Varšavský radní pózuje s partnerem na svatební fotce. Polské LGBT osobnosti se spojily v boji za rovná práva
News
Zdroj: Pamela Porwen

Varšavský radní pózuje s partnerem na svatební fotce. Polské LGBT osobnosti se spojily v boji za rovná práva

Rovnost práv je oblast, která budí dlouhodobě velké vášně. A to ať už jde o práva jakýchkoliv minorit. LGBT komunita pak není výjimkou. Polské osobnosti, které se otevřeně hlásí ke své lásce ke stejnému pohlaví, se pak rozhodly ve spolupráci s módní fotografkou bojovat za právo uznání společného soužití. Přesně tak vznikl projekt „Homosexuální svatba“.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
29. 4. 2020

Zatímco zejména v zemích směrem na západ se již lesbám a gayům podařilo dosáhnout práva na sňatek (ať už v jakékoliv podobě), státy střední a východní Evropy přílišnou progresivitou neoplývají. V Česku tak mohou lesby a gayové pouze vstupovat do registrovaného partnerství, manželství jim – navzdory již několik let probíhající diskusi na toto téma – zatím umožněno není. Slováci jsou na tom ještě hůře, tam se zatím aktivisté neprobojovali ani k registrovanému partnerství, ale LGBT lidé alespoň nejsou označováni za jednoho z hlavních nepřátel země. Na podobnou politiku má totiž „patent“ Polsko. Právě tam jakékoliv emancipační snahy doposud padaly na skutečně neúrodnou zem, konzervatismus a religiozita Poláků jsou hlavními dvěma překážkami v dosahování jakéhokoliv pokroku. Nemluvě o tom, že zemí se šíří zcela nemístná nenávist vedená vládnoucí stranou Právo a spravedlnost cílená na LGBT komunitu. Přesto však LGBT aktivismus v Polsku žije. Důkazem toho je i aktuální projekt, který zachycuje známé polské gay páry ve fiktivní svatební den.

<Path> Josef Vaňousek (23): „Zažil jsem podraz, šikanu a přemýšlel i nad nejhorším. Dnes jsem konečně sám sebou“Zdroj: JW

„Cílem kampaně je podpora LGBT lidí. K jejímu vzniku nás motivovaly nedávné události, jako je zavedení LGBT-free zón. Její důležitost se ale ukázala také v aktuální epidemiologické situaci, kdy se lesby a gayové nemohou o zdraví svých partnerek/partnerů legálně dozvědět žádné informace,“ uvedla autorka fotografií, Pamela Porwen. Na jejích svatebních fotografiích se pak objevují známé polské osobnosti, které se svou orientací nijak netají, s partnerem tak pózuje např. náměstek varšavského starosty Paweł Rabiej, populární polská influencerka a trenérka Karolina Brzuszczyńska stojí bok po boku s přítelkyní, ve výčtu nechybí ani populární polský gay pár Dawid a Jakub (ti ostatně zaujali i světová média díky šití a rozdávání duhových roušek v polských ulicích).

„Roky toužíme po rovnosti a také manželství, a to bez ohledu na to, co si myslí biskupové, poslanci nebo prezident. Chceme se v Polsku oficiálně vzít a já věřím, že to brzy bude možné. Toto nesmírně krásné a spontánní před-svatební oznámení je toho předzvěstí,“ uvedl Michal Cessanis, novinář, cestovatel a partner Pawła Rabieje.

Jak zároveň doplňují iniciátoři projektu, právě výstava fotografií (ač fiktivních) stejnopohlavních párů je ideální ukázkou toho, že i lesby a gayové tvoří páry jako kdokoliv jiný. Jednoduše řečeno – snímky bourají představy o tom, že by na soužití či sňatku párů stejného pohlaví mělo být cokoliv „divného“ – lidé se totiž obvykle nejvíce bojí toho, co sami neznají. „Náš život se nijak zásadně neliší od života heterosexuálů. Pracujeme, cestujeme, spíme, jíme, podporujeme se, milujeme, respektujeme se a také se o sebe staráme. Láska je láska. A stejně jako všichni bychom si rády užily jeden z nezapomenutelných životních okamžiků – tedy svatbu,“ uvedla Karolina Brzuszczyńska.

<Path> Nenávistné polské zóny, kde nejsou LGBT lidé vítaní, již dosáhly rozlohy MaďarskaZdroj: balkaninsight.com, atlasnienawisci.pl

Snad i díky tomuto projektu a také mnoha dalším aktivitám, které se snaží ukazovat, že soužití osob stejného pohlaví a jejich běžný život je úplně stejný jako životy kohokoliv jiného, třeba v Polsku povolí ledy. Časem.  

Ačkoliv původně se měla vernisáž fotografií uskutečnit již 28. dubna ve Varšavě, s ohledem na epidemii koronaviru bylo její konání odloženo. 

Zdroj: Pamela Porwen

Populární
články

E-Shop