„Mám tě rád, chlape!“ Hetero muži se bojí vyjadřovat náklonnost jiným mužům, koronavirus ale vše mění

Pokud už bychom měli hovořit o tom, že někdo je „citově založený“, s největší pravděpodobností by to byla žena. Muži mají obecně nezřídka problémy vyjadřovat své emoce a pocity, a to nezřídka i směrem ke svým partnerkám či rodinám. Pokud jde ale o vyjádření náklonnosti mezi dvěma heterosexuálními muži, je to vlastně jedno velké tabu. Pandemie koronaviru ale začíná myšlení lidí měnit, mnohé bariéry padají. Co když si muži začnou říkat, že se mají rádi?

Miluju tě!

Do fáze, kdy si někteří prakticky mezi řečí sdělují, že se milují (v USA je prohlášení „I love you“ skutečně velmi běžné), se v našich zeměpisných šířkách jistě jen tak nedopracujeme. Na druhou stranu – letmé vyznání, že někoho máme rádi, ještě rozhodně nikoho život nestálo. Zatímco např. mezi ženami je podobná situace i u nás běžnější, zejména heterosexuální muže by nezřídka ani nenapadlo, aby svému parťákovi u piva sdělili, že jim na něm záleží. A ti, které by to napadlo, se bojí, jaká by se mohla dostavit reakce (ne, to, že jednomu muži záleží na druhém, skutečně neznamená, že je gay). „Koronavirová hrozba“ ale některé přiměla k přehodnocení dosavadních priorit a změnám v žebříčku hodnot. A zjišťují, že vyjádřit blízkým svou náklonnost je velmi osvobozující…

Příliš malá, příliš velká: většina žen není dle výzkumu spokojena s velikostí svých prsou. Jaký je ideál napříč světem?22. 5. 2020

Snad proto, že koronavirus v některých zemích světa ukazuje, že život a smrt jsou elementy naprosto nevyzpytatelné, nebo i proto, že kvůli sociálnímu odstupu lidem schází intimita, si mnozí začínají uvědomovat význam a důležitost slov. Ostatně – někdy jsou právě slova tím jediným, co lidem v rámci mezilidského kontaktu kvůli korona-opatřením zbylo.

Mám tě rád, chlape!

Ačkoliv společnost se snaží bořit rozličná tabu a být otevřená a progresivní, především vztahy mezi heterosexuálními muži jsou zatíženy mnoha stereotypními představami. Nad muži se tak vznáší „hrozba“ nařčení z homosexuality, stejně tak podléhají tlaku týkajícímu se tradiční role muže a jeho správného chalpáckého chování (asi málokterý muž by chtěl být svými kamarády označován jako „baba“ nebo „měkota“) . „Muži skutečně čelí bariérám stigmatu v případě vyjádření citu k ostatním mužům. A mnozí ve své blízkosti nikdy neměli žádné mužské vzory, které by jim ukázaly, že i muži si mohou projevovat náklonnost,“ potvrzuje pak odborníce na mezilidské vztahy a psycholožka, Paulette Sherman.

I když se ale slova typu „mám tě rád“ mezi muži mohou zdát někomu zvláštní, odborníci shrnují, že je především nutné zapracovat na změně myšlení a přístupu a de facto zpochybnění určitých norem např. i v nějaké užší skupině lidí. „Situace by se dala přirovnat třeba ke skupině dětí, které stojí v létě na břehu jezera, a nikdo nechce být tím, kdo do ledové vody skočí jako první. Je za tím strach, že první, kdo to udělá, bude mít všechny své přátele na břehu a ti se mu suší budou smát. Když ale všechny dětí skočí společně, je to nakonec skvělé,“ popisuje psycholog.

Objevujte krásy Plzeňského kraje (nejen) prostřednictvím pivní turistiky15. 7. 2020

Vyjádření náklonnosti samozřejmě nemusí mít vždy jen slovní podobu, za některé mluví chování a činy, ale právě doba, kdy je nutný sociální distanc, dává vzniknout ideálním příležitostem pro vyslovení se. A nutně nemusí jít jen o vzájemnou „lásku“ v případě mužů. Mnozí se právě kvůli možnému narušení své komfortní zóny bojí ukázat svou zranitelnost, strach, výčitky, vděk, ale i smutek. Přitom by stačilo docela málo. A s vyslovenými emocemi by se mnohým hned žilo mnohem lépe a šťastněji.

Zdroj: psychologytoday.com, health.com, askmen.com