďarsko rozhodně překvapuje. Zákon, který umožňuje gayům, resp. mužům majícím sex s muži, darovat krev, aniž by museli sexuálně abstinovat (někde platí limit 3 měsíce, jinde půl roku či rok), totiž v platnost vstoupil již k 1. 1. 2020. Související dokumenty ale byly zveřejněny až v polovině dubna a teprve nyní se informace dostala do médií…
K poměrně radikální změně názoru došlo v zemi, která se minimálně navenek svými homofobními postoji nijak netají, díky Národní transfuzní službě, která rozhodla, že odmítá jakoukoliv diskriminaci pří dárcovství. „Je vyloučena veškerá diskriminace na základě pohlaví účastníků a posuzování jejich sexuálních vztahů, pokud nebudou vyhodnoceny jako riskantní,“ stojí v oficiálním prohlášení. V praxi tak krev budou moci darovat jak gayové, tak i bisexuálové, a to pokud jejich sexuální chování nebude považováno za rizikové. Doposud přitom muži mající sex s muži darovat krev v Maďarsku vůbec nemohli.
Toxická gay krev
Muži mající sex s muži byli dlouhodobě považování za skupinu, která není pro darování krve vhodná, a to především s ohledem na sexuálně přenosné choroby, potažmo HIV/AIDS. Ovšem nutno dodat, že v dnešní době medicína již dospěla do fáze, kdy nejenže v případě mužů, kteří jsou HIV pozitivní, dokáže jejich virovou nálož snížit na nulu (v tomto případě je ale dárcovství samozřejmě vyloučeno), ale zároveň dovede pracovat i s potenciálně „rizikovou“ krví. Díky moderním metodám lze krev podrobit „karanténě“ a následně ji otestovat a zjistit, zda je, či není v pořádku (tuto metodu již aplikují v Izraeli, kde hovoří o tzv. „dvojím testování“ – tedy testech při odběru a následně po karanténě, před dalším užitím darované krve).
Ačkoliv legislativa v mnoha zemích se stále drží zastaralých pravidel (Českou republiku nevyjímaje), stávající pandemie koronaviru minimálně některé přivedla k nutnosti svá stanoviska přehodnotit. Kromě již zmíněných zemí, které se rozhodly se zavedením dalších pravidel dárcovství mužů majících sex s muži povolit (příp. zkrátit požadovanou dobu sexuální abstinence), pak docela překvapivě téže rozhodnutí padlo také v Brazílii. Ta se přitom pod vedením prezidenta Bolsonara stala také mekkou homofobie. V zemi doposud platil požadavek na roční sexuální abstinenci, ten však nyní rozhodnutím Nejvyššího federálního soudu padl. Soud uvedl, že pravidlo bylo protiústavní, protože zavádělo opatření na základě sexuální orientace…
Nyní tedy nezbývá než doufat, že k podobnému závěru brzy dospějeme i v Česku. A tentokrát si klidně můžeme vzít Brazílii i Maďarsko za vzor.