„Tak moc mi chybí dotek!“ Kvůli sociálnímu odstupu nejvíce trpí single lidé a LGBT senioři. Kde najít pomoc?

Roušky, rukavice, žádný kontakt s ostatními, a to nejen přátelské setkávání, ale i jakékoliv bližší vazby. Tak radikálně naše životy změnil koronavirus. Zatímco ale někteří trpí zejména strachem o zdraví či strachem o svou obživu, pro jiné je doslova „k nepřežití“ to, že jsou od ostatních izolovaní. Jak se tedy vypořádat se společenským odstupem a nedostatku lidských doteků? A je to vůbec možné?

To, co po nás aktuální čas žádá – tedy udržovat si od ostatních odstup – je v zásadním rozporu s tím, jak jinak lidé přirozeně odbourávají stres a obavy. Evolučně je totiž lidem vlastní vzájemně se v nejistých časech podporovat, objímat, být si nablízku a podat si pomocnou ruku (v tomto případě nejen obrazně). Právě blízkost druhého člověka funguje jako zásadní zdroj uklidnění a je klíčová pro zvládání stresových období. Rázný zákaz styku s ostatními je tak i ranou pro lidskou psychiku. Přitom právě psychické rozpoložení je klíčové i pro zdraví, resp. zejména nyní tolik potřebnou imunitu. Kdo je tedy nebezpečí vystaven nejvíce a jak se zákazem mezilidského kontaktu naložit v praktické rovině?

5 kroků, které zajistí čistý vzduch i u vás doma8. 4. 2020

V době stresu a šířící se nemoci může být zákaz styku s ostatními paradoxně zdrojem dalšího stresu a také vzniku nemoci. Lidé, kteří jsou osamělí, obecně vykazují vyšší hladinu hormonu kortizolu, který signalizuje vyšší míru stresu, ale mají také oslabenou imunitu a jsou vystaveni vyššímu riziku předčasné smrti. Jak upozorňují psychologové, izolace od ostatních může vést k depresi, sebevražedným myšlenkám a mnoha dalším nežádoucím klinickým stavům. To vše ostatně potvrzují i tvrdá data – např. lidé, kteří žijí sami, mají mnohem těžší reakce na očkování proti chřipce. Nulový sociální kontakt totiž přispívá k tomu, že lidé hůře bojují viry a s nemocemi.

Zatímco život single může být v některých případech výsledkem volby, v jiných je jednoduše souhrou okolností. Důležité je také dodat, že osamělost, resp. život single, se mnohem více týká LGBT lidí, a to nejen těch mladých, ale především LGBT seniorů. Ti i s ohledem na životní historii nezřídka nemají děti a ani jiné rodinné příslušníky, kteří by jim mohli být nablízku.

Bezdotyková společnost?

„Tak moc mi chybí lidský dotek a objetí,“ to je v poslední době stále častější povzdech všech, kdo žijí sami a nyní jejich běžný denní program „spadl pod stůl“. Zatímco běžně měli tito lidé možnost komunikovat s kolegy v práci, s přáteli ve volném čase, příp. samozřejmě také navazovat bližší známosti, nyní nic z toho není možné. „Nikdy dříve mě ani nenapadlo přemýšlet o tom, zda být single je skvělé, nebo ne. Ale teď mám pocit, že se nesoustředím na nic jiného,“ popisuje tak např. čerstvá třicátnice na jednom z online komunitních portálů. Reakcí je smršť podobných výpovědí, v nichž lidé přehodnocují svůj dosavadní život – někteří chtějí hned po uvolnění všech opatření začít hledat lásku, jiní by rádi založili rodinu…

V neděli se Česko rozsvítí v červených barvách v rámci mezinárodního vzpomínkového dne na oběti nemoci AIDS15. 5. 2020

Ačkoliv tedy někteří zastávají názor, že společnost spěje k tomu, aby se stala doslova „bezdotykovou“, žitá realita ukazuje spíše opak. Vzájemný dotek je pro lidi natolik přirozený, že si ani neuvědomují jeho význam. A začínají jej chápat až ve chvíli, kdy se jim ho nedostává.

Psychologové se tak shodují, že právě nyní je skvělý čas k tomu např. obnovit vazby s rodinou a spojit se spřáteli, na které člověk „neměl čas“ alespoň telefonicky nebo online. Ačkoliv blízký kontakt samozřejmě tyto způsoby nenahradí, platí minimálně to, že hovor je lepší než smska a videohovor je lepší než jen telefonát. Přesto je lidský dotyk doslova životně důležitý – jste-li zdraví a vaši blízcí také, nezapomínejte na objetí, pohlazení. Bezpečný a vzájemně souhlasný fyzický kontakt totiž vede k uvolnění hormonu štěstí, oxytocinu, který dokáže regulovat a mírnit pociťovaný stres.

Konkrétní pomoc na dosah

Osamělí senioři v Česku mohou využít některou z linek pomoci či reagovat na stále častěji se šířící letáky nabízející nejen donášku nákupů, ale i jakoukoliv další pomoc. Na stávající situaci zareagovala také organizace Život90, která nabízí podporu všem seniorům, a tedy cíleně i těm LGBT. Pro všechny LGBT lidi je dále k dispozici dnešní online talk s psychologem, který organizuje spolek Prague Pride (více info zde). O dalších podpůrných aktivitách napříč LGBT sektorem se můžete informovat zde

Zdroj: health.com, theguardian.com, praguepride.cz