Polský gay pár šije a rozdává duhové roušky. V zemi plné LGBT nenávisti se setkává s nečekanými reakcemi

I v době koronavirové epidemie lze najít veskrze pozitivní příběhy, které ukazují, jaká lidskost se v nás všech skutečně skrývá – a to třeba i navzdory faktu, že pod vlivem cílené „propagandy“ propadneme cílené (a nesmyslné) nenávisti vůči ostatním. Krásnou ukázkou je polský gay pár, který navzdory tomu, že v Polsku politická garnitura i církev usilují o šíření nenávisti vůči LGBT lidem, vyrazil do ulic a lidem v Gdaňsku, Gdyni a Sopotách rozdával roušky, symbolicky duhové.

Jakub a Dawid jsou již (nejen) v Polsku docela známí, otevřeně totiž bojují za práva LGBT komunity a také se snaží měnit pohled polské společnosti na soužití osob stejného pohlaví. Tím, že dávají např. na sociálních sítích nahlédnout pod pokličku svého soukromého života, zároveň ukazují, že žijí jako kdokoliv jiný, bez ohledu na sexuální orientaci. Přesto však zejména v poslední době v Polsku roste odpor vůči LGBT lidem, který cíleně šíří především vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (samozřejmě ve spolupráci s církví). V Polsku jsou tak např. vyznačovány anti-LGBT zóny a ve veřejném prostoru se běžně ozývá, že homosexualita je invazivním zahraničním výmyslem, který ohrožuje tradiční identitu Polska. Jenže někdy jsou věci spíše duhové než černobílé…

Projeďte Šumavu na elektrokole – čekají vás vlci, zaniklé vesnice i borůvkové latté5. 8. 2020

Protože stejně jako v Česku nebyl v Polsku dostatek ochranných roušek, rozhodli se partneři půjčit od babičky šicí stroj a ušili několik stovek roušek, které jsou rozhodně nekonvenční, jsou totiž duhové. „Chybí u nás základní ochranné pomůcky, proto jsme vyrobili roušky a vyrazili s nimi do ulic,“ uvádí partneři, kteří své výrobky rozdávali zdarma občanům a točili také jejich reakce na video.

Na to, jak anti-LGBT atmosféra v zemi panuje, jsou ale (až na pár momentů) reakce nečekaně milé. Jistě, někteří vůbec symboliku duhy znát nemusí, z pořízeného záznamu je ale zřejmé, že minimálně někteří jsou docela v obraze. „Tohle je duha a my víme, že nám fandíte,“ říká tak dvojice staršímu muži. Ten reaguje slovy, že není nijak proti. Dokonce i přísně vyhlížející ochranka nakonec gay páru za distribuci roušek vyjádřila vděk. „Jsme unavení, ale šťastní, protože se ukázalo, že duha vlastně nikomu neubližuje, nikoho nedokáže ´nakazit´, ale že vlastně může poskytovat i ochranu,“ uzavírají své video Jakub s Dawidem.

Rudy Tauscher (25): „V mládí jsem přemýšlela, že se nechám předělat na kluka. Později mi došlo, že nejsem ani žena, ani muž – jsem totiž nebinární14. 7. 2020

Jak je tedy z příkladu patrné, pravděpodobně nejúčinnější zbraní proti nenávisti a diskriminaci je laskavost a pozitivní přístup. „V Polsku je více jak třetina území tvořena anti-LGBT zónami, takže jsme se trošku báli, jak na nás budou lidé reagovat. Ale bylo vidět, že je náš nápad skutečně dojal. Myslím, že opravdu ocenili, že se někdo stará o jejich zdraví,“ uvedl Jakub pro polský list Star Observer s tím, že mnozí v Polsku považují homosexualitu za „mor“. „Řekli jsme si, že duhovými rouškami ten aktuální mor překonáme. Vím, že je to naivní, ale když člověk může udělat něco dobré, neměl by s tím čekat ani minutu,“ uzavřel.

A tak - bez ohledu na to, zda jsou si obdarovaní vůbec vědomi, jakou symboliku duha nese - je vlastně fajn, že si lidé v době krize dovedou pomáhat. A to bez ohledu na barvu pleti, národnost, vyznání nebo i sexuální orientaci. 

 

 

Zdroj: advocate.com, pinknews.co.uk