Bydlení na pár metrech čtverečních aneb Realita života v některých světových metropolích. Míří k tomu i Česko?
Straight friendly
Zdroj: Archiv Society for Community Organisation

Bydlení na pár metrech čtverečních aneb Realita života v některých světových metropolích. Míří k tomu i Česko?

Lidé namačkaní jako sardinky na pár metrech čtverečních. To je bohužel realita některých známých velkých měst po celém světě. Bude se něco podobného zanedlouho odehrávat i v Praze?
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
24. 4. 2020

Ve známých světových metropolích, jako je například Hong Kong či Los Angeles, se ceny nemovitostí vyšplhaly do takových výšin, že i pro lidi s průměrným platem je doslova nemožné si nemovitost koupit a pomalu bývá nemožné najít si i normální nájemní bydlení.

<Path> Pornofilmy jedině s kondomem?Zdroj:

Na pár metrech čtverečních v Hong Kongu

Pokud si myslíte, že je vaše garsonka malá a nepohodlná, měli byste si uvědomit, že ve světě žijí lidé, kteří mají daleko horší osud. Statisíce lidí v Hong Kongu bydlí v místnostech, které často dosahují velikosti jen 2x2 metry.

Musí tak spát na postelích, které by byly krátké i pro malé děti, a to jsou někteří z nich vůbec rádi, že postel mají. Na zdech mají police vyskládané až ke stropu, aby bylo co nejvíce úložného prostoru, a v některých takových místnostech se dokonce tlačí i celá rodina.

Pokud by vás napadlo, že alespoň cena těchto „obytných hrobek“ bude příjemná, není tomu tak. Vzhledem k vysoké ceně nemovitostí v Hong Kongu a jejich neustálému růstu se průměrný nájem v těchto „kotcích“ pohybuje v přepočtu okolo 5 a půl tisíce korun.

Foto: Archiv Society for Community Organisation

„Obytné krabice“ v Los Angeles

Dost neúnosná je situace s bydlením například i v americkém městě Los Angeles. Je pravda, že po životě v tomto andělském městě touží mnoho lidí. Kromě toho se poblíž nachází i jedna z nejdražších čtvrtí světa – Bel Air, kde mají obrovské vily ti největší světoví boháči. Tato skutečnost se bohužel podepisuje i na cenách tamních nemovitostí.

Mnoho mladých lidí tak nemá jinou volbu než bydlet v „krabicích“ – nejen v Los Angeles vznikají nájemní domy, které uvnitř ukrývají tzv. „krabice“. Jedná se o nejlevnější bydlení, které můžete v atraktivních lokalitách města najít, a nutno říci, že když mluvíme o nejlevnějším bydlení, cena se pohybuje okolo 30 tisíc korun měsíčně.

Jedná se o zajímavý koncept bydlení, pro který se v Americe užívá pojem co-living. V jedné z krabic momentálně bydlí i Čech David Drobík, a to konkrétně v městské části Venice Beach. Jeho krabice se nachází v jednom ze čtyř rodinných domů, kde dohromady žije 100 lidí. Každý má svou krabici na spaní, kde má pouze osobní věci, matraci a lůžkoviny, zbytek jsou společné prostory, které mohou využívat všichni nájemníci.

Ano, poněkud lepší bydlení oproti kotcům v Hong Kongu, ale i tak to za v přepočtu 30 tisíc korun měsíčně není žádná hitparáda. David své bydlení ukázal v zajímavém videu Michala Sopora. K vidění je na YouTube:

Růst cen nemovitostí v Česku

Velký nárůst cen nemovitostí se nevyhnul ani Česku. Ve větších městech docházelo k nárůstu cen nemovitostí (podle dat z ledna 2019 a ledna 2020) o zhruba 11,88 %. Nejvyšší průměrná cena (reality nabízené realitními kancelářemi) za metr čtvereční byla v Praze, a to okolo 97 tisíc korun (v roce 2019 to bylo 84 tisíc korun). Levnější bydlení se dalo najít hlavně v okrajových částech hlavního města. Např. v lokalitě Praha západ a Praha východ se cena za metr čtvereční pohybovala pod 80 tisíc korun. Podle odhadu ČNB by mělo začít docházet na realitním trhu k postupnému poklesu cen, ale rozhodně ne k žádnému rapidnímu snížení.

<Path> Masivní objem nebo kovové detaily, to jsou interiérové trendy 2023 podle Westwing. Jemná duha hrdosti je třešničkou na dortuZdroj: Westwing

Pokles ceny nemovitostí očekává i analytik Tomáš Somogyi ze společnosti Conseq, který tvrdí, že se český trh s nemovitostmi aktuálně nachází na cenovém vrcholu. Bohužel i on potvrzuje, že nepůjde o nijak dramatický pokles. Konečný propad závisí na řadě faktorů jako budoucí vývoj ekonomiky, situace na trhu práce, dynamika příjmů obyvatel a důvěra Čechů v ekonomiku.

„V následujících letech dojde vlivem novely stavebního zákona a předzásobení developerů a hotových projektů k nárůstu nabídky volných bytů. K tomu se přidá zpomalení ekonomiky vlivem Brexitu, globálních hrozeb a slabší německé ekonomiky. Na straně spotřebitelů tak dojde ke zhoršení situace, protože poroste nezaměstnanost, bude se hůře hledat práce, reálné mzdy příliš neporostou a dluhová zátěž se zvýší,“ říká Somogyi. Značný vliv na ceny nemovitostí bude mít i aktuální krize způsobená pandemií koronaviru.

Přesun k nájemnímu bydlení

V Praze se zatím podobného bydlení, které je realitou v Hong Kongu či v Los Angeles, bát nemusíme, ale i tak je zde velkým problémem dosáhnout na nemovitost vlastní. Ačkoliv Češi jako národ nájemnímu bydlení příliš neholdují a je zde silně zakořeněna tradice vlastnického bydlení, nájemnému bydlení se mnozí jednoznačně nevyhnou.

„Ceny bytů rostou rychleji než ceny nájmů. Dá se předpokládat, že ceny nájmů budou tempo růstu dohánět, ale pro vyšší nájmy není příliš prostor vzhledem k jejich aktuální výši. To by v konečném důsledku mohlo zapříčinit přesun preferencí od vlastnického bydlení k tomu nájemnímu. Zejména se to očekává u mladší části populace, která před hypotečním úvěrem bude pravděpodobně preferovat flexibilnější nájemní bydlení. A to i za cenu toho, že nikdy žádnou nemovitost tito lidé vlastnit nebudou,“ dodává Tomáš Somogyi.
Zdroj: YouTube, ČNB, Conseq Foto: Society for Community Organisation (SoCO), iStock

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko

E-Shop